Відсутність незалежних судів заважає свободі віросповідання в Україні – звіт Держдепу США

ВАШИНГТОН – На думку Держдепартаменту США, влада України не демонструє змін у сфері поваги та захисту права на свободу віросповідання – немає ні поліпшення, ні погіршення ситуації.

Про це зазначено у Звіті про стан свободи віросповідання у світі за 2011 рік, який щороку готує Бюро демократії, прав людини та праці Державного департаменту США, повідомляє Інститут релігійної свободи.

Водночас місцева влада часом стає на одну із сторін в суперечках між релігійними організаціями. Це стосується питань повернення культових будівель та виділення земельних ділянок для їх будівництва.

Залишаються проблеми реституції церковної власності, що здебільшого пов’язано з обмеженням бюджетного фінансування необхідних витрат. Однак влада надавала сприяння поверненню деякої комунальної власності. При цьому всі основні конфесії закликали уряд забезпечити прозорий правовий процес розгляду претензій щодо реституції культових будівель і майна.

Серед недоліків законодавства України у Звіті зазначено про вимогу до релігійних організацій звертатися до місцевих органів влади за дозволом на проведення мирних зібрань, релігійних служб і обрядів в громадських місцях. При цьому така заявка повинна бути подана не пізніше, ніж за 10 днів до запланованого заходу, без жодних виключень.

Як наголошував ІРС, вимога щодо отримання дозволів не відповідає статті 39 Конституції України, а встановлений термін подання заявки є дискримінаційним у порівнянні з правами інших юридичних осіб.

У Звіті зазначено, що у зв’язку з ухваленням постанови № 567 від 01.06.2011 року Кабмін ускладнив для іноземних релігійних діячів процедуру отримання довгострокових віз для в’їзду в Україну. Ці зміни також створили великі труднощі для іноземних студентів, які потребували довгострокових віз для навчання в духовних навчальних закладах України.

Держдепартамент США відзначає відсутність інституту військових душпастирів (капеланів) у Збройних Силах України, проте зазначає про наявність співпраці у цьому напрямку з боку Міноборони та Ради у справах душпастирської опіки, що складається з представників конфесій.

У Звіті відзначено першу зустрічі Президента України Віктора Януковича з членами Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), що відбулась 21 квітня 2011 року. Вона сприймається як позитивний крок у напрямку розвитку робочих відносин між державою та релігійними організаціями.

Між тим, ВРЦіРО протягом 2011 року безуспішно намагалась переконати Президента України та керівництво Міністерства освіти і науки, молоді та спорту в необхідності надання релігійним організаціям права засновувати приватні навчальні заклади з державним стандартом освіти та релігійною системою виховання.

Держдеп США зафіксував повідомлення про соціальні зловживання та дискримінацію за ознаками релігійної приналежності, переконань або практики. До них належать випадки антисемітизму та анти-мусульманської дискримінації, а також дискримінація щодо різних християнських конфесій в різних частинах країни та вандалізм релігійної власності.

Були повідомлення про соціальні зловживання та дискримінацію за ознакою релігійної приналежності, переконань або практики. До них належать випадки антисемітизму та анти-мусульманської дискримінацією, а також дискримінацію щодо деяких християнських конфесій. Були також повідомлення про вандалізм релігійної власності.

Той факт, що релігійні організації не можуть володіти власністю, робить їх легкою здобиччю для “майнових рейдерів”. Ці “рейдери” намагаються заволодіти землею шляхом її незаконного продажу без відома власника та створення тривалих і дорогих судових розглядів з наміром спонукати законного власника до відмови від своїх прав на землю.

Відсутність в Україні незалежної судової системи робить неможливим для релігійних організацій покластись на суди, щоб вирішити цю проблему.

У Звіті підсумовується, що Посол США, співробітники посольства та інші офіційні особи США підтримують постійний діалог з державними та релігійними лідерами та залишаються в тісному контакті з релігійними та неурядовими організаціями, які сприяють свободі віросповідання в Україні.

Нагадаємо, що Держдепартамент США здійснює аналіз фактів порушень, а також поліпшення і позитивні зміни у релігійній свободі, по різним країнам світу. Наявні тенденції у сфері забезпечення релігійної свободи, що узагальнюються у щорічних звітах, стають підставами для корекції зовнішньої політики з боку Президента та Державного секретаря США, а також застосування санкцій по відношенню до країн-порушників.

Джерело: www.irs.in.ua