Чеські мільйони на удосконалення українських АЕС

«Енергоатом» залучив кредити у «Чеського експортного банку» на суму в близько 350 мільйонів гривень. Кошти мають піти на обладнання  для Запорізької АЕС та Хмельницької АЕС.

Компанія “Енергоатом”, що об`єднує діючі українські атомні станції, залучила в Чеського експортного банку кредити на суму в близько 350 мільйонів гривень. А саме – 748 млн. чеських крон (в еквіваленті, 1 чеська крона – близько 0,47 грн.). Про це сказано в повідомленні компанії на сайті Державних закупівель. Кредити надано в два лоти, й кошти будуть надавати поетапно, кожен транш терміном на 5 років. Останній третій транш в понад 265 мільйонів крон – в 2013 році теж на 5 років.

Кошти планують використати для фінансування поставок стелажів ущільненого зберігання палива для енергоблоку N 5 Запорізької АЕС. Й гроші з другого лоту скерують на придбання системи управління та захисту для Запорізької АЕС та Хмельницької АЕС.

Хто оплачуватиме?

Ще у травні цього року НАЕК “Енергоатом” оголошувала два тендери на право надання кредитних коштів. У переможців конкурсу НАЕК планувала залучити кредит на суму в понад 135 млн. доларів. Тоді анонсували, що отримані кошти використають для оплати систем виробничого захисту на п´ятому енергоблоці Запорізької АЕС. А закупівля цих систем буде здійснюватися у чеської компанії Skoda. Як свідчить звіт про діяльність “Енергоатому” за цей рік, в другій половині липня представники компанії провели виїзну нараду в Чехії за участі партнерів з Skoda.

Експерт з енергетичних питань Національного екологічного центру України Артур Денисенко сказав Deutsche Welle, що зрештою виплачувати це все буде споживач. «Те, що “Енергоатом” постійно залучає величезні кредитні кошти свідчить – сучасний тариф на атомну енергетику в Україні не покриває всіх витрат, пов’язаних з фукнціонуванням атомного комплексу, тобто тариф суттєво та штучно занижений», – каже Денисенко.

На його думку, якщо включити в тариф для атомної енергетики всі витрати від підвищення безпеки АЕС до виведення її з експлутації, поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом, то виявиться, атомна енергетика – далеко не найдешевша. Він нагадує, що тільки на удосконалення безпеки всіх АЕС України планують залучити 1,2 мільярди євро кредитних коштів.

Раніше «Енергоатом» вже залучав кредити у у Чеського експортного банку. За рахунок залучених коштів, зокрема, фінансується закупівля комплексу, виготовленого компанією Skoda. Комплекс буде використаний для модернізації устаткування інших блоків Запорізької АЕС.