Як Мінприроди виконуватиме свої обов’язки в умовах адмінреформи?

Відкрите звернення
Міністру екології та природних ресурсів України Е.А. Ставицькому

Шановний Едуарде Анатолійовичу!

Нагадаємо, що 16 березня 2012 р. народним депутатом України Ю. Мірошниченком до Верховної Ради був поданий законопроект № 10218 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади в сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні)”, яким вносяться зміни до 19 екологічних законів України, головна мета яких – позбавити Мінприроду України територіальних органів.
Цей законопроект викликав величезне обурення серед екологічної й наукової громадськості нашої країни, яке, зокрема, відбилося у відкритому зверненні “Врятувати систему екологічної безпеки України!”, що було адресоване Президенту України. В ньому, зокрема, йшлося, що:
“По суті мова йде про знищення практично всієї державної системи екологічної безпеки, яка була створена за часи Незалежності України. Ми не розуміємо, навіщо так, одним помахом пера, знищувати все те хороше, що було зроблено за ці двадцять років? Адже ліквідація обласних управлінь Мінприроди і переформатування їх у відділи держадміністрацій означає тим самим перетворення їх у кишенькові структури, які повністю будуть підвладні місцевим царькам. З ліквідацією обласних управлінь Мінприроди руйнується вся система екологічного моніторингу країни, буде практично припинено створення нових природно-заповідних територій, загублено для охорони природи країни кращих, незалежних фахівців, техніку, прилади, наукову базу, документацію. Видачею дозволів на різні напрямки природокористування, за задумом законопроекту Ю. Мірошниченка тепер, замість обласних управлінь, повинен займатися “центральний” апарат самого Мінприроди. Але це – неможливо!
Наведемо такий приклад. Зараз в Україні є близько 30 тис. фірм, що займаються небезпечними відходами. Раніше вони на свою діяльність одержували дозволи в 25 територіальних органах Мінприроди, а тепер будуть змушені за ними їхати у Київ. Через непродуману адмінреформу кількість співробітників Мінприроди і без того скоротилася з 350 до 234 (для прикладу в подібному міністерстві у Франції питаннями екології займаються 800 осіб). Чи зможуть ці люди протягом року видати дозволи на діяльність 30 тис. фірмам? Це просто фізично неможливо. Значить ці дозволи будуть видаватися поспіхом й формально, чим буде наноситися в остаточному підсумку шкода навколишньому середовищу й населенню країни.
Не можна погодитися також з тим, що згідно із законопроектом Мірошниченка державна екологічна експертиза тепер буде покладена на держадміністрації. Адже насправді вона буде проводитися тепер формально, в інтересах тільки даної держадміністрації, а не в інтересах народу, природи, країни. Якщо дотримуватися логіки законопроекту Ю. Мірошниченка й Вашого Указу, то тепер обласні управління потрібно відібрати також в Міністерства внутрішніх справ, а в Генеральної прокуратури – обласні прокуратури, також передавши їх функції облдержадміністраціям” (http://pechenegy.org.ua/ru/node/606).

Відповідь на це звернення нам була надана Вашим першим заступником М.І. Романовим (http://www.greenkit.net/Members/Pe4eneg/AdminReform/Romanov.pdf). За його словами, Мінприроди розуміє стурбованість громадськості щодо “кардинальних реформ державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища”.
Далі, 11 липня Голова Комітету з питань екологічної політики Верховної Ради України А.І. Семинога повідомив нас, що на сьогодні проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України готується Комітетом до другого читання. При цьому Комітету необхідно визначитись з рядом концептуальних питань, в тому числі – щодо територіальних органів Мінприроди України (http://www.greenkit.net/Members/Pe4eneg/AdminReform/AdmRef_VRU-otv.pdf).

Враховуючи, що Мінприроди розуміє стурбованість щодо своєї майбутньої діяльності в умовах адмінреформи,
ми пропонуємо Вам зараз надати Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи пропозицію щодо внесення до проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні) змін, які б лишили в складі Вашого міністерства територіальні управління.

Про Ваше рішення із цього питання просимо повідомити і нам – у строк, передбачений законодавством.

З повагою,
Голова Ради ЕкГ “Печеніги”, С.О. Шапаренко
*
____________________

Контакт: тел. (066) 387-46-81, pechenegy[at]rambler.ru

Підготовлено ЕкГ “Печеніги”, членом Міжнародного Соціально-екологічного Союзу.
При використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.