Мінприроди заборонило виловлювати дельфінів

Довгі місяці боротьби природоохоронців за заборону вилову дельфінів увінчались успіхом. Міністр екології Микола Злочевський ввів мораторій на вилов дельфінів на три роки.

Наказ Міністерства N 328 від 20.09.2011 «Про тимчасову заборону спеціального використання китоподібних Чорного та Азовського морів» заборонив вилучення дельфінів з природного середовища існування з будь-якою метою, крім випадків збирання решток загиблих дельфінів з науково-дослідною метою, строком на три роки.

«Аналогічний мораторій діяв в Україні до цього року, але в березні його дія скінчилась – розповідає учасник громадської кампанії проти комерційного використання дельфінів Євгеній Пахомов. – Здавалось би навіщо вводити мораторій на вилов конкретного виду, який занесено до Червоної книги, коли всіх їх не можна виловлювати? Але на превеликий жаль, власники дельфінаріїв виловлюють дельфінів під виглядом передбаченого у законодавстві «спеціального використання». Це наприклад, реабілітація, лікування або дослідження дельфінів. На практиці, такі здавалось би корисні завдання є лише прикриттям для того, щоб відловити дельфінів для використання у виставах дельфінаріїв».

В грудні 2010 року Національний екологічний центр України, Дружина охорони природи м.Києва, представники зоозахисних організацій провели акцію протесту під стінами Мінприроди, вимагаючи безстроково продовжити мораторій, тоді вдалося попасти на прийом до заступників колишнього міністра екології. Десятки громадських організації надіслали в Мінприроди звернення в підтримку мораторію. На реакцію міністерства довелось чекати півроку.

«Введення мораторію є безсумнівно, перемогою для нас, і довгі місяці саме це було першочерговою метою активістів захисту дельфінів. – Пояснює захисниця дельфінів Катерина Полянська. – Але це лише часткова перемога. Більшість дельфінаріїв в Україні збудовані за час дії попереднього мораторію і цей бізнес активно розвивається. Ми вітаємо ініціативу Мінприроди і сподіваємось, що цей крок стане початком ще більш рішучих дій на захист дельфінів».

Нагадуємо, що всі три види дельфінів, що зустрічаються в територіальних водах України, занесені до Червоної книги України. Разом з тим, в Україні діє понад 15 дельфінаріїв, та будуються нові. Походження дельфінів у всіх комерційних дельфінаріях лишається під сумнівом. Умови утримання дельфінів у більшості дельфінаріїв не відповідають їх природним потребам, через що тривалість життя дельфінів у неволі значно менша ніж у природі. Незаконність роботи частини дельфінаріїв вже доведена контролюючими органами, проте досі з жодного із дельфінаріїв не вилучили тварин.
Громадська кампанія проти комерційного використання дельфінів діє з травня 2009 року.

Контакти:
Катерина Полянська
НЕЦУ, ДОП Києва
Моб. тел.: 067 266 44 38
E-mail: ktgreentree@gmail.com

Євгеній Пахомов
Моб. тел.: 050 591 76 71
E-mail: savedolphin@i.ua

Кампанія: http://www.delfinariy.info/