Розпочатий 2015 року в Україні процес позбавлення від наслідків комуністичної ідеології є вкрай важливим для створення української політичної нації, кристалізації модерної української ідентичності.

Однак, ми регулярно спостерігаємо, що люди різного віку, різного соціального стану, освітнього рівня доволі позитивно сприймають і радо поширюють маніпулятивну інформацію про „щасливе життя в СССР“. Тому, на наше переконання, процес декомунізації має бути підсилений „десовкізацією…,— неагресивним, однак наполегливим викоріненням з українського інформаційного простору ментальних конструкцій, які, гальмують процес кристалізації модерної української ідентичності, закріплюють в свідомості — особливо молодих людей, що не мали досвіду життя в СССР — ностальгічних настроїв, бажання „знову“ скуштувати „самоє вкусноє на свєтє совєтскоє мороженоє“, або „оґромний бублік за 5 копєєк“.

Ми, учасники Інформаційного центру “Майдан Моніторинг”, розпочали власними силами „хрестовий похід“ проти глорифікації „прєкрасного прошлого“, яку активно насаджують в Україні як пропагандисти Кремля, так і їхні помічники в середині нашої країни — ЗМІ, блогери, або, навіть, державні службовці.

Наша програма „Совок довбаний“ виходить з 21 травня 2021 року щоп`ятниці о 12:12 за Києвом наживо у Фейсбук. Середня тривалість випуску – 48 хвилин. А в суботу о 19:15 запис передачі поширюється на нашому youtube каналі Майдан Моніторинг. Учасники програми також поширюють анонси чи фрагменти програм в своїх акаунтах в TikTok, Instagram, Twitter, LinkedIn. Ми також створили і підтримуємо відкриту групу “Совок довбаний” в фейсбук щоби ділитися власними спогадами і гуртувати однодумців.

Кожен випуск присвячений якомусь одному характерному для життя в СССР феномену. Учасники передачі (експерти проекту) згадують власний досвід життя тоді і пояснюють, чому в інший спосіб і бути не могло. Пояснюють жваво, афористично, з артефактами, декламують вірші та співають пісень.

Гаслом проекту „Совок довбаний“ є: Згадуємо минуле, щоби не тягнути його в майбутнє.

Подальший розвиток проекту „Совок довбаний“ ми вбачаємо в розширені глядацької аудиторії, розширенні кола експертів проекту підвищення технічної якості трансляцій і, відповідно, записів. Що потребує залучення коштів на оновлення технічної бази проекту.

Підтримайте нас на Патреоні https://www.patreon.com/sovokseries

Дізнайтеся тут, як ще ви можете нас підтримати без патреону!

Про проєкт від його ініціаторок.

Оксана Яцюк. Проєкт волонтерський і повністю самоорганізований. У нас просте обладнання, замість студій — домашні помешкання, я виходжу в ефір з телефону. Для просвіти суспільства більше потрібно бажання і систематичність, ніж крута техніка (сподіваюсь, з часом вона у нас з’явиться). В обговоренні поступово виринають спільні риси, певна основа, на якій стояла ця тоталітарна держава. Свободу замінили імітацією. Коли людина не навчає, не працює, не творить, а робить вигляд. Імітація для мене шкідливіша за пряме насильство. Вона виснажує людей, живить безпорадність і покірність. Ми згадує совок, аби навчитись жити без його отруйних впливів. («Жити без отруйних впливів», День, 23 вересня, 2021)

Наталія Зубар. «Совок» це передовсім антигуманізм, антилюдськість, антигідність. Нещодавно люди, які пам’ятають справжній «совок» з його постійним дефіцитом людськості, об’єдналися у групу, щоб нагадати тим, хто забув, і розповісти тим, хто не знає, чим був насправді «Совок довбаний». Він далі сидить у нас як хвороба, і ми виводимо його з себе свідомо. У нас просто немає іншого виходу, або ми передамо свій імунітет від «совка», або він знищить ще і наступні покоління. («Або ми знищимо «совка» в собі, або він знищить нас», Радіо Свобода, 18 серпня 2021)

Як  з’явилася ідея цього проєкту Персональний досвід життя в СРСР: Оксана Яцюк, Наталія Зубар та Віктор Гарбар в гостях у Євгенії Кузнецової (Майдан, 11 травня 2021 року)

Совок довбаний – повний список відтворення

Відгуки наших глядачів

https://maidan.org.ua/2021/11/yak-mozhna-pryyty-do-chohos-novoho-ne-znaiuchy-iakym-bulo-stare/

Katrin Filipicheva. Крутецький проект! Хоч лише на рік старша за нашу країну, але багато з почутого викликає величезний подив. І в підручниках історії такого мабуть і досі немає!

Оксана Гуртова. Ці стріми – чудова ідея. Є багато не проговореного з досвіду українців, яким довелось жити в совку. А досвід був дуже різний, а іноді взаємовиключний.

Olexander Zhornik. Дуже цікаво, навіює роздуми, у кожного власний досвіт життя у совку і не у всіх бувало однаково і зі школою, і з мовою, і з самоіндентифікацією, але саме ці різнокольорові клаптики і складають складну і різноманітну картинку того совка довбаного.

Inna Pechevinska. Ви мене зачарували собою!!!! Така рада, що старше покоління взялося роздупляти молодь і розвінчувати міф про класне життя в совку!!!!

Shaman. Почула про Вас з каналу Кузнєцової “мова-меч”. Прекрасний у Вас контент, дуже дякую. Буду надалі слухати і поширювати своїм одноліткам, бо вони думають, що в совку було добре

Michael Kashyn. Давно так не сміявся, чесслово. І це ж все було з нами. Добре, що хоча би сміятись не заборонено.

Pão. Дякую за ваші відео. Для людей, які народились після розпаду совка, ваші спогади та спогади старших людей дуже допомагають зрозуміти, що відбувалось. Звичайно, є письмові історичні джерела, проте вони часто не охоплюють всю картину і багато чого з різних причин залишилось лише у спогадах очевидців.

Nina Datsenko-Salo. Насміялася зі цього відео спогадів і розповідей, шкода, що ті, хто розказує про “смачну радянську ковбасу” цього не будуть дивитися. Дуже шкода. Подивіться, знайдіть час, там година запису, але шкодувати не будете.

Петро Васьків. На заводі, де я пропрацював понад 30 років, перед кожним “красним дньом калєндаря” треба було ВСІ друкарські машинки здати в так званий “Второй отдєл”. Ну, щоб враґі нє напєчатилі антісавєтскіх лістовок. Ну, а паради – то святоє. Прогресивка (премія) була напряму пов’язана з ними. Був на параді – отримав. Не був – не отримав. Яке щастя, що позбулися цього маразму! Дякую вам, небайдужі, ДОБРІ  люди, що висвітлюєте тему совка!

Vladje. Мені 31 рік і я совка не застав. Але мені дуже цікаво слухати Ваші історії. Мені тепер зрозуміло, які чинники вплинули на виховання моїх батьків, на їхнє мислення, яке вони певним чином передали далі мені та моїй сестрі. Дуже дякую за Вашу роботу! Веселого Різдва :)