Константинопольський патріарх Варфоломей І звернувся із спеціальним екологічним посланням до Самміту Землі ООН «Ріо + 20», який буде проходити 20-22 червня у бразилійському місті Ріо де Жанейро.
У зверненні до політичних лідерів держав та всіх небайдужих щодо майбутнього планети Земля, патріарх наголошує на вагомості екологічної проблеми для всього людства, а також на необхідності взяти курс на «зелену економіку», яка б не тільки сприяла збереженню та відновленню природного довкілля, але й допомагала вирішенню проблем бідності, забезпечення продовольством та інших болючих соціальних питань.
Згідно з екуменічним патріархом, для того, щоб осягнути високі екологічні та соціальні цілі, які ставить Самміт Землі, необхідно відмовитись від поверхневого підходу і «дослідити корінь причини екологічного лиха», застановившись над причинами, «які лежать у людському серці та розумі».
Ключовою причиною екологічної кризи патріарх Варфоломей І вбачає кризу внутрішнього світу людини. Відповідно, для вирішення проблем довкілля необхідно культивувати «екологію серця та розуму», суттєвими елементами якої є усвідомлення святості довкілля як дому Божого, а також плекання чеснот поміркованого та справедливого ставлення до природи.
В особливий спосіб вселенський патріарх наголошує на екологічному значенні чесноти мужності, яка «є потрібною національним лідерам для того, щоб трансформувати систему жадібності, яка спричинила у всьому світі хаос і замінити її структурами співчуття, для осягнення загального блага всіх людей і всього живого».
«Якщо ми не будемо інтегрувати спосіб життя людства в екосистему планети, ми будемо спричинювати для майбутнього тільки біль і страждання», – наголосив патріарх. Закінчується звернення констатацією, що вирішення сучасних екологічних проблем є питанням «життя і смерті» для багатьох людей. Відповідно, патріарх Варфоломей І закликає делегатів Самміту Землі «Ріо + 20» подолати ідеологічну сліпоту і заглибитись в суть проблеми, щоб не зволікаючи здійснити необхідні зміни та виправлення, адже «здоров’я і майбутнє мільйонів людей висить на волосині».
Інформаційна служба Бюро УГКЦ з питань екології
Додаток:
ПОСЛАННЯ
Його Святості
Вселенського Патріарха Варфоломея І
До Саміту Землі ООН «Ріо + 20»
(Ріо де Жанейро, червень 20-22, 2012)
Національним лідерам, шановним делегатам, оглядачам, медіа представникам та всім тим, хто стурбований актуальними питаннями, якими займається конференція «Ріо + 20».
Дорогі друзі, є великою радістю вітати усіх вас, хто зібрався у Ріо де Жанейро на Саміт Землі. Однак, радість нашого персонального вітання повинна бути загартованою тверезістю, через вкрай високу чутливість навколо цього Саміту і термінову необхідність довести цей важливий захід до його мети. Ваші зусилля щодо подолання цих проблем мають вирішальне значення для здоров’я світової екосистеми і мільйонів людей, які залежать від неї.
Впродовж наступних кількох днів світові лідери зіткнуться з проблемою корегування сил тих, які руйнують нашу планету: повітря, землю і воду, засновуючи новий курс на зелену економіку. Це не лише бажана мета, а є однією із найважливіших поправок до світових, здавалося б, нерозв’язних проблем переходу до викорінювання бідності та відновлення навколишнього природного середовища.
Парадоксально, що цілі Саміту Землі є досяжними і доступними. Ліси й океани можуть бути захищеними; зелена енергія є можливою вже сьогодні; зміни клімату можуть бути уповільненими; достатня кількість їжі може бути доступною; люди, у мало розвинутих країнах, можуть бути навченими та забезпеченими засобами, щоб утримувати себе. Тим не менш, суспільство продовжує свій шлях розвитку і комерції, які залишаються глибоко нестійкими та нечутливим до цих можливостей.
Наші політичні лідери у Ріо знають, що ці досягнення є можливими. Зберігаються однак тенденції вирішувати легші питання, питання зовнішньої форми, звертаючи мало уваги на моральний і духовний світ, де ці проблеми виникають. Насправді, питання, з якими ми стикаємося випливають із вибору, який окремі керівники і люди зазвичай роблять. І вибір завжди залежить від цінностей. Саме тому делегати повинні відмовитись від поверхневого розгляду проблем для того, щоб дослідити їхні причини, які лежать у людському серці та розумі. Для позитивних результатів Саміту Землі необхідно дослідити корінь причини екологічного лиха. Поверхневий підхід не вирішить цих проблем.
Для того, щоб дослідити ці, більш глибокі, області, які ми можемо назвати «екологією серця та розуму», ми повинні перше сприймати світ таким, що має як духовний, так і фізичний виміри. Це значить, що світ є священним місцем і, в той же час, нашим домом. Так як ресурси світу вичерпуються, то нам необхідно міняти характер нашого ставлення та зменшувати запити щодо природи. Ми мусимо розрізняти між нашою жадібністю та тим, чого дійсно потребуємо. Щоб досягти поміркованості та ощадливості необхідною є особиста жертовність заради блага планети. Іншими словами, ми потребуємо почуття поміркованості, яке, в свою чергу, має на увазі визнання справедливості. Ми можемо мати або людський світ справедливості для всіх, або брудний, деградований і злий світ без справедливості.
Насправді, просування цих цілей релігійними організаціями не буде достатнім для вирішення даних проблем. Мужність є потрібною національним лідерам для того, щоб трансформувати систему жадібності, яка спричинила в усьому світі хаос і замінити її структурами співчуття, для осягнення загального блага всіх людей і всього живого.
Крім того, щоб трансформувати цю сучасну мережу взаємопов’язаної комерційної і господарської діяльності, ми повинні розробити стандарти для оцінки системи і дій суспільства. Комерційні та політичні структури мають бути оціненими та визначеними по відношенню до того чи вони підсилюють, чи руйнують природні системи Землі. Ті, котрі не можуть пройти тест на стійкість, повинні бути скорегованими або відкинутими. Усі дії мають підтримувати продуктивність біологічних систем Землі. Якщо ми не будемо приводити спосіб життя людства у відповідність до можливостей екосистеми планети, то будемо спричинювати для майбутнього тільки біль і страждання. Як загальне правило, сьогоденні потреби розвитку не повинні перешкоджати здатності майбутніх поколінь задовольняти їхні потреби.
Дані цінності є основоположними для інтегрованої екології «землі, серця і розуму». І вони можуть сприяти більш ефективному розумінню впливу людини на світ природних систем, який має мати місце.
Дорогі друзі, те, що ми пропонуємо та пропагуємо тут є не лиш богословською риторикою. Для багатьох людей – це питання життя і смерті. Якщо ті, хто представляє нації світу не подолають ідеологічну сліпоту і не заглибляться в суть проблеми, щоб здійснити необхідні зміни та виправлення, то позитивні результати не будуть досягнуті. Здоров’я і майбутнє мільйонів людей висить на волосині.
При Вселенському Патріархаті, 7-ме травня, 2012 р.
+ ВАРТОЛОМЕЙ
Архієпископ Константинополя-Нового Риму
та Вселенський Патріарх
Переклад з англ. здійснено Бюро УГКЦ з питань екології