Відзначення Дня Гідності і Свободи у Полтаві розпочалося з акції біля меморіалу Небесній Сотні на місці знесеного пам’ятника Леніну, котру організувала полтавська “Свобода”.
![IMG_20141121_152500](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/IMG_20141121_152500-640x480.jpg)
![IMG_20141121_152823](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/IMG_20141121_152823-640x480.jpg)
Свободівці на підніжжі постаменту встановили таблички з вимогами Майдану, відмітками про їх виконання та зверненням до можновладців.
![IMG_20141121_153551](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/IMG_20141121_153551-640x480.jpg)
![IMG_20141121_153530](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/IMG_20141121_153530-640x480.jpg)
Та поклали квіти до меморіалу.
![IMG_20141121_153611](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/IMG_20141121_153611-640x480.jpg)
Потім учасники акції рушили до Полтавської ОДА, де з виконання гімну України хором “Калина” розпочалося народне віче з нагоди Дня Гідності і Свободи.
![20141121-DSC_0165](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0165-640x425.jpg)
Учасники віче хвилиною мовчання згадали героїв Небесної Сотні та загиблих в АТО.
![20141121-DSC_0183](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0183-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0185](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0185-640x425.jpg)
Активісти розгорнули восьмиметровий прапор України.
![20141121-DSC_0156](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0156-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0167](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0167-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0158](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0158-640x425.jpg)
На віче були присутні практично всі активісти Євромайдану, крім тих, хто нині воює в АТО, або хворіє.
![20141121-DSC_0157](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0157-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0191](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0191-640x425.jpg)
Віче вів модератор Євромайдану, нині генеральний директор ОДТРК “Лтава” Євген Лопушинський, котрий закликав до єдності, до спільної роботи над вирішенням нагальних проблем, яких ще залишилось ой як багато.
![Фото Ігор Кіянчук](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0176-640x425.jpg)
![Фото Ігор Кіянчук](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0184-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0195](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0195-640x425.jpg)
Оратори говорили про досягнення та невдачі, що сталися за цей важкий рік, про те, які маємо нові загрози, як зовнішні, так і внутрішні. Згадували, як все починалося, як всі ми разом йшли до перемоги і якою дорогою ціною вона нам дісталася.
![20141121-DSC_0199](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0199-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0207](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0207-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0218](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0218-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0220](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0220-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0236](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0236-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0224](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0224-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0234](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0234-640x425.jpg)
Згадували також про євромайданівців, котрі обов’язково повинні були мати сьогодні слово, і кому є що сказати, але вони не можуть цього зробити, бо знаходяться в зоні АТО: Олександра Кобу, Петра Ворону, Віктора Трофименка.
Як і під час Євромайдану, на площі біля ОДА встановили бочки з багаттям для обігріву присутніх.
![20141121-DSC_0173](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0173-640x425.jpg)
І якби не сцена з величезним екраном, на якому демонструвався фільм ОДТРК “Лтава” про Євромайдан та про Полтавський батальйон небайдужих і потужна якісна озвучка, атмосфера була б тотожна тій, котра була в грудні – лютому. Атмосфера єдності, атмосфера боротьби, атмосфера спільної відповідальності за наше майбутнє. Говорили й про Майдан 3.0.
![20141121-DSC_0182](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0182-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0188](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0188-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0189](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0189-640x425.jpg)
Активісти тут же обговорювали і координували свої громадські та волонтерські справи.
![20141121-DSC_0202](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0202-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0204](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0204-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0205](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0205-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0214](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0214-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0228](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0228-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0203](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0203-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0170](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0170-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0242](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0242-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0244](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0244-640x425.jpg)
Завершилось віче покладанням квітів до пам’ятного знаку Небесній Сотні.
![20141121-DSC_0250](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0250-640x425.jpg)
![20141121-DSC_0252](https://maidan.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/20141121-DSC_0252-640x425.jpg)
Увесь час впродовж віче у мене в думках виникала паралель з річницею Майдану-2004. Пам’ятаєте? Практично ніяких офіційних та неофіційних заходів. Люди були хто розчарований, хто вважав, що справу зроблено і немає про що переживати. В цьому й була головна помилка і трагедія того часу, що більшість громадян усунулась від активності практично відразу після перемоги Майдану, вирішивши, що “добрий цар Ющенко” все зробить за них, і не змінились самі. Нині бачимо зовсім іншу ситуацію. Люди діють, люди намагаються контролювати владу, люди намагаються увійти у владу. Люди не створили собі ідола, бачать помилки тих, хто прийшов до влади після Євромайдану, критикують, сперечаються, також помиляються і роблять висновки, відчувають власну відповідальність за майбутнє, відчувають в собі сили пришвидшити зміну державної системи і не покладаються в цьому на чинну владу. Люди змінились. Змінився світогляд, змінився менталітет і світосприйняття, змінилась система цінностей. І це прекрасно, скажу я вам. Це значить, що другий етап Євромайдану, про важливість якого я говорив в грудні-лютому, говорив, що він буде значно важчий і триваліший, ніж перший, бо не буде чітко зрозуміло, що робити і хто правий, триває! І, знаєте, саме цей процес, хоч і породжує думки про Майдан-3,0, але й одночасно робить його малоймовірним. Бо все в наших руках.
Слава Україні!
Ігор Кіянчук.