Юлій Хвещук: Кінець літа: партійні смаки українців

img.cgi?n=9737Центр Разумкова оприлюднив рейтинги політичних сил України станом на серпень. Відповідне дослідження проводилося його соціологічною службою з 10 по 17 серпня 2011 року. Як відзначають соціологи, рейтинги не змінилися або майже не змінилися порівняно з травнем 2011 року. Як кажуть, «в межах соціологічної похибки». Але для кращого розуміння цих цифр та тенденцій, варто порівнювати їх з даними дослідження за травень.

Отож, лідером серед політичних сил все ще залишається Партія регіонів. За неї висловили намір проголосувати 15,4% усіх опитаних (-1,1% у порівнянні з травнем), або 20,3% тих, хто має намір взяти участь у голосуванні (-2,4%). Рейтинг ПР продовжує повзти донизу, не зважаючи на літній період, коли політична активність падає, люди відпочивають і мало зважають на політичні події. Вочевидь, з приходом осені, активізацією опозиції, загостренням комунальних проблем цей процес буде тільки пришвидшуватися.

Цікаво поглянути на оцінку громадянами не тільки Партії регіонів, як партії, але й «її» влади. Відносна більшість опитаних (43,2%) схиляються до думки, що нинішня влада нічим суттєво не відрізняється від попередньої, 30,4% назвали нинішню владу гіршою за попередню. Частка респондентів, які вважають, що нинішня влада краща, ніж попередня – 18,7% (на 3,3% більше, аніж прихильників ПР). Тобто, навіть з поміж тих, хто принципово недолюблює «помаранчевих», все ж таки чимало воліють підтримати щось інше, але не ПР.

БЮТ твердо посідає друге місце, і, з огляду на судовий процес над своїм лідером, мав підстави суттєво скоротити відставання від ПР. Але в серпні його підтримали 13,7% усіх опитаних (+0,3%) або 17,7% тих, хто має намір взяти участь у голосуванні (-0,3%). Зростання є, але ледь помітне, а розрив з ПР скоротився не стільки через зростання популярності БЮТ, скільки через продовження падіння ПР. До того, зростання є «теоретично» серед загальної кількості опитаних (частина з яких обмежується переглядом інформаційних програм), а поміж тих, хто піде на виборчі дільниці – практичне зниження. Українці невдоволено спостерігають за перебігом «Комедії Печерського режиму» у виконанні судді Кирєєва, але не готові через це автоматично вподобати Ю. Тимошенко та її однойменний блок.

На третій позиції впевнено почувається «Фронт змін». У серпні готовими підтримати його виявилися 8,8% усіх опитаних (+1,8%) або 11,6% тих, хто має намір взяти участь у голосуванні (+1,9%). Це ті українці, які не хочуть у війні «Янукович проти Тимошенко» обирати менше зло, а хочуть «третю альтернативу». І шукатимуть вони її не серед традиційної, націонал-демократичної опозиції зразка 90-их років, а серед тих, хто має хоч якісь шанси позмагатися з «регіоналами», а не тільки пояснювати причини чергових невдач.

Далі відбулася досить цікава ротація. В травні четверте місце посідала «Сильна Україна». Але результати серпневого опитування виявилися для неї вкотре невтішними – 4,5% (-0,8%) та 5,5% (-0,6%) відповідно. Це опустило її на одну сходинку. І слід пам’ятати, що на уподобання виборців ще не встигла позначитися заява Тігіпка про єднання з Партією регіонів. У вересні можна впевнено очікувати зникнення «силовиків» з переліку тих партій, які долають 3-відсотковий бар’єр.

А замість «СУ» в серпні на четверте місце зі сьомого перемістилася партія «УДАР» Віталія Кличка. Її підтримали 4,6% усіх опитаних (+1,5%) або 5,7% тих, хто має намір взяти участь у голосуванні (+2,1%). Його підтримка росте поміж тими опозиційно-налаштованими виборцями, які вже встигли розчаруватися у політичній безпорадності Яценюка, не вірять у його здатність (навіть за умови успіху на виборах) змінити «фронтовою фракцію» щось на краще у Верховній Раді, зрештою, сумніваються у готовності повести у парламенті безкомпромісну боротьбу з «регіоналами», а не піти манівцями «політкомпромісів». Ці люди скоріш готові повірити у впертість Кличка і, дещо ірраціонально, в можливість якісної і послідовної роботи його команди.

Далі йде ВО “Свобода” – 3,5% (-0,1%) та 4,9% (-0,4%) відповідно. Комуністи цього разу отримали підтримку на рівні 3,6% (+0,5%) та 4,6% (+0,6%) відповідно. Певне зростання відбулося, але не завдяки якісь активізації комуністів, а через продовження переорієнтації електорату Партії регіонів. Він, розчарований і діяльністю влади, і її бездіяльністю у справі виконанням передвиборчих політичних обіцянок, знаходить у КПУ принаймні схожу і симпатичну йому риторику: «москвофільство», «антинатівщина», «антибандерівщина».

Таким чином, найкращу динаміку зростання рейтингу продемонстрував «Фронт змін» та «УДАР». Найстрімкіше зниження рейтингу відбулося в Партії регіонів.

У серпні, порівняно з травнем, також дещо зросла частка громадян, які вважають, що в разі значного погіршення умов життя краще вийти на вулицю з протестом, ніж терпіти матеріальні труднощі заради збереження порядку в країні. Також зросло число людей, які висловили готовність узяти участь у протестних акціях: санкціонованих та несанкціонованих мітингах та демонстраціях, страйках, бойкотах. Так що осінь обіцяє бути цікавою.

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут