Референдум Табачника — суцільна маніпуляція думкою студентів!

Міністр Дмитро Табачник брехнею та маніпуляцією намагається просунути свій законопроект «Про вищу освіту». Взимку і навесні, після студентських протестів, законопроект двічі відмовлялися реєструвати у Верховній Раді. Спікер парламенту Володимир Литвин доручив міністру освіти Дмитру Табачнику заручитися підтримкою освітян.

Для цього Міносвіти вирішило влаштувати масовий студентський референдум. З 20 жовтня він проходить у всіх великих університетах країни. У Львові осередком для голосування обрали Національний університет «Львівська Політехніка».

В ЧОМУ ОБМАН?

Бланк із 7 питаннями, на які студенти можуть відповісти «так» або «ні», виглядає ось так:

Кожне з питань побудоване так, що студент, якщо йому хочеться кращої освіти, має відповісти ствердно. «Чи хочете Ви, щоб плата за навчання на контракті не зростала?», «Чи хочете Ви більшу стипендію?», «Чи хочете Ви більшої автономії для свого університету?». Останнім йде запитання «Чи хочете Ви, щоб законопроект прийняли якнайскоріше?» За логікою, студент і на останнє запитання відповість «Так», бо все вищесказане нібито стосується документу.

Проблема перша – питання референдуму не стосуються законопроекту напряму. Тобто, коли студент відповість, що хоче, щоб плата за контрактне навчання була незмінною, то законопроект насправді не гарантує це. З нього прибрали норму про незмінність платні за контракт і додали нову – плата не може змінюватися протягом дії договору. А договори з новими, вищими цінами університети зможуть підписувати зі своїми студентами щосеместрово або перед кожним новим курсом.

Те саме стосується стипендій, автономії університетів – у документі не прописані норми про зростання і розширення.

Проблема друга – у самому законопроекті. На студентський референдум не винесені насправді важливі питання, але які є в законі. Головне з них стосується вступу до вишів. В документі сказано – вступати абітурієнти будуть не тільки за тестуванням в школі і середнім балом атестату, як зараз, а й за балом університету. Це означає, що вступники будуть обов’язково складати іспити, щоб отримати студентський квиток. А це поверне хабарництво у приймальній комісії.

Якщо студенти схвалять всі питання псевдореферендуму, то документ отримає шанс стати законом вже до кінця осені. А якщо його проголосують депутати, то студенти-контрактники почнуть платити більше, шанси абітурієнтів на вступ зменшаться, Міносвіти розпочне процедуру позбавлення стипендій «четвірошників», а викладачі працюватимуть більше за ту ж зарплату…

Аналіз останньої редакції «законопроекту Табачника» тут http://fri.com.ua/?p=12635

Стаття соціолога І. Бекешкіної «Недитячі ігри в “студентський” референдум» – http://www.pravda.com.ua/columns/2011/10/23/6697219/

Прес-служба львівського осередку Громадянського руху «Відсіч»

About Ярослав Сватко 331 Articles
Журналіст. Керував газетою «Шлях перемоги», яку ще у 1954 році заснував Степан Бандера. У 1995 році створив видавництво «Галицька видавнича спілка», яким керує донині. Написав кілька науково-популярних книжок на історичну тематику.