Голова ОУН (б) Стефан Романів: «Треба в себе вірити і брати відповідальність»

Цими днями виповнилось 83 роки з дня створення Організації Українських Націоналістів. З нагоди річниці ОУН редакції сайтів «Український погляд» та «Націоналістичний портал» запропонували читачам задавати питання, які стосуються історичного минулого, сучасної діяльності та перспективних планів ОУН, оцінки політичної ситуації Голові Організації Українських Націоналістів (бандерівців) Стефану Романіву. Питань надійшло багато, часто вони повторювались. Редакція відібрала найбільш типові і пропонує увазі читачів відповіді на них Стефана Романіва.

– Богдан, Київ: В чому полягає актуальність ОУН сьогодні? Чого прагне Організація?

– ОУН є актуальною доти, доки є українська нація і йде змагання за її перспективу. ОУН прагне до наповнення національним змістом Української Держави, до соціальної справедливості та народовладдя в ній, ОУН прагне бути активним учасником революційних подій, а насамперед до революційних якісних змін в свідомості громадян, які несуть відповідальність за розвиток Держави, за майбутнє своїх нащадків. ОУН прагне бути іскрою, яка запалює цей дух.

Нашою працею в різних галузях ми стараємося допомогти державі стати серед потужних держав світу, де людина, сім`я, бізнес мають всі можливості розвиватися і будувати український світ.

Зустріч з активістами в Харкові

– Андрій, Київ: Як вдалося відновити ОУН в сучасній Україні

– Фактично ОУН ніколи не припинила свою діяльність в Україні в тій чи іншій формі. Останнім Крайовим Провідником ОУН в підсовєтській Україні був славної пам’яті Зеновій Красівський, котрий зміг розбудувати мережу з активних та відданих людей, налагодив видавництво, вишкіл молоді.

Після проголошення Незалежності 1991 року ОУН лише в нових умовах і формах продовжує місію скріплення Української Держави. Члени ОУН та багато інших патріотів вірили та далі вірують в український націоналізм. Для нас було очевидним, що лише національним духом, вірою в свої сили, гуртуванням однодумців та проведенням просвітницької праці серед тих, які скептично або опозиційно ставилися до поняття національної ідеї, можна буде відповідно скоріше чи пізніше відбудувати Державу. Цей процес продовжується і ОУН є його учасником.

– Які цілі стоять перед Організацією на найближчий час (принаймні на час президентства Януковича)

– Насамперед вироблення, демонстрація і організація української альтернативи існуючому стану і тенденціям, плекання української сили. Протистояння заходам і планам влади, які є антиукраїнськими, які не дають людині в суспільстві можливості самореалізації, об’єднання і координація опозиційних до нинішнього режиму патріотичних сил. Ми маємо пробудити в народі бажання розвиватися, бути співучасником розвитку всіх аспектів державотворчого процесу.

– Чи плануються якісь просвітницькі акції, виставки з історії ОУН?

– ОУН через свої різні фасади та партнерські структури постійно проводить такі акції. Це і видання та презентації книг, виготовлення та демонстрація експозицій, серед яких хочу виокремити «УПА: історія нескорених», підготовану ЦДВР, та «Народна війна», «Українські Соловки» і «Забуттю не підлягає», виготовлені Київським «Меморіалом». Такі акції здійснювалися, здійснюються і плануються надалі.

– Яким чином Організація планує просуватися на схід України?

– Організація завжди мала свої структури на сході. Останніми місяцями ми підсилили цю працю. Керівництво ОУН відвідало Харків, Запоріжжя, Донецьк, Луганськ, Полтаву, Суми, Чернігів, Дніпропетровськ, інші східні регіони. Там патріотичні, добрі громади. Не треба вірити тим які наголошують, що на сході немає України – є єдина Україна.

На зустрічі із активістами профспілки в Донецьку

Я був дуже захоплений відданістю, патріотизмом наших громад на Cході. В деяких областях майже щоденно є судові розправи, представники патріотичних громад демонструють національну, українську позицію, захищають свої права. Я за те, щоб більше і більше були такі програми самопізнання, наукові, освітні, спортові, бізнесові зустрічі та обміни.

– Михайло, Херсон: Хтось з ОУН виділяв якісь гроші на боротьбу з онкологією?

– ОУН усвідомлює, що система охорони здоров’я в Україні знаходиться у вкрай занедбаному стані, дуже багато людей, особливо в сільській місцевості, літніх, чорнобильці, інші соціально незабезпечені категорії населення не мають можливості забезпечити належний медичний догляд і відповідне лікування. ОУН постійно намагається знайти можливість допомогти потребуючим, в тому числі і онкохворим.

Як приклади наведу організацію свого часу багатомільйонних вантажів гуманітарної медичної допомоги чорнобильцям, жертвам повені на Закарпатті, ветеранам визвольних змагань, шахтарям-інвалідам на Донбасі, дітям із вадами серця. З ініціативи ОУН створено Благодійний Фонд «Соборність», який в рамках проекту «Дар життя» допоміг врятувати життя десяткам дітей з різних регіонів України, а ось буквально кілька місяців тому ми фінансово допомогли в лікуванні хворої на онкологію жінки з Сумщини.

– Дмитро, Запоріжжя: Пане Романів, скажіть, будь ласка, хто з опозиційних діячів вам імпонує, за кого ви віддали б свій голос до парламенту?

– В цей час думаю, варто не так говорити або перераховувати, хто з політиків найбільш імпонує. Cьогодні важливо, щоб до виборів всі патріотичні опозиційні сили домовилися про те, як готуватися і діяти, щоб мати більшість у Верховній Раді. Не завжди лідером є той, хто найголосніше кричить. Лідер повинен визначитися своєю працею, своїми ділами, своїм розумінням, що не «Я», а «МИ» творимо команду, а таким чином може навколо себе гуртувати не опортуністів та користолюбивих пристосуванців, але відданих синів та дочок народу, які спільно хочуть розвивати українську державу.

– Дмитро, Київ: Як Організація Українських Націоналістів ставиться до лівих рухів проукраїнської орієнтації?

– ОУН не ділить політичні рухи на ліві, праві, а на українські і антиукраїнські. Особисто я не бачу в Україні лівих рухів проукраїнської орієнтації.

Стефан Романів на молодіжному таборі

– Руслан, Хмельницький: коли ви (ОУН (б)) перестанете бути маргінесом і підете в маси?

– Думаю, що наша праця і скерована в маси – ОУН має широкі партнерства з структурами, організаціями, з метою поширити ідеологічні та програмові засади, вести спільно активну діяльність. Мені здається, що ОУН через свої структури, через свою програму власне й старається довести до мас, що державу будуємо ми разом, що будуймо разом український світ! Члени та симпатики ОУН активно працюють в різних сферах суспільного життя. Ближчим часом обов’язково відвідаємо і Хмельницький.

– Олесь, Хмельницький: Які аспекти ідеології українського націоналізму потребують сучасного переосмислення? Чи ідеологія не може змінюватися взагалі?

– Український націоналізм як ідеологія і політичний рух засадничо стоїть на незмінних вартостях. Наш ідеал – ідея власновладства українців на своїй землі, в своїй державі, котра служить потребам народу всередині і захищає його національні інтереси назовні. Що я можу зробити для свого народу, чим я можу допомогти, як ще краще можу пізнати та любити свою країну, наскільки я готовий віддати себе Україні? Це питання, які ставилися в 1929 році, в 1932-33 роках, в часи ІІ Світової війни… В 2012 році ті самі питання актуальні. Не тільки слово, але діло. Ідея і чин! Міняється тактика, оновлюються засоби і методи, але якщо міняти ідеологію, тоді вона вже не ідеологія українського націоналізму, але якась інша ідеологія. Заохочую глибше вивчити нашу історію, щоб краще зрозуміти Україну та ідеологію ОУН.

– Наталія, Миколаїв: жителям Восточной Украины объясняли раньше, что ОУН – это Организация Украинского Народа, чтобы не возникало идеологических разногласий. Целесообразно ли и сейчас так трактовать аббревиатуру? Не буквально – я не говорю о переименовании – а сделать организацию тем фундаментом украинского народа, которое не разделит страну на “За” Бандеру и “Против”? Еще один вопрос: Ваше отношение к партии “Свобода” и их действиям против русскоязычного населения?

– Наталю, дякую за актуальне питання.

ОУН – це Організація, рух, який від 1929 року стоїть в авангарді боротьби за здобуття і утвердження української державності.

ОУН має свою історію та записані в історії свої заслуги. В цей час ОУН також далі мусить себе обороняти від дезінформації – а ця боротьба стає легшою, тому, що є розсекречені архіви. ОУН стоїть в обороні історичної правди – говорімо, дискутуймо, але треба перевіряти факти. ОУН дійсно є організацією українського народу, бо вийшла корінням з народних потреб, ними живе і їм служить.

Ключова теза яка звучала під час наших зустрічей з людьми і в Донбасі, і в Дніпропетровську, Харкові, Сумах, Львові, Києві, в Тернополі та де б ми не були – Держава. Хочемо Українську Державу!

Розумію Ваші питання, але хочу підкреслити – ОУН – це славні букви, за якими багато стоїть. Ми закликаємо Вас та інших з нами співпрацювати. Щодо «Cвободи», я вже не раз про те говорив, всі, хто поділяють ідеї та цінності українського націоналізму, повинні солідно та обдумано працювати. Ніхто не може мати виключної монополії на націоналізм. Політичні партії не повинні вважати, що вони екслюзивні і тільки їхнє трактування націоналізму єдиноправильне.

– Олена, Харків: Як Ви гадаєте, що треба зробити для об’єднання України?

– В Україні на Cході, Заході, на Півдні і Півночі я постійно чую одне – ми хочемо справжньої Української Держави. Питання тепер треба ставити, яка вона має бути і хто повинен її такою зробити.

Здається, що тут треба знову підійти до питання революції – революції в думанні, революція в усвідомленні, що ми, незалежно, де проживаємо, єдині в помислах і діях. – Ми мусимо сказати що ми, українці, віримо в Єдину Україну і об`єднуємося навколо скріплення Української Держави, навколо національної ідеї.

Це поняття важливе, тому, що коли хтось не може в державі, в якій живе, не може прийняти закони, мовну політику, повагу до історії і усвідомити спільну державну перспективу, тобто те, що складає поняття громадянина, то треба запитати, чи така людина може спричинитися до об`єднання. Якщо ні, та людина себе повинна запитатися, що я роблю тоді на цій землі.

– Олена, Київ: яка подія, пов’язана з діяльністю з ОУН, Вам запам’яталася найбільше?

– Є багато позитивів та негативів, які приходять на думку. Але найбільше, що мені запам’яталося останнім часом, це відвідини східних областей з програмою, з виступами, зустрічами з громадою, з молоддю, з студентами, шахтарями, педагогами, з ЗМІ.

Я повернувся до Києва, а відтак до свої рідних на Західній Україні, наснажений, радий, що бачив, відчув цю єдину Україну і що це постійна дезінформація про антиукраїнський Cхід поширюються тими, які не вірять в Україну.

– Янош, США, віком старший на 5 років від нашої Організації, також є активним її членом 66 років. Моє питання. Чи у нас планується висунути кандидатів, щоб могли перевірити, які маємо сили та впливи у народі? Друге, чи планується у нас будь-яка передвиборна акція на жовтневі вибори? З пошаною і дружнім привітом.

– Шановний пане Яноше, вітаємо. Члени та симпатики ОУН обов’язково будуть висуватися по мажоритарних округах. ОУН не є політичною партією і очевидно вони будуть іти або від зареєстрованих партій, або як самовисуванці. Також йдеться про узгодження кандидатів від опозиційних патріотичних сил на виборах, щоб не було конкуренції між своїми. Це дуже важке завдання. Очевидно будемо підтримувати узгоджених кандидатів та поборювати антиукраїнські сили, проводитимемо відповідну передвиборчу агітацію

– Микола, Тернопіль: Друже Степане, поясніть на цифрах і фактах, як теперішня ОУН впливає на політичну та іншу ситуацію в Україні, захищає інтереси української нації.

– Думаю, що не місце в даному форматі наводити конкретні цифри і факти, але повірте, ОУН і впливає, і захищає.

– Друже Степане, які, на вашу думку, перспективи націоналістичного руху в Україні на найближчі роки? Яке місце ОУН серед всього націоналістичного руху?

– Я оптимістично дивлюся на перспективи націоналізму. Народ постійно шукає дорогу до певних вартостей та цінностей. Сьогодні існує до певної міри вакуум в суспільстві. ОУН побудована на високих і шляхетних цінностях.

Організація не є партією, отже не повинна підлаштовуватись, лукавити, йти на угоди й компроміси всупереч своїм принципам, добирає до своїх лав найкращих, не прагнучи стати масовою, а зберігає чистоту ідеї і прагне до найвищої мети. ОУН мала і завжди буде мати свою місію в націоналістичному русі.

– Микола, Київ: Чому ОУН (р) на сьогоднішньому етапі, відмовилась від силової боротьби і по суті є культурницькою організацією?

– Боротьба набирає різних форм, ОУН завжди намагалася бути адекватною до обставин і знаходила відповідні методи, єдиним критерієм яких має бути ефективність. Деколи це збройна боротьба, деколи це інформаційна боротьба. Сьогодні ОУН бореться різними засобами, щоб зрештою спільно з тими, які вірять в незалежну державу, незалежну не тільки від окупанта, але незалежну від рабів, які готові продати українську душу, українську державу. Сьогодні ОУН веде багатофронтову боротьбу – в Україні є з чим боротися – Президент, який не зумів допровадити до правового, економічного, національного розвитку держави, система корумпована, п’ята колона і експансія «Русского Міра», який хоче знищити те, що українське, міністр освіти Табачник…

Боремося, щоб Україна увійшла до Європейської спільноти, боремося, щоб світ визнав голодомор Геноцидом… Отже сьогодні ОУН не лише культурницька, але й правозахисна, політична, гуманітарна, виховна, екологічна… міжнародна організація. Треба в себе вірити, треба брати майбутність у свої руки, зокрема коли влада не діє на користь народу і держави.

В цей час треба на підставі боротьби і будувати – будувати свій український світ – будуймо українське! Це також боротьба, тому, що треба не тільки поборювати, але і творити! «Борітеся – Поборете!» Ставайте з нами.

– Чи вважає ОУН Україну окупованою, чи все ж таки вільною?

– Україна є вільною державою настільки, наскільки вільними себе відчувають українці, які живуть на своїй землі і складають майже 80% її населення.

– Володимир, Луганськ: Ваше відношення до Євроінтеграції України є позитивним чи більш скептичним?

– Україна належить до традиційної Європи, історично Україна завжди була її частиною. Не тільки Україна скористається з Євроінеграції, але і Європа, економічно, політично, культурно… Тому маємо прагнути до Європи, як співдружності вільних націй

– Дмитро, Краматорськ: Чи приділяє увагу ОУН східним регіонам України, зокрема, Донбасу? Які заходи проводить Організація на цих територіях? Як її сприймає тутешнє населення?

– ОУН вбачає перспективу і ставить пріоритетним завданням розбудову міцних структур в східних регіонах України. Ми маємо сильний зв’язок з східними областями – там патріотичні громади, які в умовах тиску мусять обстоювати своє українство. В Донецьку цього літа я зустрічався з патріотами, яких оштрафували за те, що вийшли на вулиці з нагоди річниці Незалежності, ми зустрічалися з викладачами і батьками дітей з українських шкіл, які захищали ці школи тому, що, як одна мама мені сказала, хочуть не лише україномовну школу – хочуть щоб діти виховувалися в українському дусі, зустрічалися з керівництвом незалежних профспілок, з протестуючими чорнобильцями, з представниками влади. Проводимо зустрічі з громадами, журналістами, організовуємо презентації, шукаємо партнерів для співпраці.

Населення сприймає наші ідеї по різному, звичайно відчувається упередженість, брак інформації, проте відчувається й непідробний інтерес, який прагнемо задовольнити, розвіюючи комуністичні міфи про ОУН та фальсифікації різних колєснічєнків, лєвченків і табачників…

Я за те, щоб націоналісти посилювали свою присутність в Донбасі, звертали більшу увагу на схід – зустрічалися та один одного підтримували.

About Ярослав Сватко 331 Articles
Журналіст. Керував газетою «Шлях перемоги», яку ще у 1954 році заснував Степан Бандера. У 1995 році створив видавництво «Галицька видавнича спілка», яким керує донині. Написав кілька науково-популярних книжок на історичну тематику.