На Київщині з’явилась можливість появи “узгоджених кандидатів” УДАРу та «Батьківщини»

Громадський комітет «Народний Вибір 2012» вітає заяви «Об’єднаної опозиції «Батьківщина» та лідера партії УДАР Віталія Клічка про готовність до узгодження єдиних кандидатів, які надалі змагатимуться в одномандатних виборчих округах з представниками Партії Регіонів та її сателітами. Водночас, ми вважаємо таку необхідність не вузько-регіональною, суто для Київщини, та не суто між-партійною, а всеукраїнською та важливою для національних інтересів України та всіх громадян.

Зреалізувати амбітний всеукраїнський проект визначення справді єдиних опозиційних до анти-українського політичного курсу чинної влади кандидатів уявляється можливим лише шляхом залучення широкого кола громадських організацій та небайдужих громадян, що стоять на про-українських та демократичних засадах.

Разом з тим, на нашу думку, демократичний механізм визначення таких кандидатів через попереднє народне голосування («праймеріз»), який за останній час став нормальною практикою не лише у США, але й у багатьох країнах Европи, не повинен підмінятися “соціологічними дослідженнями”, результати яких за визначенням знаходяться в руках установ, котрі їх проводять. В умовах, коли майже кожна соціологічна фірма асоціюється в громадській думці з тією чи іншою політичною силою, суспільство не повинне мати підстав для підозр, що “опитування” є, насправді, не більше ніж механізмом умовної легітимізації міжпартійних домовленостей “у верхах”.

Варто врахувати, також, і технологічну складність проведення якісного соціологічного опитування одночасно в 225 округах, що з інституційної точки зору може бути наразі забезпечено лише консорціумом з великої кількости соціологічних фірм.

Тому ми наполягаємо на застосування для визначення справді єдиних опозиційних кандидатів у мажоритарних округах загальноприйнятого в демократичних суспільствах механізму попереднього народного голосування (“праймеріз”), участь у яких на нашу думку мали б узяти не лише представники УДАРУ та «Батьківщини», але й ВО «Свобода», Української платформи «Собор», Української народної партії, Конгресу українських націоналістів, окремі кандидати-“самовисуванці” тощо.

В будь-якому разі має існувати чітке розуміння спільних зобов’язань кандидатів діяти в Парламенті у випадку обрання до його складу за визначеним алгоритмом та відстоювати там ясно окреслені спільні позиції. Для цього пропонуюємо оформити відносини між кандидатами, які братимуть участь у “праймеріз” у вигляді цивільно-правової угоди з чіткими взаємними зобов’язаннями.

Комітет «Народний Вибір 2012»

About Ярослав Сватко 331 Articles
Журналіст. Керував газетою «Шлях перемоги», яку ще у 1954 році заснував Степан Бандера. У 1995 році створив видавництво «Галицька видавнича спілка», яким керує донині. Написав кілька науково-популярних книжок на історичну тематику.