Ввечері 24 липня 2025 року в Харкові знову відбулася мирна акція протесту проти Закону № 4555, більш відомого як «законопроєкт № 12414». Цього разу протестуюча молодь з плакатами на картонках пройшлася ходою центром міста від майдану Свободи до майдану Конституції із вимогою скасування скандального закону.
У Харкові третій день тривають протести проти Закону № 4555, який набув відомості за реєстраційним номером законопроєкту – «№ 12414». Якщо у перший день (день ухвалення і підписання цього закону) акція протесту була малопомітною (в акції взяли участь менше 10 людей), то у другий день їх зібралося понад 500. На третій день протестів учасники акції знову зібралися на майдані Свободи біля виходу із ст. м. «Університет». Загалом в акції, за оцінкою наших моніторів, взяли участь приблизно 250 осіб.
Матеріал про акцію протесту 23 липня 2025 року Ви можете почитати за цим посиланням.
Ще за 10 хвилин до акції протесту, яка була запланована була на 18:00, кількість учасників була не перевищувала 50 осіб, і представники поліції діалогу запитували в організаторів чи не скасовується акція. Проте протягом наступних пів години на неї зібралося приблизно 250 людей. Це, як і день перед цим, в основному молоді люди віком до 25 років.
Нагадаємо, що Закон № 4555-IX (або законопроєкт № 12414) послаблює процесуальну незалежність антикорупційних інституцій НАБУ та САП, а також розширює нагляд з боку Генерального прокурора за кримінальними провадженнями щодо топ-посадовців та розширює право правоохоронних органів на проникнення до оселі чи іншого володіння без ухвали слідчого судді.
Вже на початку акції протесту пролунав сигнал повітряної тривоги через наближення до Харкова ударного безпілотника. Акція відбувалася після ранкових російських обстрілів по Харкову: російські військові вдарили по району Центрального ринку двома керованими авіаційними бомбами УМПБ-5. Внаслідок удару понад 40 людей звернулися за медичною допомогою через поранення та гостру реакцію через стрес.
Протестувальники розташувалися поблизу виходу станції метро «Університет», де акція проходила приблизно 40 хвилин, після чого вони вирушили ходою вздовж центральної вулиці Харкова – вулиці Сумської до пам’ятника Тарасу Шевченку. Біля пам’ятника учасники виконали гімн України.
У подальшому хода рушила звичним маршрутом до Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка.
А звідти по вулиці Римарській до пам’ятника Незалежності на майдані Конституції. Тут наприкінці акції її учасники і учасниці згадали хвилиною мовчання воїнів сил оборони України, які віддали своє життя за незалежність України.
Учасники акції, як і минулого дня скандували гасла «Руки геть від НАБУ», «Геть корупцію!», «Мовчання згода, ми згодні», «Влада України – це народ», «Ми не лохи», «Заєбали!», «Скасовуйте закон», «Ні тупим законам!», «Які нахуй канікули?», «Нахуя мені система, що працює проти мене», «Україна не росія», «Україна – не росія, не потерпимо свавілля», «Диктатура не на часі», «Ганьба!», «Разом нас багато – нас не подолати» тощо. Також чимало патріотичних гасел «Одна єдина соборна Україна», «Слава Україні — Героям Слава», «Свободу військовополоненим» та інші. Антиросійську позицію уособлює відома пісня харківських ультрас «Путін – хуйло».
Частина водіїв підтримують акцію протесту звуком клаксону.
Якщо у попередній день виступів практично не було, то цього разу слово взяли як і організатори із руху Free Azov та ветерани російсько-української війни, які брали участь у боях під час широкомасштабного вторгнення рф в Україну.
Організатори наголосили, що вони не виступають за зміну влади в Україні, оскільки в країні триває війна, і наш ворог – це росія. Проти неї ми боремося за своє існування. Проте протести адресовані влади, щоби вона прислухалася до народу та спілкувалася з ним. Під час ухвалення закону, який викликав протести по всій Україні, цієї комунікації здійснено не було.
Ветерани війни подякували молоді за відстоювання свободи та демократії в Україні, не забувати про свою ідентичність. Також звернулися із прохання підтримати 92-гу окрему штурмову бригаду, яка зробила великий внесок у захист Харкова та Харківщини від російської агресії. Один із них – Дмитро Олійник – брав участь у Євромайдані та Революції гідності, був в рядах самооборони Харківського Євромайдану у 2014 року, а з початок російського широкомасштабного вторгнення 24 лютого 2014 року, обороняв Харків. У бою біля Харківської школи № 134 зазнав важкого поранення.
Насамкінець організатори заявили, що попри зміну в риториці Президента України, акції протесту мають продовжуватися. Проте дати і часу наступної акції оголошено не було.
Зауважимо, що поліція, як і у день перед цим, забезпечувала громадський поряд та безпеку протестувальників і містян, та сприяла у проходженні колони демонстрантів вулицею Римарською, для чого вона була перекрита на час проходження цієї колони. Акція протесту пройшла спокійно, без провокацій, а поліція сприяла забезпеченню реалізації права громадян на мирні зібрання, навіть в умовах воєнного стану, що відповідає всім стандартам демократії.
Текст, фото і відео – Сергій Петров, Інформаційний центр «Майдан Моніторинг»
Фото поширюються на засадах вільної ліцензії CC BY-SA 4.0.
Be the first to comment