До Вашої уваги кілька публікацій від історика і аналітика, відповідального редактора сайту «Майдан» Сергія Петрова, опублікованих у його фейсбуці протягом березня 2025 року. Фіксуємо це для історії. Щоби потім можна було сказати «А ми казали».
Про зустріч-брифінг Дональда Трампа із Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті Білого Дому 28 лютого 2025 року
Найкраще, що зараз можна зробити, це просто почекати до вечора понеділка [3 березня 2025 – ред.]. Тоді ситуація стане прояснятися. Бо всі висновки зараз базуються на припущеннях без реальної інформації. Це вирування емоцій можна порівняти з тим, що було після Ютландської битви 1916 року, коли зійшлися у бою Grand Fleet Великої Британії та Флот Відкритого моря Німецької імперії. Обидві сторони заявили про свою перемогу, але про результат тієї битви історики сперечаються дотепер…
Якщо дивитися ззовні, то зійшлися у бою троє публічних бикуватих хлопців, двоє з них вважають себе найвеличнішими і мають оточення особисто віддане ним. І вийшов з цього феєричний екшн. Це брифінг десятиліття – перемовини в прямому в ефірі as it is.
Як вчить Канеман, перше враження буде найбільш вірним (звісно, якщо ти поінформований та довіряєш власній інтуїції). Так от, моє перше враження було чітке: це було феєричне шоу, яке було спрямоване на Європу.
Найчесніша відповідь щодо того, чому так сталося в Овальному кабінеті буде «Я не знаю». Тут не так вже важливо хто почав, хто спровокував і хто повівся. Тут важливо що вийшло. Чи це була заготовка від американців? Мені так не здалося, бо кілька випадів було з обох сторін і до останніх 12 хвилин. Чи можливо, щоби були розписані ролі Трампа і Венса? Таке цілком можливе, і дуже схоже. І це не заперечує того, що реального сценарію не було. Можна зіграти в різні ролі і без плану, а просто через визначення поведінкових ролей в перемовинах. Це може бути і як свідомий зрив перемовин з будь-якого боку (відкидати, що наші на це йшли свідомо не буду), і як щире та емоційне «биття горщиків» – от реально так сталося через кипіння емоцій кількох альфа-самців.
Багато хто посипає попелом голову що варто було пропетляти заради інтересів країни. Можливо, і варто було би. Проте суперечності у різних підходах та світоглядах, зрештою відношенні один до одного поза очі точно вилилися рано чи пізно у неприємності. І нехай це буде зараз, ніж за день до умовних перемовин з путіним. Якщо атмосфера наелектризована і постійно іскрить, то все одно буде блискавка та/чи злива.
Важливо, що сталося далі. Далі Зеленський чітко відреагував, що повертатися до Білого Дому він не буде. І вже вночі за американським часом відлетів із США.
Після того, як Зеленський покинув Білий Дім, у соцмережах Білого Дому було опубліковано пост America First, а далі почалися божевільні пости в іксі від посадовців та конгресменів. Найсмішніше, що текст був тупою копіпастою з методички. Американці у формуванні точки зору, що Трамп найвеличніший перевершили навіть нас, бо у нас контент-менеджери різних органів влади хоч намагаються зробити хоча би мінімальний рерайт методички, а там було тупе Ctrl+C – Ctr;+V. Це важлива деталь, яка свідчить, що все накрилося мокрим одіялом.
Оцінювати вчорашні заяви Трампа поки немає сенсу. Важливо те, що випливе в медіа протягом найближчих днів. І звісно, дії, бо саме вони визначають логіку процесів.

Фото: White House. Суспільне надбання.
Говорити про наслідки також зарано. Проте найочевидніші:
1. Ми вийшли з умовного перемовного процесу. І, вочевидь, туди повернемося лише з Європою. Те, про що далі будуть домовлятися американці з московитами найближчим часом буде мати мало сенсу для нас. Зрештою, свою карту у великому торзі ми якщо не вибили, то наскільки можливо знівелювали. Тобто вони можуть торгуватися про своє. Але про нас без нас і Європи вже не вийде.
2. Відновлення діалогу щодо перемовин і контакти з американцями можливі лише тепер за посередництва Європи. Не знаю, свідомо чи несвідомо, але Зеленський дав карти в руки європейським політикам.
3. Так само один з основних аспектів торгів – «вибори президента України» – поставлений на паузу і відкладений у довгий ящик (торг був не лише про угоду).
4. На нас чинитиметься шалений тиск з різних боків. Московити точно цим будуть користатися і будуть робити терор проти цивільних. Якраз десь із тиждень він посилився щодо Харкова, і це факт.
5. Попереду у нас буде тривалий час невизначеності. Я не знаю який. Так, з цим треба змиритися. Дії у найближчі тижні будуть найважливішими. Підтримка від Європи потрібна не лише на словах, але і на діях.
6. В очах ліберальних, значної частини нейтральних та невеличкої частини республіканських громадян США Зеленський отримав приз глядацьких симпатій. Для формування громадської думки це справді важливо. Смішно буде, якщо Зеленський своїми діями допоможе сформувати якесь опозиційне ядро в США.
І хоч би як не було, а нам своє робить. Бо у нас немає іншої землі і іншої країни. І єдиний гарант нашої безпеки – Сили оборони України!
Про перемовини між українською та американською делегаціями в Саудівській Аравії щодо запровадження припинення вогню:
Найперше, маю зазначити, що чим більше проходить часу від шоу в Овальному кабінеті 28 лютого 2015, тим більше я впевнююсь у тому, що два президенти займалися бикуванням, в результаті чого вийшло відмінне шоу. І всі подальші події відбуваються в парадигмі того, що я писав у своїх постах від 1 березня: непублічна частина комунікації з США відбувається через Європу (лідерство взяли дипломати Великої Британії), американці визнають важливість участі Європи у перемовинах на відповідному етапі, терор проти цивільного населення України з боку московитів, тиск з боку американців на нас та тривалий час невизначеності.
Що зафіксували перемовини.
Давайте спочатку визначимось із термінами. Мирний процес має багато фаз, і кожна фаза узгоджується сторонами шляхом перемовин і підписанням певного документу. Найчастіше можна виділити такі фази:
- припинення вогню (ми це проходили багато разів у 2015–2021 роках, і воно тривало від кількох годин до кількох хвилин) – це припинення бойових дій без чи з певних відведенням сил і засобів. Може виділятися фаза припинення бойових дій, якщо саме припинення вогню поетапне.
- перемир’я – завершує активну фазу бойових дій, часто в нинішніх міжнародній практиці супроводжується введенням миротворчих місій. Однією із форм подібного перемир’я може бути капітуляція.
- укладення мирної угоди – остаточне завершення війни, після чого сторони не мають претензії одна до одної. Для прикладу, укладення мирної угоди СССР із Німеччиною після Другої світової війни не було, і ця війна де-юре була припинена у 1955 року відповідним документом влади СССР, а між СССР/московією і Японією є лише перемир’я аж до сьогодні.

На цей час ми маємо цікаву диспозицію участі різних країн у перемовинах. США ведуть публічні і не публічні перемовини з Україною та московією окремо. Публічна частина відбувається за участі Саудівської Аравії. До речі, сауди, Катар та Туреччина відіграють значну роль у проведенні тих обмінів полоненими та тілами загиблих, поверненню деякого з примусово депортованих московією українських дітей, які відбулися. Непублічне посередництво у перемовинах між Україною та США здійснює Велика Британія. Ситуація така, що звичайна людина швидко заплутається хто кому рабіновіч, але це важливо. Бо в підсумку враховує інтереси дуже багатьох сторін. Навіть тих, хто надсилає лише певні сигнали, які не афішуються (наприклад, Китай).
Отже, щодо перемовин. Якщо коротко, результати вважаю їх прийнятними для нас. Я би сказав ми витисли дуже багато.
Нагадаю, що наші перемовини їхали в Саудівську Аравію із пропозицією оголосити перемир’я у повітрі та на морі щодо ракет, бомб та дронів углиб від лінії бойового зіткнення.
Що отримали:
- Ми погодилися на запровадження тимчасового 30-денного режиму припинення вогню, який ДІЄ ЛИШЕ ПОГОДЖЕННЯМ із московією, і може бути погоджений ЛИШЕ обома сторонами.
- В обмін на пункт 1. – отримали відновлення військової допомоги та обмін розвідданими у повному обсязі.
- Після припинення вогню відбувається процес обміну військовополоненими, звільненням утримуваних цивільних осіб та повернення примусово переміщених українських дітей. На жаль, раніше припинення вогню цього не буде, оскільки потрібний процес верифікації всіх наших військовополонених, цивільних та депортованих дітей. Але під припинення вогню точно може бути великий обмін.
- Ми визначили, що умовою для подальших перемовин і безпекових гарантій є участь Європи. США мають це прийняти, і прийняття точно буде.
Додаткові коментарі.
Із заяв Рубіо (хоча тут все треба ділити на 10) є розуміння, що:
- а) Європа – частина переговорного процесу за столом, а не як посередник,
- б) США розглядають питання надання певних безпекових гарантій миротворчому контингенту, який імовірно зайде після перемир’я,
- в) угода про подальшу угоду «про копалини» окремо, але якісь безпекові гарантії захисту інвестицій можуть бути розглянуті, однак це не точно. Водночас, вперше публічно теза пункту в була оприлюднено, бо до цього йшлося, що інвестиції – і є безпекою (от МакДональдс, що належить на 100% американцям, у Харкові не працює і відмовляється від місця у бомбосховищі. інвестиції, ога)
Коментарі від Єрмака:
- а) на столі зараз ціла низка варіантів безпекових гарантій, і їх обговорюємо
- б) конкретика обговорюватиметься далі

Фото: Офіс Президента України
Результат: тепер все залежить від рішення путіна погодитися на припинення вогню і в якій формі. До речі, перші заяви путіна та його хотєлкі – це із серії: ми якби за, але ні, бо там є купа всяких речей (і це лише публічна частина), які для України точно не будуть прийнятні. А зараз сторони будуть домовлятися далі.
Я ще раз скажу, що результат прийнятний. Я не бачу якихось речей, які є неприйнятними для нас наразі. Водночас, українському суспільстві треба бути готовим до відстоювання та захисту наших інтересів, надаючи легітимацію позиції українських переговірників.
Параметри припинення вогню або перемир’я будуть обговорюватися в подальшому. Може бути певна рамка, яка наразі непублічна. Проте в будь-якому разі погодження подібного процесу – це не один – два дні, як дехто може уявити. А набагато більше. Це означає, що будуть ще зустрічі делегацій щодо формулювання такого документу – наприклад, про припинення вогню. І це те, про що наголошували весь час українські офіційні особи – про питання моніторингу та верифікації цього процесу.
Крім того, очевидно, що на нас сплески тиску будуть і надалі. Це якраз спосіб комунікації і дій Трампа. І до цього треба бути готовими.
Що буде далі? Я вже сказав, що сторони домовилися домовлятися далі. І це займе певний (я вважаю, що відносно тривалий) час. Який – я не знаю, і ніхто цього не знає. Але ми маємо бути готові до різних інформаційних кампаній проти нас, тиску на нас в різний спосіб як американцями, так і московитами. Прогнозувати можна одне: ми будемо воювати далі, поки не складуться обставини для припинення вогню, а в подальшому укладення перемир’я на прийнятних для нас умовах.
P.S. До речі, у пакеті домовленостей не було про відхід із Курської області – це бред. Оскільки в нашої організації там служить Віталій Овчаренко, то ми знаємо фактично з перших вуст про ситуацію там. Ми відходимо не через домовленості, про які триндять якісь «політологи» чи «оглядачі», а через допущені певні помилки кілька місяців тому, які призвели до того, що ми маємо зараз. Тобто наш відхід саме через ситуації на фронті в Курській області, а не щось інше. Ну і радив би Вам подивитися також на топографічну карту куди ми зараз відійшли. Рельєф – один із чинників. А топографічний кретінізм – шкодить не лише здоров’ю, а й психічній стійкості та безпеці України. Так само як і формулювання тих чи інших думок і позицій в інтересах будь-якої політичної сили.
У нас має є і буде лише один чинник нашої безпеки – Сили оборони України!
Про підсумки телефонної розмови між Трампом і путіним 18 березня 2025
Єдиний підсумок телефонних перемовин між Трампом і путіним – це домовленість між лідерами провести матч американських і московитських хокеїстів, які виступають в НХЛ та КХЛ. Колись. Коли буде досягнута угода про перемир’я. Можливо. Але це не точно.
В усьому іншому домовилися домовлятися далі. Цей дощ надовго.
Воюємо далі!
Про підсумки телефонної розмови між Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським 19 березня 2025
Загальний результат телефонного дзвінка між Трампом та Зеленським аналогічний вчорашньому між Трампом та путіним: сторони домовилися домовлятися далі.
Різниця у тому, що розмова пройшла у більш дружній обстановці, і Трамп погодився подивитися, що там в загашниках ракетам до Patriot’ів, і підкинути трохи. А ще зеленський багато дякував Трампу за його лідерство та допомогу.
Важлива деталь: про результати розмови було оголошено на брифінгу Білого Дому, а про результати розмови із путіним московити оголосили на сайті, а Трамп у твіті. Та ще й із затримкою. Такі деталі дипломатичної комунікації дуже важливі.
До того ж, заяви і американців, і Зеленського фактично ідентичні і доповнюють одна одну. А в американців з московитами – кожний писав про своє.
Якщо простою мовою: надалі буде купа зустрічей американців окремо із нашими та московитами для погодження деталей щодо імплементації припинення обстрілів енергетичної та іншої цивільної інфраструктури.
При цьому американці хочуть поширення режиму припинення вогню і на морі. А потім і повного припинення вогню.
Телефонний дзвінок між Дональдом Трампом та Володимиром Зеленським, 19 березня 2025 року
Фото: Офіс Президента УкраїниІнтерв’ю Стіва Віткоффа блогеру Такеру КарлсонуУ всій цій історії навіть із припиненням ударів з повітря найскладнішим є не питання погодження деталей щодо процедур і імплементації, а моніторингу: хто і як це відстежуватиме. От як Ви це можете уявити, якщо ті ж бпла часто літають так низько, що їх фіксують спочатку акустично, а потім вже на радарах.
Коротше, буде купа зустрічей для наступних зустрічей і дзвінків. Поки не буде погодженого і підписаного документу – будь-які розмови про припинення вогню чи накази про це – то блеф та гра на публіку.
І ще. Фіксуйте тих, хто спекулюватиме на темі перемовин припинення вогню. У будь-яких цілях: хайп, лайки чи власні / партійні політичні інтереси. Таких треба записувати в окремий списочок.
Про інтерв’ю спецпосланця адміністрації Трампа Стіва Віткоффа блогеру Такеру Карлсону
Інтерв’ю Віткоффа Такеру Карлсону потрібно розуміти як грейт пізділ. Звичайний і винятково пізділ.
Проте в ньому є 2 моменти, які ігнорують більшість тих, хто є чи вважає себе експертами. Вони обговорюють пізділ, а не ключові меседжі цього пізділу (так, і в пізділу можуть бути меседжі на конкретну авдиторію).
Перше. Воно націлене на Європу. Єдиною країною Європи, яка ухвалила на цей момент законодавчі рішення для розвитку сектору безпеки – це Німеччина. Німеччина мілітаризується. Розігнати військову машину Німеччину можна (німців потрібно 5–6 років на це), а от зупинити потім її дуже складно без її знищення чи розвалу. Всі інші країни або поки в процесі підготовки до ухвалення рішень (і там триває купа внутрішніх бюрократичних обговорень), або ще навіть не починали роботу над мілітаризацією. Європа потонула в бюрократії. І це інтерв’ю Віткоффа підштовхує Європу до швидких рішень на заміну її узвичаєному бюрократичному багну. І це добре, бо такий розвиток подій і підштовхування Європи до мілітаризації нам, українцям, вигідний і потрібний.
Але найголовніше, що сказав Віткофф – це про Конституцію України, яка заважає московитам не тільки легалізувати захоплене, але й встановити у нас той політичний устрій, який їм потрібний. Тому єдина мета московитів – демонтаж Української держави і разом із цим Конституції України.
Віткофф озвучив для американців та для світу московитську позицію. Він назвав Конституцію України (і сам факт існування України) суттю проблеми. І це також добре.
По-перше, хлопці перейшли в рамках закулісної човникової дипломатії до обговорення конкретики. Конкретика проста: московити хочуть знищити Україну як незалежну суверенну державу і або приєднати її території до себе, або на якійсь частині території встановити якийсь режим, типу білоруського.
Яка позиція американців щодо нашої Конституції? Станом на зараз вони точно не заважатимуть московитам дестабілізувати Україну із середини руками промосковських агентів та корисних ідіотів. Лише тому, що на фронті успіхи московитів дуже малі, і зруйнувати Українську державу вже понад 3 роки повномасштабної війни московитам просто не вдається. Чи американці будуть на нас тиснути щодо Конституції? Можуть спробувати в певний момент, і цей тиск (спробу тиску) Україні, українцям і Європі прийдеться відбивати спільними зусиллями. Але з квантовим пізділом Трампівської адміністрації можливий будь-який сценарій. Загалом, американці завжди в своїй історії спочатку використовують всі неправильні варіанти, а лише потім можуть спробувати обрати правильний. Це ще одна риса американської зовнішньої політики період після Другої світової війни.
По-друге, це знову ж таки спрямовано на європейців, щоби вони зрозуміли, що ставки у цій геополітичній грі дуже високі, і для них, їх безпеки також, а часу на ухвалення правильних і конче необхідних рішень дуже і дуже мало.
По-третє, від України, її стійності та підтримки Європи залежить як швидко та в якій формі буде демонтовано нинішню систему міжнародних відносин і яка система замість нинішньої і в якій формі буде встановлена на наступні 20-30 років. Більше того, Конституція США заважає команді Трампа в багатьох питаннях перебудови їх країни та західної півкулі в цілому. Тому демонтаж нашої Конституції відкриває для дуже багатьох великих країн чи авторитарних лідерів вікно можливостей як у власних країнах. так і щодо сусідів, яких вони розглядають як об’єкт своєї політики.
Можна вважати нас об’єктом для сильних світу цього, бо ми заважаємо деяким великим державам. Проте Україна насправді суб’єкт, оскільки від її волі до життя і збереження власної країни залежить те, яким буде світ у подальшому. Навіть якщо в наступні 10 років нас очікує нова світова війна.

Отже, у найближчі пів року чи навіть рік з невеликим (все залежить від того, коли і в якій формі московити підуть на перемир’я) Україна стикнеться з шаленим тиском московитів, спрямованим на підрив держави, її державних інституцій, державного устрою тощо. Нас будуть сильно хитати. У цьому будуть брати участь купа московитських агентів та корисних ідіотів, яких використовуватимуть втемну. Наша влада через помилки в державному управлінні інколи буде цьому сприяти.
Наше завдання вистояти і втриматися. Бо ставка – це існування окремої Української держави та української нації. Крім цього, будуть політики чи блогери, які озвучуватимуть незадоволення нашою Конституцію. Так от, ті, хто озвучуватиме будь-які вимоги і претензії до нашої Конституції – це вороги, і треба бити їх на звук. Без жодних питань щодо їх патріотизму чи приналежності до будь-яких партій і рухів. Це вороги, які грають на руку московитам в їх стратегії щодо нас.
Ну плюс терор з боку московитів: обстріли, шахеди, теракти через вербування підлітків, молоді, інших людей, які свідомо чи за гроші готові бути завербованими московитами.
Тримаймось!
Про домовленості між США та московією та США та Україною щодо «перемир’я» на удари по енергетичній інфраструктурі та на морі 24–25 березня 2025 року
По домовленостям. Коротко.
Для того, аби аналізувати щось із перемовин в Ер-Ріяді, то треба прочитати 4 (sic!!) тексти мовою оригіналу. Американці виклали окремо для домовленостей між США і московитами та США і Україною. І тексти американців треба читати мовою оригіналу. Документи мають лише по 2 спільні пункти, вступний, і два заключні абзаци (за винятком посад і прізвищ).
Всі 4 тексти відрізняються між собою. Це не спільний документ (комюніке), а висвітлення бачення того, про що йшла мова і до чого (ніби) домовилися.
Треба пригадати, що до липня 2023 року існував «зерновий коридор» щодо експорту української сільгосппродукції з українських морських портів, з якої московити самі вийшли. Тоді існували і догляд суден, який затягували, і відмову від ударів, які все одно траплялися. А експорт з московії зерна та добрив не припинявся в принципі. Є обмеження по страхуванню та оплаті за зерно і добрива, а також на обладнання для сільського господарства.
Без єдиного текстового документу з єдиною термінологією, який завізований представниками сторін можна говорити лише домовленості між США і Україною, і США та московитами. Типу джентльменської угоди у вакуумі. При цьому важливо розуміти, що ключовою є саме термінологія.
Приміром, що мається на увазі про удари на морі: це цивільні судна, торгові порти, їх рейди, який їх перелік (наприклад, чи йде мова про розблокування роботи Миколаївського порту).
Бо акваторії торгового порту та військово-морської бази розмежовані і не можуть однаковими. Тому без чіткої термінології по військовим базам бити можна. Чи по військовим кораблям.
Далі: процедури перевірки: хто, як, за якими ознаками, скільки часу тощо.
Важливий момент: наша позиція – це перебування московитських військових корит у східній частині Чорного моря – тобто Новоросійськ і прибережна смуга. Зрештою, як вираховувати що таке східна частина Чорного моря.
Але найважливіше: хто, як, за допомогою чого і за якою процедурою це контролюватиме. І як проконтролюєш, приміром, безекіпажний корабель у морі, який здійснює патрулювання. Не з метою уразити ціль, а просто патрулює частину морської акваторії. Не пропишеш в документі – значить можна.
І це лише про море, де відносно просто зробити перемир’я: московитський флот у Новоросійську, а по нашим портам прилітає або з наземних пускових балістикою з Криму, або крилаті ракети з літаків, або шахєди.
І ще один момент: щодо санкцій по SWIFT. Згадані санкції саме по SWIFTу щодо Россєльхозбанка – європейські. І це вже не кажучи про обмеження поставляти на московію обладнання і сільгосптехніку. Для зняття санкцій потрібна одностайність ЄС. Тобто США мають виконати те, чого вони не контролюють і чого не встановлювали. Чи це можливо? Теоретично так. Але не швидко, бо частина країн буде блокувати (в цю гру не лише Угорщина може грати).
Тому я би не рекомендував панікувати. Сторони мають розбіжності. По формі і змісту. А чогось єдиного наразі немає, і немає ознак для цього.
Сторони домовилися продовжувати домовлятися щодо практичної імплементації і реалізації заходів щодо припинення ударів на морі та по енергетичній інфраструктурі (знову ж таки, термінологія – які це об’єкти). Я вже казав і ще раз кажу: головне – це моніторинг, контроль і санкції за порушення. Без цього – воно робити не буде. І воно приречене на смерть. Як і свого часу «зерновий коридор».

Фото: Офіс Президента України
Післямова
За майже півтори місяці «активних дипломатичних зусиль» у форматі безлічі зустрічей нічого принципово не трапилось у загальній диспозиції від подальшого перебігу подій, що були зрозумілі станом 1 березня 2025 року. Ніхто нікого не здав не продав, не отримав суттєвої переваги, і все поступово йде туди, куди мало йти – у глухий кут. Вже зараз можна говорити «А ми казали».
Але можна почекати, приміром до 9 мая. Бо де Великдень, там може бути і кінець квітня, а де кінець квітня, то до середини травня недалеко. А після 9 мая для московитів ці ігри в перемовини будуть вже не цікаві. Для них нічого не змінилося: знищити незалежну самостійну суверенну Українську державу і отримати часткове зняття санкцій за порожні обіцянки. І продовжувати тиснути на нас в надії, що ми, українці, зламаємося.
Зберігайте холодний розум, гаряче серце та чистіть кулемет.
Сергій Петров, Інформаційний центр «Майдан Моніторинг»
Be the first to comment