Democracy Index: Позиції України погіршилися на 12 пунктів

В Україні помітно погіршилися показники демократії. Про це свідчить рейтинг Democracy Index-2011: Democracy under stress аналітичної групи Economist Intelligence Unit британського журналу The Economist. Щорічно у цій доповіді аналітики підводять річні підсумки щодо стану демократії в країнах світу. При цьому враховуються такі параметри, як виборчий процес і плюралізм, функціонування уряду, активність населення в політичному процесі, політична культура та громадянські свободи. Самих учасників рейтингу розподіляють за чотирма категоріями владних режимів: «цілковита демократія», «неповноцінна демократія», «гібридний режим», «авторитарний режим».

За даними рейтингу, цього року Україна посіла 79 місце з-поміж 167 держав і відноситься до «гібридних режимів», у яких вибори проводяться під контролем влади, а громадянських свобод дотримуються частково. У 2010 році Україна обіймала 67-му позицію і була у категорії держав з «неповноцінною демократією». В рейтингу 2008-го року Україна посідала 53-тє, а в 2006-му – 52-ге місце.
Як зазначено у Democracy Index-2011, нинішні дані свідчать про зниження рівня підтримки демократії населенням: «В Україні підірвано демократичні здобутки Помаранчевої революції, включно з проведенням виборів, свободою ЗМІ і ставленням до опозиції. Мало хто не погодиться, що що засудження колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко до семи років ув’язнення не є прикладом грубого нехтування юридичною системою заради політичної мети».
Найвищі показники демократії, за даними рейтингу, у скандинавських країн – Норвегії, Ісландії, Данії, Швеції, а також у Новій Зеландії та Австралії.
Позиції Росії, у порівнянні з минулим роком, змінилися зі 107-го на 117-те місце, а категорія «гібридних режимів» – на «авторитарні» поряд з Ефіопією, Кувейтом, Йорданією, Нігерією та Марокко.
Найгірша ситуація, за Democracy Index-2011, у М’янмі (Бірма), Узбекистані, Туркменистані, Чаді і Північній Кореї.
Загалом, як свідчать дані рейтингу, стан демократії поліпшився в 47-ми країнах. При цьому найпомітніші деформації демократичної форми правління відбулися у країнах Близького Сходу, де «арабська весна» не призвела до бажаних результатів, а в окремих випадках антиурядові виступи були придушені, – Бахрейні, Лівані, Сирії, Кувейті. Максимально аналітики оцінили падіння рівня «демократичності» Бахрейну – на 0,57 пункту з 10, передбачених індексом. Підйом демократії зафіксовано в 39-ти країнах, причому в лідерах знову опинилися країни Близького Сходу, на цей раз ті, де антиурядові руху досягли успіху в досягненні своїх цілей, – Туніс, Лівія і Єгипет.
«Телекритика»
Фото – http://www.eiu.com
About Nataliya Zubar 2357 Articles
Nataliya Zubar, Maidan Monitoring Information Center, Chair