Українці Британії – проти мовного закону

Пане Президенте,

Союз Українців у Великій Британії глибоко стурбований тим, що Ви підписали Закон №5029-VI “Про засади державної мовної політики” незважаючи на те, що:

радник президента України Марина Ставнійчук повідомила (від Вашого імені), що мовний законопроект суперечить рішенню Конституційного суду, Конституції України та міжнародним документам, ратифікованим Україною, зокрема Європейській хартії регіональних мов і мов меншин;

закон становить серйозну загрозу статусу та розвитку рідної державної мови України;

ухвалення законопроекту спровокувало акції по всій Україні на захист української мови, викликавши
 протести українських наукових кіл та інтелігенції;

мовний законопроект витворив поділ в суспільстві, який з часом призведе до “глибокого розколу” суспільства;

верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Кнут Воллебек, радив не ухвалювати цей законопроект, вказуючи що «надання непропорційних переваг російській мові з одночасним усуненням більшості стимулів до вивчення чи вживання української на значній частині території України, що потенційно здатне підірвати саму єдність держави»;

міністр економічного розвитку і торгівлі України Петра Порошенка зазначив, що прийняття мовного закону матиме економічні й фінансові наслідки “які на сьогоднішній день абсолютно не є пріоритетом у витрачанні коштів, в тому числі державних коштів»…

Не дивлячись на зазначене Ви все-таки підписали антиконституційний, анти-європейський і анти-демократичний закон, який протирічить ключовій засаді Суверенності України – державній українській мові.

Ви плануєте запровадити зміни до Закону у вересні. То чому Ви не внесли поправки до вже існувавшого мовного закону, а прийняли новий, антиконституційний (?), кількість поправок до якого перевищить світовий рекорд.

Ви обіцяли поправки до законопроекту, які повинні зміцнити статус української мови. Проте які гарантії, що ці поправки будуть відповідати зазначеним вище проблемам тоді коли опозиція заявила, що не має наміру входити до робочої групи, що готуватиме такі поправки. Якщо Ви в змозі дати гарантії того, що всі члени вашої Партії регіонів будуть голосувати за поправки, то чому Ви не були в змозі протидіяти підриву вашою партією парламентського процесу, який призвів до проголосування законопроекту?

Ви також створили Комісію розвитку національної програми для підтримки та розвитку української мови, але попросили вашого прем’єр-міністра – прихильника російської мови як другої державної мови в Україні, рідною мовою якого є російська – очолити цю комісію? Це ж ясно усім, що це просто подачка, покликана зміцнити рейтинг Вашої партії на півдні та сході України під час виборів.

За короткий період Вашого перебування на посаді Президента Ви зробили все можливе, щоб знищити демократичний напрям та суверенітет України, здобуті референдумом 1991 року. Ви зруйнували імідж України за кордоном, погіршили політичну атмосферу в країні, запровадили вибірковий тиск на опозицію, режим помсти та фізичного знищення, привели до занепаду українського парламентаризму, принесли руйнацію замість розбудови… І підписаний Вами мовний законопроект також спрямований на розкол суспільства. Цим ви фактично підриваєте і свою владу, і основи державності України.

Ми схвалюємо настанову і підтримуємо опозицію, яка сьогодні закликає громадян України не виконувати закон “Про засади державної мовної політики”, як такий що протирічить Конституції, яка передбачає право ігнорувати “злочинні” накази та рішення.

 

За Раду СУБ

Зенко Ластовецький, Голова

Федір Курляк, Ген. секретар

About Ярослав Сватко 331 Articles
Журналіст. Керував газетою «Шлях перемоги», яку ще у 1954 році заснував Степан Бандера. У 1995 році створив видавництво «Галицька видавнича спілка», яким керує донині. Написав кілька науково-популярних книжок на історичну тематику.

1 Comment

  1. Ну во первых не украинцы Британии, а граждане Британии выходцы из Украины, предавшие свою как они называют Родину и сбежавшие, а после не захотевшие вернуться с “лакомых”территорий. А во вторых нечего лезть в дела чужого государства.

Comments are closed.