Вшанування холодноярських козаків і гайдамаків різних епох

20 – 21 квітня 2013 р. в Холодному Яру відбудуться вшанування борців за волю України різних епох – Гетьмана України Богдана Хмельницького, керівника гайдамацького повстання 1768 року Максима Залізняка та отамана полку гайдамаків Холодного Яру Василя Чучупака. Гостей прийматимуть Медведівка, Івківці, Мельники та хутір Буда

в Холодному Яру
в Холодному Яру

Свято розпочнеться о 9.00 в Медведівці біля пам’ятника Максимові Залізняку піснею кобзаря, виступом сільського голови Медведівки Олександра Дісканта та президента Історичного клубу “Холодний Яр” Романа Коваля (збір та реєстрація спортивних команд сіл Чигиринщини о 8.15).

О 9.15 – початок спортивних змагань дітей та юнацтва: фінальний матч футбольного турніру ім. Василя Чучупака, теніс, крос, змагання з гирьового спорту на кубок Максима Залізняка, перетягування канату юнацьких та дівочих команд.

Порадує показовим виступом козацька школа бойових мистецтв “Спас” із Києво-Могилянської академії. Спасівці продемонструють бойову техніку “Спас”, роботу зі зброєю, виконають складні технічні елементи. Про гарт їхнього тіла засвідчить ходіння по склу, можливо, перебивання палиць об тіло. Спасівці проведуть майстер-класи для учасників свята:

1. Боротьба навхрест – це давній вид забави, в якому загартовуються справжні козаки. І ти випробуй свою силу та спритність. “Покажи, що міцно тримаєшся на рідній землі”.

2. Нічні шали – це чудовий козацький змаг для розвитку інтуїтивних здібностей. “Заплющ очі та розплющ третє, подолай ворога своєю інтуїцією”.

3. Списи – можливість поєднати власну точність і силу, щоб подолати супротивника за допомогою списа. “Будь кращим в бою!”.

4. Литаври – звук литавр збирав військо до бою піднімав його дух. “Доведи, що і ти зможеш зібрати військо до бою!”.

5. Батіг – довгий гнучкий та підступний. “Перевір себе чи ти його здолаєш”.

6. Стрільба з лука. Меткої козацької стріли боявся навіть Люцифер! “Ти маєш лише три стріли довести свою влучність!”

7. Бої на шаблях. “Береженого Бог береже, а козака – Шабля!”

 

О 12.00 в Медведівці почнеться марш козацьких одностроїв та вишиванок, який завершиться покладанням квітів до пам’ятника Максимові Залізняку.

Після маршу козацьких одностроїв та вишиванок – мандрівка в родинне село Максима Залізняка Івківці та покладання квітів до його пам’ятника (скульптор Іван Макарович Гончар), а також підняття на гору Семидубова, де за однією з версій поховано Гетьмана України Богдана Хмельницького. На горі Семидубовій будуть висаджені сім дубів – на пам’ять про великого гетьмана, його старшин та козацтво.

Відбудеться екскурсія до старовинного млина (побудований в Івківцях 1907 року).

Пообідньої пори – демонстрація двосерійного документального фільму Валерія Тетерятника про Визвольну боротьбу в Холодному Яру “Вони боролись до загину” та прем’єра двосерійного документального фільму Романа Коваля “Стеком і шаблею” (оператор і режисер обох фільмів – Володимир Бондаренко).

У вечірній програмі – виступ кобзарів, показові виступи козацьких шкіл бойового мистецтва “Спас” і “Хорс”, козацький бій лава на лаву (це традиційний вишкіл для засвоєння навичок спільного бою, відчуття побратима, його ліктя. Запрошуємо всіх охочих! “Нездоланний той народ, що б’ється, граючись!”)

Відбудуться також конкурси на найкращу вишиванку, конкурс на найдовший козацький чуб, конкурс на найдовшу дівочу косу та вручення нагород. Буде й святковий салют з гармати!

Упродовж дня діти, юнаки та юначки зможуть безкоштовно проїхатися на конях Медведівкою.

Від 10.00 до 18.00 в Медведівці відбудеться книжковий ярмарок “Гайдамацький край”, під час якої відбудуться автограф-сесії Василя Шкляра, Романа Коваля та інших письменників.

О 19.00 розпочнеться концерт лідера гурту “Мандри” Сергія Фоменка (“Фоми”), лідера гурту “Тінь Сонця” Сергія Василюка та інших видатних українських виконавців.

Завершить день Вогнедарове вогнище в Медведівці (кобзарський супровід Тараса Силенка).

Здавна в Україні всі люди, “від старого до малого”, могли долучитися до спільного свята, праці чи боротьби. Тож і на святі в Медведівці кожен козак та козачка зможуть проявити свою вправність, кмітливість, силу й обізнаність, беручи разом з іншими участь у козацьких змагах-забавах і марші козацьких одностроїв та вишиванок.

20 квітня Всеукраїнська молодіжна громадська організація “Батьківщина молода” проводитиме військово-патріотичну гру “Холодний Яр”, в якій візьмуть участь близько сотні учасників з більшості областей України.

У Холодному Яру в рамках вшанувань героїв минулого проводитиме таборування й організація “Сокіл” (18 – 21 квітня).

21 квітня 2013 р., у неділю, в Холодному Яру відбудуться традиційні вшанування Головного отамана Холодного Яру Василя Чучупака, козаків та старшин полку гайдамаків Холодного Яру.

Меморіальний мітинг у центрі села Мельники, біля пам’ятників холодноярцям та Юрію Горлісу-Горському розпочнеться о 10.00, а освячення зброї – о 13.00 на хуторі Буда біля храму великомученика Калнишевського.

Після поминальної трапези відбудуться концерт за участю видатних митців, які виконають пісні Визвольної боротьби.

Від’їзд делегацій о 17.00.

 

Співорганізаторами меморіальних заходів у Холодному Яру можуть уважатися об’єднання, партії, товариства, організації, підприємства та фізичні особи, які здійснять благодійні внески на організацію урочистостей.

Назви організацій та прізвища благодійників і суми пожертв будуть оприлюднені в газеті “Незборима нація” та в Інтернеті.

 

Історичний клуб “Холодний Яр”

Довідки 098-00-26-994 (Петро), 066-270-20-98 і 067-845-60-64 (Максим),

066-709-83-16 (Владислав), 096-439-77-42 (Богдан Легоняк, Медведівка).

 

Koval_r@ukr.net

DSC06818a