Голосування як «реаліті-шоу»: чеснішими вибори не стануть

Парламентські вибори в Україні вперше пройдуть в режимі «онлайн» – з усіх дільниць, як обіцяє уряд, здійснюватиметься веб-трансляція. Утім, опитані DW оглядачі не вірять у те, що це зробить вибори більш прозорими.

На забезпечення веб-трансляції з усіх 34 тисяч виборчих дільниць в Україні Верховна Рада виділила майже мільярд гривень. Уряд заявляє, що пряма трансляція з дільниць зробить процес голосування більш прозорим. Однак оглядачі скептичні щодо цієї ініціативи. Ігор Когут з Лабораторії законодавчих ініціатив вважає веб-трансляції «фасадними заходами» для громадської думки – як в Україні, так і за кордоном. При цьому фахівець посилається насамперед на невдалий російський досвід. «Таке нововведення в Росії не спричинило підвищення довіри виборців до результатів голосування і перетворило трансляцію на реаліті-шоу, що носило здебільшого розважальний характер», – каже Когут. За його словами, ця ідея дорога і технічно неефективна. З одного боку, розмірковує Когут, така трансляція частково сприятиме більш відповідальній роботі членів комісій. Однак з іншого – таке спостереження технічно не дасть можливості побачити цілісну картину щодо видачі і підрахунку бюлетенів, не убезпечить від вкидання бюлетенів.

Когут: російський досвід не підтверджує дієвості веб-трансляційКогут: російський досвід не підтверджує дієвості веб-трансляцій

Що саме транслюватимуть?

Голова Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська зауважує, що не визначено, у яких саме місцях дільниці мають розташовуватись камери. Невідомо, яке зображення транслюватимуть веб-камери: зображення урни для бюлетенів, сейфу у приміщенні комісії або входу чи виходу з приміщення для голосування. Ігор Когут додає: докази, зібрані в такий спосіб, не стануть предметними у разі судових розслідувань.

Проблемою, за словами Айвазовської, є підключення до інтернету звичайних виборчих дільниць у селах. Та ще й з такою швидкістю, що дозволить транслювати події на дільниці у режимі реального часу. Незрозумілими називає вона й правові наслідки невиконання закону, зокрема: чи слід ставити під сумнів результати виборів на звичайній дільниці, якщо інтернет-трансляція з неї не відбулася?

У мережі ОПОРА вважають, що відеонагляду, трансляції, аудіо-стенографування потребують в першу чергу окружні дільниці, на яких відбуватиметься важливий для результатів виборів процес – встановлення результатів підрахунку голосів в межах округу.

Психологічний тиск

Наталка Зубар з громадської організації «Альянс Майдан», яка у минулому координувала роботу громадських спостерігачів на виборах, переконана, що веб-трансляція – спосіб психологічного тиску на виборців. Особливо «бюджетників» і людей старшого віку: «Боятимуться, що так за ними стежитимуть, за кого вони голосують».

http://www.dw.de/dw/article/0,,16079764,00.html

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут