Кібер-залежність

Інтернет-залежність нова хвороба цього століття, яка розповсюджується з жахливою швидкістю і лякає своїми масштабами та наслідками, як епідемія. Інтернет-залежність нова хвороба цього століття, яка

розповсюджується з жахливою швидкістю і лякає своїми масштабами та наслідками, як епідемія.

З історії існування цивілізації нам всім відомі руйнівні наслідки епідемій. І що такого жахливого у тому, що людина залежна від інтернету, якими руйнуваннями це загрожує?

На перший погляд нічого страшного з людиною на фізичному рівні не відбувається, якщо брати в порівнянні з алкогольною чи

наркотичною залежностями. У лікуванні таких важких залежностей інтернет-залежність вітається і використовується, як один із способів зменшення тяги до алкоголю чи наркотику, тобто заміщення руйнівної залежності на менш руйнівну. Але чи так нешкідлива кібер-залежність і чи варто нехтувати вже наявними наслідками цього симптому, і його впливу на людину?

Чи справді залежність від інтернету не завдає шкоди фізичному

стану людини?

Почну з того, що в ортопедії з’явився новий діагноз – синдром

комп’ютерної миші або синдром зап’ястного каналу, як професійне захворювання комп’ютерників. Відбувається порушення роботи рук, плечей, шиї і спини через тривале перебування за монітором і монотонної роботи.

Чим більше часу людина проводить за комп’ютером, тим менше часу залишається на рух, прогулянки на свіжому повітрі, фізичні навантаження,що так само негативно впливає на здоров’я людини.

Найнебезпечніше в кібер-залежності те, що людина руйнується психологічно як особистість, як одиниця соціуму, посилюються комплекси і страхи, руйнуються сім’ї та відносини, людина стає самотньою , знижується працездатність, сексуальна активність. У більшій мірі така залежність руйнує життя людини.

Які вони, кібер-залежні люди?

Це вкрай несамостійні люди, вони часто бояться сказати ні, через страх бути відкинутими. Вони болісно сприймають критику або несхвалення. Їм складно брати відповідальність за свої вчинки і слова , приймати самостійні рішення. Їм притаманний страх самотності і бажання уникнути його будь-яким шляхом. Вони думають, що інтернет – це спосіб не бути самотнім, а втрачають реальних людей і реальні відносини, тобто роблять все, що б їх страх виповнився. Потім вони дуже ображаються і зляться, коли помічають, що їх всі кинули. У таких людей вузьке коло спілкування (якщо спілкування з багатьма, то воно поверхове), вони не вміють висловити свої почуття і переживання адекватно (простіше висловити в інтернеті з застосуванням знаків, прийнятих для вираження почуттів).

У таких людей дефіцит близьких відносин, вони їх відкидають самі, або роблять все, що б припинити їх, часто несвідомо.

Вони часто мають множинні, нетривалі, поверхневі сексуальні відносини, відрізняються імпульсивністю, не вмінням спланувати свій час, домагатися своїх цілей і планувати свою діяльність (як наслідок втрата роботи, доходу, друзів, сенсу життя).У підсумку їх очікує депресія.

Велика частина інтернет-залежних користуються сервісами, пов’язаними зі спілкуванням для самореалізації та з метою задовольнити свої бажання і потреби, які в реальному світі реалізувати не виходить за причини внутрішніх проблем. У кіберпросторі можна вільніше і сміливіше висловлювати свої думки, брати на себе інші ролі (спотворювати свої дані,

ховатися за чужими фото, позиціонувати себе як людину з іншими можливостями і рисами, проявляти свою сексуальність, мужність і т.п.)

Для отримання сексуального задоволення, підтримки, відчуття

захищеності, розуміння , можна активно фліртувати, заводити численні романи. У кіберпросторі все це простіше тому що пов’язано з певною анонімністю і безкарністю. У зв’язку з цим утворюється більше безпечний простір, де можна більше довіряти і відкриватися.

Але варто враховувати те, що це всього лише паралельний світ, в якому спілкування нескінченно далеко від реальності, як і підтримка, співчуття, любов, секс і відчуття захищеності.

Витоки тяги до будь-якої залежності варто шукати в дитинстві, коли не було встановлено нормальне безпечне, довірча взаємодія з матір’ю. Коли мати ігнорувала потреби дитини в захищеності, уваги до його власних потреб і бажань, і дитина не

відчувала себе прийнятим таким, яким він є. Тоді, в дитинстві,

людина і навчилася йти у світ фантазій , і у такий спосіб ховатися від труднощів, перед вирішенням яких він відчував себе безпорадним.

Люди, які ігнорують свої сили і можливості, часто сподіваються на чиюсь допомогу з боку. Це говорить про їх тенденції до залежності від інших людей. Вони часто потрапляють під вплив людини, організації, групи, секти і т.п. А що таке по своїй суті інтернет?

Це і є якась секта, створена людиною для того щоби керувати людьми, відверто маніпулювати їх волею і свідомістю з метою встановлення влади та фінансової наживи. Шляхом: «зроби людину слабким, примусь перестати його вирішувати проблеми, занур його в нереальний світ, придуши волю, зведи з

розуму »і отримаєш раба. Задумайтеся, чи хочете Ви бути рабами, засобом збагачення, предметом маніпуляцій?

Варто бути чесним із собою і перестати ігнорувати проблему. Алкоголік , який не бажає визнати проблему каже: «я в будь-який момент можу кинути пити, але я просто ще не хочу цього робити ».

Хочу звернути увагу на деякі ознаки кібер-залежності. Ваші

близькі почали говорити Вам про те, що Ви занадто багато часу

проводите за комп’ютером. Ваша поведінка викликає роздратування, прикрість і невдоволення близьких людей. Як тільки Ви заходите додому, Ви відразу включаєте комп’ютер. У Вас з’явилися ознаки депресії: відсутність мотивації, бажань, цілей, порушення сну, з’являється нудьга без інтернету, нікуди себе подіти, нема чим зайнятися. У Вас з’являється

роздратування на відволікаючі фактори, зневага до сім’ї, друзів.

Роздратування на критику про Ваше «зависання» в інтернеті, якщо Ви продовжуєте входити в інтернет незважаючи на фінансові проблеми і проблеми в сім’ї або в близьких і значущих відносинах. Якщо Ви відчуваєте роздратування при спробі контролю Вашого проведення часу в мережі. Якщо Ви використовуєте інтернет для того щоби забутися і піти від

проблем, позбутися негативних емоцій, безпорадності, занепокоєння. Якщо брешете друзям і близьким про час перебування в мережі.

Тоді припиніть ігнорувати проблему своєї інтернет-залежності. Ви маєте право вибирати між рабством і свободою. Для цього варто згадати,що Ви вже реально вирішували в своєму житті безліч реальних проблем і у Вас є досвід, сили і можливості жити в реальному світі і бути щасливим і вільним.

Снєгирьова Світлана Володимирівна

Дійсний член Європейської асоціації транзактного аналізу, майстер Еріксоновського гіпнозу, НЛП програмування.

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут