У 2022 році в ході боїв за Харків російські військові обстріляли Меморіал жертвам тоталітаризму в Лісопарку. Руйнування вперше виявила голова правління інформаційного центру “Майдан Моніторинг” 23 березня. За її словами, то не був свіжий обстріл. Експертка припускає, що це могло статися до 4 березня, коли в Харкові випав сніг. Під час атаки розбито частину плит з іменами загиблих. В одному похованні застряг снаряд від «Смерча», який містив касетні елементи. За даними Польського агентства преси, у той день в околицях меморіалу жоден інший об’єкт не постраждав. Що в свою чергу свідчить про цілеспрямований удар по кладовищу.
![Меморіал жертвам тоталітаризму.](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image114.jpg)
На цьому місці у 1940 році були розстріляні 3809 польських офіцерів і 500 мирних польських громадян. Також в Лісопарку поховані рештки 2746 громадян колишнього СРСР, які стали жертвами НКВС у 1937-1938 роках. Меморіал жертв тоталітаризму відкрили 17 червня 2000 року як свідчення злочинів радянського режиму. Там були встановлені стели з іменами розстріляних у 1938-1940 роках українців та польських військових. Також на території меморіалу встановлений монумент у формі Хреста Virtuti Militari – найвищої військової нагороди Польщі. Нею нагороджують за мужність перед лицем ворога.
![Меморіал жертвам тоталітаризму.](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image160.jpg)
![Меморіал жертвам тоталітаризму.](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image93.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image135.jpg)
![Меморіал жертвам тоталітаризму.](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image189.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image179.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image4.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image12.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image187.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image146.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image24.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image108.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image27.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image126.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image68.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image3.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image69.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image20.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image157.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image71.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image59.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image99.jpg)
Меморіал жертвам тоталітаризму. Відео Наталії Зубар. 23 березня 2022 року.
Юлія Гуш
Публікація профінансована Інтерньюз Нетворк та ГО «ІНСТИТУТ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ» в рамках проекту “Медійна програма в Україні”