Померла Світлана Миколаївна Кравченко, президент МБО «Екологія-Право-Людина»

З глибоким сумом повідомляємо, що у п’ятницю 10 лютого 2012 р. відійшла у вічність засновниця і незмінний президент МБО «Екологія-Право-Людина» професор Світлана Миколаївна Кравченко.

Цей світ покинула людина, яка зробила незмірно багато для того, щоб зберегти його таким, яким його створив Господь. Заснувавши еколого-правовий рух в Україні, усе своє життя Світлана Миколаївна присвятила правовому захисту довкілля та вихованню нових поколінь юристів-екологів, які так само самовіддано працюватимуть для збереження довкілля. Вона стала уособленням безкорисливості, чесності, альтруїзму та самопожертви заради великої справи.

Понад 27 років Світлана Миколаївна викладала у Львівському національному університеті ім. І. Франка. В Україні вона була науковим керівником багатьох аспірантів, допомагала створити перший в Україні національний парк, створила першу в Європі клініку з екологічного права і заснувала МБО “Екологія-Право-Людина” (ЕПЛ).

10 років тому проф. Кравченко почала викладати екологічне право в рамках всесвітньо відомої програми з екологічного права в Орегонському університеті (США). Вона також викладала в університетському коледжі, де керувала програмою під назвою “Права людини для всіх”, а з 2006 р. була директором магістерської програми з екологічного права в Орегонському університеті (США).

З 2002 р. і до останніх днів Світлана Миколаївна була віце-головою Комітету з дотримання Конвенції з доступу до інформації, участі громадськості у процесі прийняття рішень та доступу до правосуддя в питаннях, що стосуються довкілля (Оргуської конвенції) та була інституційною пам’яттю Комітету, еколого-правового руху в Центральній та Східній Європі та Кавказі.  Довгий перелік її професійних досягнень включає: співзасновник та співдиректор Асоціації екологічного права Центральної та Східної Європи, керівник численних міжнародних проектів, експерт Європейського Екофоруму, експерт Екологічної програми ООН, Міжнародної ради екологічного права та Регіонального екологічного центру для Центральної та Східної Європи, член Наглядової ради Конвенції Еспо.

У липні 2011 р. проф. Кравченко була нагороджена Вищою академічною нагородою Академії екологічного права Міжнародного союзу охорони природи, що є визнанням її значного інтелектуального доробку. Проф. Кравченко опублікувала 13 книг англійською, українською та російською мовами. Найновіша книга має назву “Права людини та довкілля”. Вона також опублікувала 176 наукових статей та розділів книг, 10 з них за останніх 5 років. Приймаючи нагороду, Світлана Миколаївна закликала науковців скеровувати суспільство до краси та щедрості, а молодь не обмежувати себе мисленням через призму минулого.

Світлана Миколаївна стала прикладом для сотень своїх учнів і послідовників з багатьох країн світу не лише високого професіоналізму, невтомної працьовитості та ентузіазму, але й безмежної людяності, доброти і щедрості. Для тих, кому вона допомагала робити перші самостійні кроки у сфері екологічного права, вона ставала другою мамою, в якої можна було знайти не тільки фахову допомогу, а також і особисту підтримку і пораду. Своїм учням Світлана Миколаївна давала крила, бо вчила їх слідувати своїм мріям, бути незалежними і мислити незалежно. Її мудрість і духовна сила давали учням поштовх до нових висот. Вона любила життя, людей і увесь цей світ і віддавала йому всю свою енергію і знання до останку. Нехай її оптимізм, позитивне ставлення до життя стане нашим дороговказом, а насінинки, посіяні нею у наших серцях, щедро проростуть.

Безмежно сумуємо і молимося за вічний упокій душі.

ЕПЛівці (МБО «Екологія-Право-Людина»)