Шостий тиждень виборчої кампанії додав на інтерактивну карту порушень 83 скарги. Це перший тиждень від початку нашого моніторингу, в який спостерігалося не збільшення кількості скарг, а зменшення. Втім, це зовсім не означає що суб’єкти виборів раптом схаменулися і вирішили дотримуватися вимог закону. Просто цьому тижню не пощастило мати в соб такий “плідний” день, як 1 вересня, що поставив абсолютний рекорд нашої карти -35 скарг впродовж одного дня.
Але суб’єкти виборів не збираються “чекати на милості від природи” і вже знайшли вихід, як позбутися буденності поточних тижнів. Про це – трохи згодом.
З 82 скарг цього тижня:
- Найпопулярнішою категорією (64 скарги) знова виявилося “порушення порядку агітації”, другим йде “адмінресурс” (30 скарг). Суттєво здав свої позиції “Підкуп” (лише 16 випадків). Але поступово набирає обертів така категорія, як “Порушення у роботі виборчкомів”. І з огляду на розвиток подій, саме це категорія ще неодноразово нагадає про себе;
- Найбільша кількість скарг й цього тижня також надійшла з Києва (13), другими по чисельності були Луганщина та Одещина (по 9).
- Найпліднішим днем стала середа, 5 вересня, яка принесла на карту 17 зафіксованих порушень.
Хоча жеребкування по ОВК було проведене 24 серпня, і ще тоді почали говорити про потенційні загрози фальсифікацій, масово фіксувати порушення почали саме на цьому тижні, коли ОВК нарешті розпочали роботу чи її видимість. На карті наразі зафіксовані порушення з Харківщини, Житомирщини, Одещини, Полтавщини, хоча насправді це лише верхівка айсберга і з решти областей такі повідомлення ще надходитимуть і надходитимуть. Якщо, звісно, вдастся зберігти хоч мінімальну прозорість та доступність цих комісій.
Як от, наприклад, у м. Роздільна Одеської області:
Але, в очікуванні нових веселих історий з життя виборчкомів, повернемося поки що до наших буднів без свят.
А власне – чому без свят?
У попередні тижні ми прогнозували значне збільшення кількості порушень саме на свята. Бо саме в ці дні суб’єкти виборчого процесу воліють ощасливлювати електорат всілякими плюшками.
І коли раптом причини для обдаровування об’єктивно відсутні, то…. – правильно, їх треба вигадати.
Розмаїття свят, які згадувалися у повідомленнях цього тижня справді вражає. От якби ще фантазію наших кандидатів – да й у законотворче русло…
Радісний настрій та святковий дух укріпив чудовий концерт, який продовжив це свято. Яке ж свято трапилося у селі Новомиколаївка Скадовського району Херсонської області 7 вересня? Свято, яке називається конкурс малюнку на асфальті під гаслом «Я люблю свою країну — Україну».
Київщина теж гуляла. Тепер всі ярмарки проходять під патронатом Петра Володимировича. Продавцям видали кульки з відповідною символікою в які вони мали фасувати свої товари
22-23 та 29-30 вересня буде організований турнір з вуличного футболу “Кубок Алли Шлапак” на стадіоні ЗОШ №181(її виборчий округ), оголошення розклеяні по центру міста Києва.
Відбувся фінал 5-го Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Молодь обирає здоров’я». Звісно, із подарунками від кандидата.
2 вересня відбулося традиційне святкування Дня міста Одеси. Але цього року вперше було запроваджене окреме святкування по районах міста. Читай – “по округах”.
Тож, кандидати продовжують щедро “засівати” електорат на справжніх та вигаданих святах. Втім, наш виборець – то такий виборець, що й сам радий купуватися хоч на що:
Адже кожний досвідчений шаровик точно знає – це зима в нас щоразу приходить несподівано, а атракціон небаченої щедрості припинеться точно за графіком – 28 жовтня.
От обидві сторони й поспішають.
Так що найближчі тижні нам ще подарують не одне фантасмагоричне свято. На жаль.
А за таких умов інтерактивній карті просто нема куди подітися, крім як розростатися і квітнути новими порушеннями.
=====
На кінець 6-го тижня виборчої кампанії маємо таку загальну картину по зафіксованиз порушеннях Закону “Про вибори народних депутатів України”:
На карту за весь час кампанії додано 539 порушень.
Трійка найчастіших порушень – Порушення порядку агітації (249), Підкуп виборцв (226), Адмінресурс (208).
За підсумками 6-го тижня м.Київ по кількості порушень (62) обійшов Одеську область (60), хоча обидва регіони продовжують постійно йти “ноздря в ноздрю”. Вже доволі суттєво відстала Харківщина (49 скарг).
Найчастіше порушення фіксувалися в Одеській області (49 повідомлень загалом). Місто Київ із загальною кількістю у 48 повідомлень на цьому тижні вперше відтеснив на третє місце Харківщину, де зафіксовано 44 порушення.
Серед областей із найменшою кількістю зафіксованих порушень Львівщина (6 випадків) відійшла на другий план і за лідерство змагаються Миколаївщина та Севастополь (2 та 3 зафіксованих порушення відповідно)
—–
Попередні публікації цієї теми:
Аналіз результатів моніторингу порушень Закону України “Про вибори народних депутатів” у період до початку виборчої кампанії можна переглянути тут.
Щотижневі підсумки:
31 липня – 6 серпня
7 – 13 серпня (в цьому випуску є відео як додавати скарги на карту і як шукати на карті потрібну інформацію)
14 – 20 серпня (в цьому випуску міститься мотиватор, який закликає фіксувати розміщення виборчої агітації на держустановах і держпідприємствах)
21 – 27 серпня (в цьому випуску міститься відео, у якому зібрані приклади використання адмінресурсу)
28 серпня – 3 вересня (в цьому випуску міститься мотиватор, який закликає фіксувати розміщення виборчої агітації у лікувальних закладах)
=====