Глава спостерігачів ПАРЄ: Україна Януковича гірша за Росію Путіна

Україна демонструє регрес в демократії, а підготовка до парламентських виборів викликає занепокоєння.

Про це в інтерв’ю Тиждень.ua сказав глав делегації спостерігачів від ПАРЄ Андреас Ґросс.

“Я вас трішки здивую. Україна за тенденціями демократичного розвитку сьогодні має гірший вигляд, ніж Росія. Передусім тому, що у вас немає великих демонстрацій”, – заявив він.

Ґросс відзначив, що починаючи з грудня минулого року в Росії протести стали індикатором пробудження громадянського суспільства, і зараз там можна спостерігати чимало позитивних тенденцій розвитку, у той час як в Україні цього не відбувається.

“В Україні спостерігається регрес у стані демократії, а в Росії все ж таки певний прогрес. На моє особисте переконання, Янукович сьогодні не так наслідує Путіна, як намагається побудувати власний клан – “Сім’ю” – і кланізувати всю українську політику. І це набагато гірше”, – заявив він.

За його словами, ситуація з медіа в Україні катастрофічна, вона символізує, що держава рухається у неправильному напрямку.

“Сьогодні я бачу чимало схожостей із ситуацію часів Кучми, зокрема в питанні утисків свободи слова. Після революції багато хто вважав, що свободу слова неможливо обмежити, та нині вона фактично зруйнована”, – зазначив глава делегації.

“Найбільше вражають численні факти купівлі новин у ЗМІ, особливо на телебаченні. Усі великі приватні канали, за винятком ТВі (який стрімко втрачає свою аудиторію через відрізання доступу до нього глядачів), належать олігархам, що визначають рівень демократії в медіа. У вас немає жодного плюралізму в теле- і радіопросторі. Це підриває основи професійної журналістики і є, власне, її кінцем”, – зазначив Ґросс.

Ґросс підкреслив, що українське суспільство не має реальної політичної альтернативи. Більшість громадян почуваються безпорадними, усвідомлюючи той факт, що політика цілковито заправляється грошима.

“Складається враження, що українські партії борються виключно за вузькоегоїстичне бажання здобути владу, а не за суспільні інтереси. Немає якогось конструктивного діалогу. Політсили не чують одна одну. Уряд ігнорує опозицію, а опозиція – уряд. Усе в чорно-білих тонах, а політика не може бути тільки такою”, – зазначив він.

Занепокоєння представника ПАРЄ також викликало формування виборчих комісій на вибори.

“Формування і склад виборчих комісій в Україні, на мою думку, – це повний фарс. Насамперед через їхню тотальну однобічність. Головна умова функціонування виборчих комісій на всіх рівнях – від дільничних до центральної – відбір людей, що мають виконувати функції рефері, а не гравців. А у вашій ситуації надто багато гравців, які виступають за одну команду”, – сказав Ґросс.

УП