Української Національної Платформи
Форуму громадянського суспільства Східного партнерства
Законопроект запроваджує кримінальну відповідальність за наклеп (умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають його репутацію). Зокрема, норми проекту закону передбачають покарання у вигляді позбавлення волі строком від 2 до 5 років.
Ми стурбовані тим,що запровадження кримінальної відповідальності за наклеп продовжує низку репресивних законодавчих ініціатив. Подібна практика загалом продовжує тенденцію до звуження прав та свобод громадян і, зокрема, утисків свободи слова. Згаданий законопроект ставить під загрозу жанр журналістського розслідування, який лише започаткований у країні й дає перші приклади реального позитивного впливу на покращення ситуації в певних сферах суспільного життя і у вирішенні нагальних проблем громадян. Загалом пропонований законопроект ставить під загрозу саме існування журналістської професії, яка можлива лише в умовах свободи та критичного погляду на речі.
Ми звертаємо увагу на те, що небезпечна ймовірність прийняття закону приурочена до часу виборів народних депутатів України, коли саме на журналістів покладається місія неупередженого і активного інформування суспільства про виборчий процес.
Ми переконані, що цей небезпечний законопроект стосується не лише прав журналістів, але й усіх громадян, і є загрозою для всього громадянського суспільства. Ми впевнені, що тільки свобода інформації й критичне мислення дають змогу пересічним громадянам робити свідомі рішення в їхньому повсякденному житті. Цей законопроект у разі його ухвалення не тільки поховає журналістську професію, але завдасть непоправного удару по кожному громадянину України, оскільки в інформаційному просторі зникне можливість критичного погляду та аналізу суспільних, політичних і економічних процесів у країні. А відтак кожен громадянин буде відрізаний від альтернативних точок зору та варіантів рішень.
Ми застерігаємо, що ухвалення законопроекту № 11013 стане ще одним кроком України, який ще більше віддалятиме її від європейської перспективи. Адже свобода слова та самовираження є однією із засадничих європейських цінностей. А декриміналізація дифамації стала однією із першорядних тем роботи учасників Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.
Ми закликаємо:
• народних депутатів України — проголосувати за відхилення законопроекту і в жодному випадку не ухвалювати законопроект у другому читанні;
• Президента України В. Ф. Януковича — не підписувати закон у разі його ухвалення;
• українську громадськість та міжнародну спільноту — активно виступити на захист свободи слова та журналістської діяльності в Україні.
*****
Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив, Національний координатор по Україні Платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства Ігор Когут: