У Харкові у п’яте простестували проти закону №12414. 26 липня 2025 (фото+відео)

Перемикач мов

Ввечері у суботу 26 липня 2025 року у Харкові десяток молодих людей знову провели мирну акцію протесту проти закону № 12414. Як і у попередній день акція сталася спонтанно. Учасники акції близько години мітингували на майдані Свободи та завершили акцію виконанням гімну Україну.

На п’ятий день протестів проти проти закону № 4555, який набув відомості за реєстраційним номером законопроєкту – № 12414 на майдані Свободи у Харкові також відбулася акція протесту. Як і у попередній день про акцію не було ніде не оголошувалося проте кілька груп молодих людей все одно вийшли на протест проти законопроєкту, який послаблює інституційну незалежність антикорупційних інституцій України.

Публікації про акції попередніх днів доступні на нашому сайті: про події 23 липня, 24 липня та 25 липня 2025 року.

Нагадаємо, що у ввечері у п’ятницю самоорганізовані лідери спонтанної акції протесту оголосили про проведення акції у суботу 26 липня 2025 року. Інформація про акцію публічно не поширювалася через соцмережі, і, за інформацією від поліції, заявки про проведення акції також не подавалося.

О 18-й годині біля виходу зі ст. м. «Університет» зібралося кілька дівчат з плакатами на картонках. У цей час до них підійшла одна із працівниць комунальних служб і почала питати в них чи розуміють ці дівчата що вони роблять і кого вони захищають, зважаючи на те, що користі від тих НАБУ немає.

Дівчата натомість аргументовано відповідали, що вони вийшли на акцію протесту через закон 12414, який порушує незалежність антикорупційних органів, що є частиною зобов’язань України перед Європейським Союзом і він є загрозою для європейських устремлінь України. Також вони пояснювали, що НАБУ лише розслідує корупційні правопорушення, а «садить за кримінальні порушення суд». Дівчата також заявили, що вони виступають не лише за антикорупційні інституції, а за зміни в правоохоронній та судовій системі для досягнення справедливості та подолання корупції.

Проте ці аргументи не були почуті працівницею комунальних служб. На жаль, вона достатньо агресивно відреагувала на спробу фото чи відеозйомки цього діалогу з боку журналіста. У ситуацію втрутилася поліція діалогу, і провела бесіду з цією жінкою щодо прав будь-кого на висловлення своєї думки і незгоди публічно, і що слід поважати думку іншого. Прикметно, що всі ці діалоги відбувалися українською мовою.

У цей час до них приєдналися ще кілька людей, які самостійно вийшли на акцію протесту. Після цього учасники акції провели акцію протесту. Загалом в ній взяли участь 10 осіб. А сама акція тривала приблизно годину. Час від часу автомобілі, що проїздили повз демонстрантів підтримували їх звуковими сигналами.


Учасники акції скандували гасла «Скасовуйте закон», «Руки геть від НАБУ», «Ми проти корупції, але за чесну владу», «Мовчання згода, ми згодні», «Влада України – це народ», «Які нахуй канікули?», «Нахуя мені система, що працює проти мене», «Україна – не росія, не потерпимо свавілля», «Ганьба!», «Разом нас багато – нас не подолати».

На завершення акції учасники акції виконали гімн України.

Нам вдалося поспілкуватися з ними. У часи Януковича та Євромайдану вони ходили ще до школи. І це перші для них акції протесту політичного спрямування. Вони не виступають проти Президента України, уряду і Верховної Ради України як інституцій, оскільки в умовах повномасштабної війни, яку веде проти України Росія, наша країна фізично не може втратити легітимно обрану владу. Інакше, це може призвести до поразки у війні і втрати незалежності України.

Проте вони рішуче заявили, що виступають проти непродуманих дій влади, які створюють загрози для України у внутрішній та зовнішній політиці, зокрема, через послаблення розслідування корупційних справ і зниження підтримки України з боку країн Європи. Учасниці акції заявили, що виступають проти «всієї дичини, яку творить влада». Однією з проблем владних інституцій є брак комунікації з народом, яка не має бути односторонньою. Слід відзначити, що учасниці акції протесту, які зібралися у суботу, обізнані з поділом влади між різними її гілками, функціями окремих органів влади, у т.ч. правоохоронних. Це показує, що учасники акції розуміють як і межу протестів в умовах війни, а також чітко і самостійно формулюють політичні вимоги до влади. Ці вимоги не обмежуються лише питанням скасування цього закону, хоча його скасування, як було видно із нашого спілкування, є метою протестних акцій.

Також дівчата під час спілкування з поліцейськими вже по завершенні акції питали щодо порядку проведення мирних зібрань та надсилання скарг на публічне прослуховування російськомовної музики у публічних місцях чи з вікон автомобілів. Важливо, що поліцейський звернув увагу на необхідність фіксування та документування таких порушень на фото чи відео для можливості в подальшому належно відреагувати.

Акція протесту пройшла спокійно. Поліція Харкова ж вкотре забезпечила реалізацію права громадян на мирні зібрання, на спонтанну протестну акцію, навіть в умовах воєнного стану.

Наступна акція протесту у Харкові попередньо запланована на 30 липня 2025 року.

Інформаційний центр «Майдан Моніторинг» буде продовжувати слідкувати за дотриманням прав на мирні зібрання у Харкові та висвітлювати перебіг мирних протестних акцій у Харкові на нашому сайті.

Нагадаємо, що закон № 4555 (або законопроєкт № 12414) обмежує послаблюється незалежність антикорупційних інституцій НАБУ та САП, а також розширюється нагляд Генеральним прокурором за кримінальними провадженнями щодо топ-посадовців та розширюється право правоохоронних органів на проникнення до оселі чи іншого володіння без ухвали слідчого судді.

 

Текст, фото і відео – Сергій Петров, Інформаційний центр «Майдан Моніторинг»

Фото поширюються на засадах вільної ліцензії CC BY-SA 4.0

About Сергій Петров 258 Articles
історик, аналітик Інформаційного Центру "Майдан Моніторинг" (сайт "Майдан"), громадський активіст, редактор української Вікіпедії

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


16 + 13 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.