Святкування Дня Бога Творця в Івано-Франківській єпархії УГКЦ

14 вересня, у перший день нового церковного року в Івано-Франківській єпархії відбулася низка заходів у рамках відзначення екологічного Дня Бога Творця. Ранком (о 7.15), в серці єпархії – семінарії, було відправлено подячну Святу Літургію за неповторний Божий шедевр – світ створіння і щедрі дари природи.

О 16.00 в семінарійній каплиці преосвященніший владика Софрон Мудрий, ректор ІФТА, очолив відправу акафісту до Бога Творця, а опісля відбулась тематична конференція. У своєму слові до присутніх владика Софрон наголосив на важливості відзначення Дня молитви за природне довкілля, а також на вагомості християнського обов’язку бути охоронцем всього живого на планеті Земля, що є особливо актуальним в контексті сучасної екологічної кризи. В особливий спосіб ректор теологічної академії підкреслив важливість семінарії “для плекання внутрішньої екології – екології душі, яка є потужною зброєю для забезпечення зовнішньої екології – належного стану природного довкілля”.

Керівник Бюро Києво-Галицького Верховного Архиєпископства із питань екології, д-р проф. Володимир Шеремета, привітавши всіх із Днем Бога Творця, коротко пригадав історію виникнення та розвитку цього свята. У своєму слові він також наголосив, що свято, яке відмічаємо “є доброю нагодою для того, щоб застановитися над актуальними екологічними питаннями, а цього року, зокрема, над проблемами прекрасного та величного Божого створіння – лісу”. Попри те, очільник екологічного бюро УГКЦ підкреслив необхідність усвідомлення того, що сучасні екологічні проблеми становлять екзистенціальне питання, а наше особисте повсякденне ставлення до створеного Богом світу, має не тільки морально-духовний, але й есхатологічний вимір. На завершення д-р Володимир Шеремета закликав до переосмислення християнського покликання бережливого ставлення до створеного Богом світу, до молитви, а також закликав зробити свій особистий, нехай невеликий, але такий необхідний, внесок для покращення стану природного довкілля.

Начальник Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, п. Ігор Яківчук звернув увагу на трагічну екологічну спадщину Радянського Союзу, яку нам прийдеться долати ще не одне десятиліття, а також на своєрідний парадокс – з одного боку наш народ називає Землю ненькою, а з іншого боку ставиться до неї далеко не по-синівськи, забруднюючи та руйнуючи природне довкілля. В особливий спосіб п. Яківчук наголосив на “значенні священника у формуванні ставлення людей до природного довкілля, – адже, згідно з його словами, – Церква традиційно користується в народі великим авторитетом”.

Представник Обласної державної адміністрації, п. Тетяна Лапка наголосила на значенні традиції відзначати День Бога Творця як можливості нагадати кожній людині про вищий сенс її покликання – для чого вона живе на планеті і яким має бути її ставлення до природного довкілля.

Голова Екуменічної комісії Івано-Франківської єпархії, о. Ігор Онищук підняв тему взаємозв’язку питань екології та екуменізму, що виражається у двох тріадах: справедливість – мир – збереження створіння і соціальна сфера – економіка – екологія. Зокрема він підкреслив, що наявні екологічні проблеми – це питання не однієї людини чи народу, а всіх людей і конфесій. Голова Екуменічної комісії констатував також недостатню ефективність існуючого екологічного законодавства, яке часто не передбачає чітких механізмів дотримання і здійснення окремих нормативних положень, що вимагає відповідного вдосконалення.

Капелан Мальтійської служби допомоги м. Івано-Франківська і довголітній співпрацівник Бюро УГКЦ з питань екології, о. Іван Сохан говорив про „Значення Дня Бога Творця у формуванні екологічної свідомості молоді”. Мальтійський капелан виокремив два основоположні методи екологічної освіти: „метод імплантації” та „метод реніамації”. Згідно із переконанням о. Івана, „виховання повноцінної особистості, готової до відповідального життя у суспільстві, не можливе без відповідної екологічної освіти та виховання ставлення до природи як до Божого створіння”.

На завершення заходу, його організатор, керівник Бюро УГКЦ з питань екології, д-р Володимир Шеремета подякував усім присутнім за спільну молитву за збереження створіння та закликав, щоб ця молитва та діяльність набирали характеру постійності у нашому житті та ставали невід’ємною складовою нашої християнської культури.

О 20.00 в актовому залі семінарії відбувся перегляд фільму „Ера дурнів”, основним посланням якого є необхідність відмови від безрозсудного ставлення до нашого спільного дому – планети Земля та безмірного споживання природних ресурсів, для того, щоб запобігти глобальній екологічній катастрофі.

Довідка:

День молитви за природне довкілля був ініційований в 1989 р. Константинопільським патріархом Димитрієм І. З того часу все більше і більше християнських церков долучається на початку Нового церковного року (1/14 вересня) до відзначення цього всесвітнього християнського екологічного свята.

Згідно з рішеннями Синоду єпископів, починаючи з 2009 р., до відзначення свята активно долучається Українська Греко-Католицька Церква. У 2010 р. Рада Єпископських Конференцій Європи (CCEE) рекомендує відзначати не тільки День молитви за створіння, але й активніше ангажуватися на благо створеного Богом світу у “часі створіння” – від 1 вересня до 4 жовтня – коли відзначається свято св. Франциска з Асизу, особливого приятеля створіння та патрона екологів. В 2011 р. до заклику відмічасти День молитви за природне довкілля та “час своріння” приєдналась Всесвітня Рада Церков, до якої входять 349 церков, деномінацій та церковних спільнот із 110 країн, які репрезентують близько 560 млн. християн.