Що не так з землетрусом в Маріуполі? Частина 1

Як це пов’язано з національною безпекою і чому треба хвилюватися?

Одразу скажу – ми поки не знаємо чим був викликаний землетрус 7 серпня 2016, який відчувався в Маріуполі і на сотні кілометрів на схід і захід від нього, і ніхто цього не знає. Які б теорії ви не прочитали чи вигадали, вони мають почекати. Поки не будуть доступні сейсмограми, на обрахунок яких досі йде кілька днів, нічого кваліфіковано сказати не можливо. Про що вже сказали нечисленні українські експерти, яких опитали нечисленні українські медіа, які все таки зробили оригінальні репортажі про цю подію, а не скопіювали один в одного тексти.

Поки що ми маємо такі різні дані про епіцентр землетрусу – карта тут, всі локації клікабельні, можете подивитися джерела даних. Там можуть додаватися нові точки.

Screenshot (216)

Але ми вже знаємо, що той землетрус привернув нашу увагу до величезної безпекової проблеми, яка коротко виглядає так – ми отримуємо оперативні дані про землетруси на нашій території переважно з російських джерел. Дані про сейсмічну активність – то просто набір чисел, які передаються через інтернет, і якими можна маніпулювати так само, як , наприклад, такими новинами. Це написав ввечері 7 серпня 2016 року українець, який мешкає в Ніце, поруч з Каннами.

Screenshot (204)

Я не стверджую, що дані про локалізацію землетрусу, надані 7 серпня 2016 року Обнінським центром, були фальсифіковані. Може то була помилка. Може в них бардак. Може в них алгоритми з 1954 року не мінялися. Для довідки: Обнінськ – це місто в Калузький області Росії, де була побудована і досі працює перша в світі атомна електростанція.

Але зараз я покажу, що сталося і чому варто на це звернути увагу.

Практично всі українські новини і експерти, що коментували землетрус, використовували дані, оприлюднені в неділю 7 серпня 2016 Європейсько-Середземноморським сейсмологічним центром  EMSC, згідно якому епіцентр землетрусу знаходився на 24 кілометри на північ від Маріуполя. Ну, наприклад, UNIAN подав новину так.

«За даними Європейського Середземноморського сейсмологічного центру (EMSC), землетрус магнітудою 4,6 бали стався біля 11:15. Епіцентр землетрусу знаходився в 78 км на південь від м. Донецька та в 21 км на північ від смт Старий Крим Маріупольського району на глибині 10 км.»

Це фіолетова зірка згори на мапі.

З самих тривожних коментарів виділю цей.

«Поряд з епіцентром землетрусу – в Докучаєвську – знаходиться урановий могильник. І тут та ж проблема – ніхто не знає, в якому він стані. Сказати, могло землетрус пошкодити його, можна тільки після прискіпливого аналізу усіх даних по поштовхів плюс потрібен доступ до самого об’єкта, – говорить депутат Донецької облради, екс-начальник управління екології ДОГА Сергій Третьяков.»

І практично ніхто не звернув увагу на те, що ці координати обчислені в Обнінську, геофізичною службою Російської Академії Наук.

В понеділок, 8 серпня, Обнінськ перерахував дані і перемістив епіцентр землетрусу на два десятки кілометрів на південь, в Маріуполь, і маркер на мапі в них ввечері 8 серпня вказував… на холоднопрокатний цех металургійного заводу. Це блактина точка на мапі, цікаво, що сайт ESMC станом на ніч 9 серпня досі вказує на цю локацію, а от в Обнінське епіцентр перемістився на захід подалі від металургійного заводу (фіолетова точка P). Ще одна європейська система ORFEUS показує як епіцентр той самий заводський цех, причому для розрахунку використовує інший набір датчиків, ніж Обнінськ.

Але час сенсації пройшов і на зміну координат медіа уваги не звернули.

Хоча в той самий час від неділі були доступні інші координати епіцентру землетрусу 47.085°N   37.518°E , які не змінювалися, які вказують на західний, Приморський район Маріуполя, похибка 6 кілометрів. Це приблизно 17 кілометрів від холоднопрокатного цеху. І абсолютно ніхто з коментаторів не брав ці координати до уваги. Ці дані обчислені не в Обнінську, а в Денвері, в Національному інформаційному центрі землетрусів США. Це червона точка на мапі.

Для допитливих – тут ви можете дослідити дані з США, тут дані з Європи, а тут дані з Росії на Європейському сервісі, а тут дані з Росії на російському – натисніть на точку біля Маріуполя і пограйтеся з картою, ви дізнаєтеся з яких джерел отримані ці дані. Цікаво, що в розрахунках використана тільки одна українська станція, і жодної станції з Польщі, Румунії і Болгарії. Більшість станції – з Росії. Карта має виглядати так.

Screenshot (212)

Я сподіваюся, в вас вже постало питання – а де ж українські дані? А ніде. Теоретично могли б бути тут – в розділі «Геофизический мониторинг» Інституту Геофізики Національної Академії Наук України  (не просіть українську версію, її там нема). Але їх там немає.

Наприклад, в Узбекистані є онлайн сейсмограми. Республиканский Центр Сейсмологической Службы при Национальной Академии Наук Азербайджана стверджує, що «В настоящее время телеметрическая сеть республики состоит из 35 цифровых сейсмических станций.»

Україна, звісно не Узбекистан, в нас нема таких високих гір з такою сейсмічною активністю. Але, в Україні вважали і Маріуполь зоною, де неможливі землетруси вище 4 балів. Дивіться карту від того самого Інституту Геофізики НАНУ, де немає сейсмічних даних.

930578_800

Треба звернути увагу на головне – в Україні величезна кількість промислових об’єктів, наявність яких зобов’язує слідкувати за сейсмічним станом. Це і шахти, і могильники небезпечних промислових відходів, і ядерні електростанції. Зрештою, в нас йде війна в зоні потенційної техногенної катастрофи. І йде війна з постачальником інформації по сейсмічні небезпеки.

А в нас й досі немає власної відкритої оперативної системи сповіщення про сейсмічну небезпеку. І медіа, представники влади (наприклад Маріупольської міськради) і навіть експерти користуються розрахунками з Обнінська.

Треба також зазначити, що через годину після землетрусу заступник міністра інфраструктури написав в фейсбуці

Юрій Лавренюк «07.08.2016 о 11 год. 20 хв., Донецька область, Маріупольський район. За інформацією, отриманою від оперативного чергового ДСНС, стало відомо, що в Маріупольському районі Донецької області відбувся землетрус магнітудою 4,9 балів за шкалою Ріхтера. Епіцентр землетрусу приблизно між с. Широкіно та н.п. Новоазовськ Маріупольського району. Внаслідок землетрусу постраждалих та руйнувань об’єктів транспортної інфрастуктури не має.»

Ця точка знаходиться теж на узбережжі моря приблизно в 30 кілометрах на схід від епіцентру, який вказує Денвер, на мапі вказана жовтим. Цікаво, що ці дані не взяли до уваги взагалі ніякі коментатори, можливо тому, що на відміну від EMSC, вони не базувалися на відкритих джерелах.

Це добре, що землетрус не призвів до руйнувань і жертв. Але у випадку реального стихійного лиха різниця в оцінці епіцентру в 20 кілометрів може призвести до фатальних управлінських і безпекових рішень.

Ось вам цікавий спогад про минуле від @Edgar_odessa, який суттєво допоміг мені написати цю статтю.

«В 1989 году я был спикером Ровенской АЭС. В тот день я работал с большой группой учителей физики и математики. Проводил для них экскурсию по станции и объяснял в чем риски нашего производства и какие меры предпринимаются для  безопасности.

Информация о землетрясении поступила к нам на станцию (и ко мне лично) от львовского диспетчера энергосистемы.

Тут же началась разгрузка реакторных установок, т.е. снижение мощности реакторов со 100% мощности до 75%. Это согласно регламенту эксплуатации.

Экскурсанты услышали рев пара, который сбрасывался через клапана, и я им объяснил, что мы получили сообщение о произошедшем землетрясении в зоне Вранча силой в 7 балов и готовимся к сейсмической волне, которая через 8-10 минут пройдет под станцией.

Через 8 минут станцию качнуло силой ориентировочно 3 балла. все почувствовали и были удивлены, как эффективно работает система оповещения.

Сейчас я уже пенсионер. Надеюсь, что эта система оповещения работает на опасных предприятиях.

Однако полное молчание наших сейсмологов заставляет переживать за нашу безопасность.

В Украине много автоматических аналоговых и цифровых сейсмостанций. И скорей всего, они соединены в единую сеть. Но вызывает удивление, что институт сейсмологии совершенно не информирует в режиме онлайн о происходящем в наших недрах. Отсюда рождаются страхи, заговоры и самые невероятные истории.”

Якщо в Україні все таки ж існує вітчизняна система оповіщення про сейсмічні дані, і вона при цьому є не публічною, то це також є фактором небезпеки. Бо медіа і влада на місцях завжди будуть керуватися доступними публічними даними. Які, як ви вже побачили, можуть суттєво відрізнятися, в залежності від джерела.

Додане 9 серпня 13:40. Як повідомив читав в коментарях нижче, в нас оприлюднюються дані Державного Космічного Агенства України. Подивіться самі тут, якої якості ті дані, і порівняйте з європейськими, американськими, обнінськими чи навтіь азербайджанськими. Відмічено жовтим маркером на мапі. Очевидно, що про існування цього сайту не знав жодний коментатор землетрусу.

Як спотворені дані або їх відсутність може викликати паніку, ви можете уявити собі самі. Ключове слово – Чорнобиль.

Про те, що стало причиною землетрусу, мої колеги зможуть сказати після оприлюднення сейсмограм. Далі буде.

Наталія Зубар

З вдячністю до всіх твітер друзів, які мені допомогли в роботі над цим текстом. Можливо, ми продовжимо копати й далі, читайте мене в твітері @nataliezubar

З великої колекції скріншотів на цю тему ставлю наразі один

bimba1

Додане 9 серпня 2016. В якості анонсу наступних серій

Acerca de Nataliya Zubar 2357 Articles
Nataliya Zubar, Maidan Monitoring Information Center, Chair

7 Comments

 1. Якщо же ви такий огляд написали, то мали б згадати про Головний центр спецконтролю, який постійно моніторить сейсмологічну обстановку і дає свої розрахунки та координати тощо. Про центр (ГЦСК), про зафіксовані землетруси є на сайті НКАУ http://nkau.gov.ua/

  • На мапу на гуглі додала. Точність вражає (сарказм)
   47.3°N 37.6°E – навіть без сотих…. плюс мінус парсек, як казали в мене на фізтеху

   • Точність не нижча ніж на закордонних ресурсах. 0.1°N – це 11км, 0.1°E – 7,6 км(на широті 47.3°). Відхилення становить половину значення 11/2 = 5.5 км на південь-північ та 7.6/2 = 3.8 км на захід-схід відносно заданих координат.
    На одних ресурсах значення заокруглюється до 3 знаку та вказується похибка (напр. 6 км), на інших – значення заокруглюється з врахуванням помилки.

 2. Та справа не в точці, а в тому, що в Україні здійснюється робота з моніторингу сейсмологічної активності по всій території земної кулі, про що немає згадки в тексті.

  • Я збираю коментарі і оновлюватиму текст. Дякую за доповлення. Але, якщо чесно, то це ще більше питань ставить.

Los comentarios están cerrados.