Домопожіть відновити цвинтар вояків УПА

Зразок хрестів, які будуть встановлені на могилах повстанців

17 серпня 2011 р. у с. Літвиця Дубровицького району Рівненської області, на прохання сільського голови, Товариством пошуку жертв війни та політичних репресій «Пам’ять» були проведені пошуково-дослідницькі роботи з метою виявлення поховань воїнів УПА.

За спогадами старожилів с. Літвиця у 1944 р. на сільському цвинтарі був похований курінний УПА Микита Скуба-«Лайдака», який загинув в бою з підрозділом Внутрішніх Військ НКВС. За деякий час, як стверджують літні люди, поруч з курінним поховали ще декількох повстанців. Точна кількість вояків та місце спочинку курінного не були відомі.

 

Так, в результаті пошуково-дослідницьких робіт, фахівці виявили п’ять кістяків: один жіночий та четверо чоловічих. Всі п’ятеро були поховані приблизно в один період на відстані близько метра один від одного. За переказами старожилів було встановлено, що курінний Лайдака був високого зросту, мав широкі плечі та був похований у військовому однострої.

 

Один з п’яти виявлених кістяків належить молодій людині високого зросту з широкими плечима. Характерно, що ця людина була вбрана у військовий однострій – це вдалось встановити за виявленими ґудзиками та пряжками. «З великою долею ймовірності можна стверджувати, що підчас пошуково-дослідницьких робіт був виявлений кістяк курінного УПА Микити Скуби-«Лайдаки», трьох воїнів УПА та невідомої підпільниці», – заявив Голова Товариства «Пам’ять» Любомир Горбач.

 

Роками у народній пам’яті зберігався спомин про місце захоронення українських воїнів. За радянської влади було неможливо не лише встановити хрести на могилах повстанців, а й навіть нагорнути горстку землі. Відтак на початку 90-х місцеві активісти насипали символічні могили на приблизному місці спочинку вояків. На сьогодні відома точна кількість похованих повстанців та встановлено місце захоронення курінного «Лайдаки».

 

Благодійна ініціатива «Героїка» розпочала роботу над виготовленням козацьких хрестів. Дана ініціатива займається впорядкуванням українських військових поховань, встановленням пам’ятників та пам’ятних знаків присвячених борцям за незалежність України. Станом на 29 серпня 2011 р. вже виготовлено три бетонні хрести, триває збір коштів необхідних для виготовлення ще двох. По завершенню робіт хрести будуть доставлені з майстерні в Корсуні-Шевченківському (Черкащина) до с. Літвиця, де їх встановлять на могилах повстанців. Загалом для завершення всіх робіт (виготовлення двох хрестів, їх перевезення та встановлення на могилах) потрібно близько 5 000 грн.

 

Переказати кошти на цей проект можна на картку:
ПриватБанк
4149 6053 7616 0669
Фартушний Юрій Валентинович

 

About Nataliya Zubar 2357 Articles
Nataliya Zubar, Maidan Monitoring Information Center, Chair

3 Comments

  1. Центральный провод ОУН и т.н. штаб УПА были сформированы «вождем» ОУН Бандерой под диктовку немецкой разведки (абвер), практически из числа официальных сотрудников (офицеров) абвера, СД гестапо, полиции и их агентуры. Туда вошли оуновцы С. Арсенич-Березовский, Я. Бусел, Д. Грицай, И. Гриньох, Д. Клячкивский, П. Кравчук, С. Ленкавский, Ю. Лопатинский, А. Луцкий, Е. Логyш, Д. Маевский, В. Сидор, Я. Стецько, В. Чижевский, Р. Шухевич и другие. Так что “цвинтарь” лучше назвать именем Адольфа Гитлера.

  2. Не я б все таки на памятник Отто Скорцени деньги собирал, поскольку когда Бандере хвост прижали, именно Отто Скорцени выводил его по радиомаякам с территории Украины в 1944 году.
    Это достоверный факт, из интервью Отто Скорцени советскому журналисту Ю.Семенову.

  3. Я можу виготовити з граніту такмй пам”ятник(безкоштовно)

Comments are closed.