Громадський комітет «Народний Вибір 2012» вітає заяви «Об’єднаної опозиції «Батьківщина» та лідера партії УДАР Віталія Клічка про готовність до узгодження єдиних кандидатів, які надалі змагатимуться в одномандатних виборчих округах з представниками Партії Регіонів та її сателітами. Водночас, ми вважаємо таку необхідність не вузько-регіональною, суто для Київщини, та не суто між-партійною, а всеукраїнською та важливою для національних інтересів України та всіх громадян.
Зреалізувати амбітний всеукраїнський проект визначення справді єдиних опозиційних до анти-українського політичного курсу чинної влади кандидатів уявляється можливим лише шляхом залучення широкого кола громадських організацій та небайдужих громадян, що стоять на про-українських та демократичних засадах.
Разом з тим, на нашу думку, демократичний механізм визначення таких кандидатів через попереднє народне голосування («праймеріз»), який за останній час став нормальною практикою не лише у США, але й у багатьох країнах Европи, не повинен підмінятися “соціологічними дослідженнями”, результати яких за визначенням знаходяться в руках установ, котрі їх проводять. В умовах, коли майже кожна соціологічна фірма асоціюється в громадській думці з тією чи іншою політичною силою, суспільство не повинне мати підстав для підозр, що “опитування” є, насправді, не більше ніж механізмом умовної легітимізації міжпартійних домовленостей “у верхах”.
Варто врахувати, також, і технологічну складність проведення якісного соціологічного опитування одночасно в 225 округах, що з інституційної точки зору може бути наразі забезпечено лише консорціумом з великої кількости соціологічних фірм.
Тому ми наполягаємо на застосування для визначення справді єдиних опозиційних кандидатів у мажоритарних округах загальноприйнятого в демократичних суспільствах механізму попереднього народного голосування (“праймеріз”), участь у яких на нашу думку мали б узяти не лише представники УДАРУ та «Батьківщини», але й ВО «Свобода», Української платформи «Собор», Української народної партії, Конгресу українських націоналістів, окремі кандидати-“самовисуванці” тощо.
В будь-якому разі має існувати чітке розуміння спільних зобов’язань кандидатів діяти в Парламенті у випадку обрання до його складу за визначеним алгоритмом та відстоювати там ясно окреслені спільні позиції. Для цього пропонуюємо оформити відносини між кандидатами, які братимуть участь у “праймеріз” у вигляді цивільно-правової угоди з чіткими взаємними зобов’язаннями.
Комітет «Народний Вибір 2012»