Чеські мільйони на удосконалення українських АЕС

«Енергоатом» залучив кредити у «Чеського експортного банку» на суму в близько 350 мільйонів гривень. Кошти мають піти на обладнання  для Запорізької АЕС та Хмельницької АЕС.

Компанія “Енергоатом”, що об`єднує діючі українські атомні станції, залучила в Чеського експортного банку кредити на суму в близько 350 мільйонів гривень. А саме – 748 млн. чеських крон (в еквіваленті, 1 чеська крона – близько 0,47 грн.). Про це сказано в повідомленні компанії на сайті Державних закупівель. Кредити надано в два лоти, й кошти будуть надавати поетапно, кожен транш терміном на 5 років. Останній третій транш в понад 265 мільйонів крон – в 2013 році теж на 5 років.

Кошти планують використати для фінансування поставок стелажів ущільненого зберігання палива для енергоблоку N 5 Запорізької АЕС. Й гроші з другого лоту скерують на придбання системи управління та захисту для Запорізької АЕС та Хмельницької АЕС.

Хто оплачуватиме?

Ще у травні цього року НАЕК “Енергоатом” оголошувала два тендери на право надання кредитних коштів. У переможців конкурсу НАЕК планувала залучити кредит на суму в понад 135 млн. доларів. Тоді анонсували, що отримані кошти використають для оплати систем виробничого захисту на п´ятому енергоблоці Запорізької АЕС. А закупівля цих систем буде здійснюватися у чеської компанії Skoda. Як свідчить звіт про діяльність “Енергоатому” за цей рік, в другій половині липня представники компанії провели виїзну нараду в Чехії за участі партнерів з Skoda.

Експерт з енергетичних питань Національного екологічного центру України Артур Денисенко сказав Deutsche Welle, що зрештою виплачувати це все буде споживач. «Те, що “Енергоатом” постійно залучає величезні кредитні кошти свідчить – сучасний тариф на атомну енергетику в Україні не покриває всіх витрат, пов’язаних з фукнціонуванням атомного комплексу, тобто тариф суттєво та штучно занижений», – каже Денисенко.

На його думку, якщо включити в тариф для атомної енергетики всі витрати від підвищення безпеки АЕС до виведення її з експлутації, поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом, то виявиться, атомна енергетика – далеко не найдешевша. Він нагадує, що тільки на удосконалення безпеки всіх АЕС України планують залучити 1,2 мільярди євро кредитних коштів.

Раніше «Енергоатом» вже залучав кредити у у Чеського експортного банку. За рахунок залучених коштів, зокрема, фінансується закупівля комплексу, виготовленого компанією Skoda. Комплекс буде використаний для модернізації устаткування інших блоків Запорізької АЕС.

Як допомогти нам?

Допомогти нам ви можете перерахунком грошей на PayPal Голови Правління nataliyazubar@maidanua.org або на рахунок Організації, тут детально написано як https://maidan.org.ua/supportmmic/