25-ліття протестів кримських татар на Красній площі

Сімферополь – У Криму згадують учасників масової акції кримських татар, яка проходила влітку 1987 року в столиці колишнього СРСР Москві. За рік після цієї акції почалася масова репатріація кримськотатарського народу на свою історичну батьківщину – до Криму. З цієї нагоди у Сімферополі відкрилася виставка фотографій і документів про цю акцію, а Духовне управління мусульман Криму провело «іфтар» – благодійну вечерю для учасників тих подій.

Невелика зала Республіканської бібліотеки імені Івана Франка переповнена і не вміщує всіх охочих потрапити на виставку, яка тут відкрилася до 25-ліття масової акції кримських татар у Москві. Присутні – переважно самі учасники цієї історичної події, яка змінила перебіг історії кримськотатарського народу і самого Криму.

Акція розпочалася 25 червня і завершилася 6 серпня 1987 року. Сотні кримських татар із різних куточків тодішнього СРСР прибули до Москви і вимагали зустрічі з генсеком ЦК КПРС Михайлом Горбачовим, щоб довести до радянського керівництва вимоги про повернення на історичну батьківщину. Горбачов з ними не зустрівся, але акція щодня збільшувалася і розрослася до двох тисяч учасників.

23 липня 1987 року стала відомою офіційна позиція радянського керівництва – з’явилося повідомлення ТАРС, в якому прозвучали ще сталінські звинувачення кримських татар у колабораціонізмі у роки Другої Світової війни і заборона на повернення до Криму «через його перенаселення».

Кримські татари не послухати «повідомлення ТАРС» і повернулися на батьківщину

Зоре-ханум тоді був 21 рік і вона за дорученням старших вела у Москві реєстр всіх учасників – переписала трохи більше тисячі осіб, аж поки після «повідомлення ТАРС» не почався ще більш масовий наплив кримських татар до столиці.

«Це, як плювок був для нашого народу. І після 23 липня з Криму, з Херсонщини, з Тамані цілі колони автомобілів кримських татар поїхали на Москву. А вже потім нас стали силоміць вивозити, хапали нас, де могли», – розповіла Зоре-ханум. Вона зберегла цей список, що став експонатом виставки.

На одній із московській фотографій учасників масової сидячої демонстрації – молода Сафінар, дружина Мустафи Джемілєва, який щойно повернувся із заслання. Поруч із нею – 28-літній Алі Хамзін. Нині він один із керівників Меджлісу.

«Ми провели дуже сильну акцію протесту, свідками якої став весь світ. І з цього моменту починається повернення нашого народу. Це найголовніше, що було у моєму житті і я вдячний Аллаху, що мав змогу брати участь», – зазначив Алі Хамзін.

Перший заступник голови Меджлісу кримських татар Рефат Чубаров каже, що результати цих акцій важко переоцінити.

«Вони мали колосальне значення для самих кримських татар, але в першу чергу – для того, щоб увесь світ дізнався про трагедію кримськотатарського народу. Це були перші масові відкриті виступи радянських людей – кримських татар – проти комуністичної системи, яка відібрала у цілого народу його батьківщину», – зауважив Рефат Чубаров.

Найголовніше, каже Рефат Чубаров, – тоді кримські татари зрозуміли, що від комуністів і від Москви нічого чекати справедливості, її треба виборювати самим. Вже за рік – улітку 1988 року – розпочалася масова репатріація кримськотатарського народу на свою батьківщину, і лише за кілька років до Криму прибуло майже 200 тисяч кримських татар.

Володимир Притула, Радіо Свобода

Хочете нас підтримати?

donate Допомогти Інформаційному центру Майдан Моніторинг ви можете перерахунком грошей на PayPal Голови Правління нашої Організації nataliyazubar@maidanua.org або на рахунок Організації, тут детально написано як https://maidan.org.ua/supportmmic/.