Моніторинг військових злочинів. Оцінка місця удару.

Перемикач мов

Розслідування військових злочинів внаслідок російської військової агресії в Україні лежить переважно на офіційних державних органах. Оскільки кількість різних видів військових злочинів, скоєних російськими військами, є величезною, деякі з військових злочинів контролюються, хоча й не розслідуються, також неурядовими організаціями. Однією з таких НУО є Team4Ukraine, яка зосереджується в цій сфері на військових злочинах проти цивільного населення та цивільної інфраструктури. Оскільки двоє членів T4U є колишніми спостерігачами спеціальних моніторингових місій ОБСЄ в Україні, ця територія їм знайома. Цей моніторинг військових злочинів має два рівні важливості. Перший рівень полягає у зборі інформації про військові злочини, документуванні та передачі її органам влади, якими у випадку T4U є поліція Чеської Республіки, для подальшої обробки та розслідування. Другий рівень – показати світові чи людям, переважно в Чехії, реальну ситуацію на місці.

Що стосується документації для передачі владі, пріоритетом T4U є прибуття на місце обстрілу, збір усієї необхідної інформації та проведення оцінки місця удару (Impact Site assessment). Усі поліцейські знають, як це робити на базовому рівні. Ми знімаємо кратери та їх околиці за допомогою 360-градусної панорами або відео; це дуже елементарна річ, але згодом вона дасть слідчим достатньо речових доказів. За допомогою таких відео слідчі матимуть повний огляд і зможуть ідентифікувати справжню ціль. Поруч була школа? Чи лікарня? Чи якась військова споруда? Крім того, розміри кратера та його форма можуть дати їм уявлення про використану зброю. Монітори також можуть шукати в кратері уламки або осколки (всередині та навколо нього). Ви можете знайти частини, які є специфічними для певних видів зброї. Також виконується визначення точного розташування кратера та надання базової карти місцевості з відстанями та координатною сіткою кратера та прилеглих об’єктів.

Щоб отримати кращу картину, необхідно інколи поговорити зі свідками про час обстрілу, а також перевірити у них можливість отримання додаткової інформації. Усі отримані відомості додаються до файлу та разом із фото та відео передаються в органи, відповідальні за розслідування. Але, звичайно, це далеко не вся робота, яку мають виконувати волонтери. Вони повинні завжди бути в курсі поточної ситуації в полі, а також звертати увагу на розвиток подій у сфері безпеки, стежити за боєприпасами, які не розірвалися, мінами тощо.

Ми також хочемо донести до чехів інформацію про реальну ситуацію в Україні. У цьому випадку немає потреби в точних даних, наприклад, таких як геолокація. Зображення чи відео націлені на широку аудиторію. В ідеалі вони представлені цільовим групам із короткими поясненнями щодо інциденту. Публікація актуальних фото та відео в соцмережах, спілкування з іншими відповідними громадськими організаціями та місцевою владою про певні події в охопленій війною країні – усі ці завдання також виконують волонтери T4U на додаток до гуманітарної допомоги Україні.

Марек Хробок

Петр Пойман (ліворуч) і Марек Хробок (праворуч) перед готелем у Краматорську

About Petr Pojman 4 Articles
Petr Pojman holds PhD from the International Area Studies at Faculty of Social Sciences, Charles University, Prague. He spent fellowships in Russia, United Kingdom and Belarus. His research focused on the issue of security and organized crime and human trafficking in EU and former USSR.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


шістнадцять − один =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.