Закон України «Про захист суспільної моралі»: Аргументи проти

Пропонуємо до вашої уваги збірку експертних аналізів та коментарів з проблематики державного регулювання суспільної моралі, видану в рамках Громадської кампанії проти встановлення цензури у ЗМІ та містецтві.У брошурі представлені матеріали експерта Ради Європи, Професора Гентського Універсітету Дірка Ворхофа, виконавчого директора Української Гельсінської спілки з прав людини Володимира Яворського, викладача Універсітету Дубліна Костянтина Дегтярьова, інтерв’ю письменників Сергія Жадана,  Юрія Андруховича, Ірени Карпи та Дмитра Лазуткіна.
Вступ
Третій рік у країні не вщухають суперечки щодо державного регулювання суспільної моралі. Проблема не була очевидною, поки у 2008 році не розгорнула свою бурхливу заборонну діяльність Національна експертна комісія з питань захисту суспільної моралі (НЕК). За короткий термін проблема з правової перейшла в політичну площину й міцно закріпилась у переліку таких популістських спекуляцій, як захист мови або вступ/невступ до НАТО.

Аргументація сторін у сьогоднішніх суперечках щодо діяльності НЕК і закону «Про захист суспільної моралі», відповідно до канонів конфліктології, стає все менш предметною й усе більше емоційною. Навіть «лідери думок» з обох сторін схильні часто переходити на особисті образи, звинувачуючи один одного в усіх мислимих і немислимих гріхах.
Обидві сторони безсовісно спекулюють на емоціях більшості, не схильної вникати в тонкощі обговорюваного питання. На противників НЕК навішуються ярлики збоченців і розбещувачів малолітніх. Прихильників жорсткого державного регулювання суспільної моралі лають ксенофобами, пособниками душителів свободи слова, покірливим стадом. Правові аргументи губляться у потоці взаємних образ. Влада задоволена – у країні з’явилася ще одна тема, яка дозволяє каналізувати протестні настрої, яка відволікає увагу суспільства від справді важливих проблем.
Повернути дискусію в правову площину зараз надзвичайно складно, але вкрай необхідно. Ця публікація являє собою таку спробу. В даній брошурі зібрані коментарі до закону «Про захист суспільної моралі», підготовлені українськими та європейськими експертами, а також інтерв’ю з відомими українськими письменниками, у яких висвітлюються питання регулювання суспільної моралі в Україні.Завантажити брошуру у форматі PDF  http://hr-activists.net/sites/default/files/library_doc/argumenty_proty.pdf