Історико-археологічний заповідник “Верхній Салтів” – один з десятків українських музеїв, які постраждали після повномасштабного вторгнення. Розмістившись в однойменному селищі Вовчанського району, він приваблював шанувальників старовини. На початку ХХ століття поблизу Верхнього Салтова археологи знайшли залишки салтівсько-маяцької культури. Першими експонатами стали артефакти, знайдені під час катакомбних розкопок. Також музей був примітним тим, що в його створенні брали участь місцеві мешканці.
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image161.jpg)
Обстріли Верхнього Салтова почалися з перших днів повномасштабного вторгнення. Співробітники музею встигли заховати лише частину колекції. Згодом Верхній Салтів опинився під російською окупацією, а приміщення музею замінували. Під час бойових дій будівля була частково зруйнована, а частина експонатів – знищена. Через істотне пошкодження стін виникла загроза падіння даху. Після звільнення до Верхнього Салтова змогли потрапити співробітники музею. Вони врятували залишки колекції.
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image190.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image102.jpg)
![Музей Верхній Салтів](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image96.jpg)
![Музей Верхній Салтів](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image112.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image180.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image64.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image28.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image170.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image77.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image94.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image84.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image155.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image41.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image138.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image8.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image174.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image23.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image192.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image181.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image166.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image107.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image125.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image176.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image17.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image149.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image111.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image66.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image82.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image15.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image21.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image139.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image52.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image79.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image50.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image29.jpg)
![](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/image162.jpg)
Юлія Гуш
Публікація профінансована Інтерньюз Нетворк та ГО «ІНСТИТУТ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ» в рамках проекту “Медійна програма в Україні”