23 липня 2025 року у Харкові відбулася мирних акція протесту проти закону 12414. Під час акції протесту мітингувальники, переважно молодь, пройшлися ходою центром Харкова.
Ввечері 23 липня 2025 року у Харкові відбулася велелюдна акція протесту проти закону 12414. Цей законопроєкт, правки до якого були внесені, проголосовані Верховною Радою України, а сам закон підписаний Президентом України, протягом 22 липня 2025 року, яким послаблюється незалежність антикорупційних інституцій НАБУ та САП, а також розширюється нагляд Генеральним прокурором за кримінальними провадженнями щодо топ-посадовців та розширюється право правоохоронних органів на проникнення до селі чи іншого володіння без ухвали слідчого судді.
Учасники акції протесту збиралися на майдані Свободи і у саду Шевченка біля виходу зі ст. м. «Університет». Вже за 10 хвилин до початку акції протесту на акцію зібралося понад 200 людей. У подальшому ця цифра зростала. Загалом, за нашою оцінкою, в акції взяло участь понад 500 учасників (без врахування журналістів, блогерів та представників правоохоронних органів, які забезпечували громадський порядок). До слова, за оцінками поліції кількість учасників акції протесту становила 500 осіб. Водночас, за оцінками інших харківських представників медіа, з якими вдалося поспілкуватися, кількість учасників становила від 500 до 800 учасників.
Сама акція протесту тривала майже 3 години. Учасники акції понад пів години проводили її на майдані Свободи біля виходу зі ст. м. «Університет». Була можливість через «вільний гучномовець» висловити свою думку. Проте переважно це була саме стихійна акція протесту.
Згодом учасники акції рушили до пам’ятника Тарасу Шевченка вздовж вулиці Сумської, де зробили невелику зупинку. Потім учасники рушили ходою до будівлі Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка, де також зробили невелику зупинку.
У подальшому учасники акції рушили по одній із центральних вулиць міста – вулиці Римарській, для чого поліція перекрила цю вулиці для проходу протестної ходи. Учасники акції зібралися біля пам’ятника Незалежності (також відомому в народі як «Слава Україні») на Майдані Конституції, де також проводили відбулася частина акції протесту.
Після цього учасники акції за сприяння поліції рушили від майдану Конституції через Покровський сквер до флагштоку з найвищим прапором України, і провели акцію протесту вздовж однієї з головних вулиць міста – вулиці Клочківської. Завершили акцію протесту на сходах Університетської гірки хвилиною мовчання у пам’ять захисників України, які віддали свої життя за незалежність України і виконанням гімну України.
Під час акції протесту її учасники використовували багато різних гасел, зокрема: «Руки геть від НАБУ», «Ні корупції!», «Мовчання згода, ми згодні», «Влада України – це народ», «Ми не лохи», «Не смішно!» «Скасовуйте закон», «Ні тупим законам!», «Які нахуй канікули?», «Нахуя мені система, що працює проти мене», «Україна не росія», «Ганьба!» тощо.
Підкреслимо, що левова частка учасників акції протесту – молодь у віці до 25 років включно.
Зафіксовано використання низки гасел на плакатах та у вигуках з пісень відомого українського рок-гурту «Жадан та Собаки», що свідчить про культурний бекграунд частини молоді, які брали участь у протесті («Нахуя мені система, що працює проти мене» з пісні «Автозак», «Мама мене вчила, що зневіра це зло» з пісні «Мальви»). Також поширеними були гасла Помаранчевої революції та Євромайдану і Революції гідності, зокрема, «Разом нас багато – нас не подолати» і «Банду геть!», а також антиросійські гасла «Путін – хуйло!» тощо. Звісно, багато гасел були патріотичними та на підтримку Збройних сил України «Слава ЗСУ!» та «Слава Україні — Героям Слава» тощо.
Під час акції протесту помітна кількість водіїв, які на своїх транспортних засобах проїздили повз мітингувальників, підтримували їх сигналами клаксонів. Загальне спостереження показало, що помітна частина водіїв висловили свою підтримку акції простесту звуковими сигналами.
Констатуємо, що акція протесту була найбільшою за кількістю учасників акцією протесту у Харкові від травня 2019 року, коли близько 800 людей протестували проти ініціативи тодішнього міського голови, ще живого, Геннадія Кернеса щодо демонтажу намету «Все для перемоги» на майдані Свободи. В результаті позов Харківської міської влади до окружного адміністративного суду щодо знесення цього намету був відхилений у червні 2019 року.
Поліція, яка забезпечувала громадський порядок на акції протесту, всіляко сприяла протестувальникам на антивладному мітингу у реалізації права на мирні зібрання.
Інформаційний центр «Майдан Моніторинг» висловлює подяку поліції м. Харкова за сприяння в реалізації мешканців м. Харкова права на мирні зібрання та допомогу у проходженні велелюдної ходи учасників центром м. Харкова у годину пік у будній день.
Відзначимо, що акція протесту у Харкові, як і в інших містах, де були присутні наші монітори (Полтава, Львів, Кривий Ріг), перебігала спокійно, без порушень громадського порядку та провокацій, а також без перешкод з боку правоохоронних органів на реалізацію права громадян на мирні зібрання, навіть в умовах воєнного стану. Забезпечення права громадян на мирні зібрання та сприяння у реалізації цього права з боку поліції у згаданих вище містах відбулися за найвищими стандартами демократії.
Текст, фото і відео – Сергій Петров, Інформаційний центр «Майдан Моніторинг» (м. Харків)
Фото поширюються на засадах вільної ліцензії CC BY-SA 4.0
Автор висловлює подяку Ігорю Кіянчуку (Полтава), Олександру Шевченку (Львів) та Олені Шафрановій («Досить труїти Кривий Ріг», м. Кривий Ріг)
Про акцію протесту у Полтаві на нашому сайті є окрема публікація
Be the first to comment