На Хмельниччині відкрили пам’ятник воїнам Армії УНР

23 вересня у селі Холодець Волочиського району Хмельницької області відбулось урочисте відкриття пам’ятника на братській могилі воїнів Армії УНР.

Як і 1919 року, над могилою вояків дали сальсу

Протягом року активісти благодійної ініціативи «Героїка» досліджували архівні документи, опитували старожилів, залучали доброчинців та небайдужих, аби спорудити на могилі бійців військовий пам’ятник.

Сімнадцять козаків та старшин 10-го полку сірожупанників потрапили у полон до більшовиків після бою під селом Купіль, який відбувся 1 червня 1919 року. Того ж дня полонені були розстріляні червоноармійцями на березі ставка у селі Холодець. Ці події висвітлив на своїх шпальтах фронтовий часопис «Український козак» у номері 43 від 31 серпня 1919 р. Рідкісну газету відшукали дослідники «Героїки» у фондах Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського.

20 липня 2012 року, в рамках краєзнавчої експедиції місцями боїв Армії УНР на Західному Поділлі, було відвідано місце поховання сірожупанників. Опитування старожилів засвідчило, що пам’ять про подію збереглась. Розповідь про розстріл на березі ставка переказувалась від батьків до дітей. Місцеві мешканці першими в розмові назвали точну кількість «страчених петлюрівців» – 17 чоловік, що відповідає відомостям з публікації.

8 вересня розпочалось будівництво пам’ятника, до якого, в різний спосіб, долучилось декілька сотень осіб практично з усіх областей України. Будівельними роботами керував майстер «Героїки» Олег Собченко. До відновлення військової могили доклались і місцеві селяни, і патріоти з сусідніх сіл.

В урочистий день відкриття на сільський цвинтар Холодця прибули гості з Києва, Тернополя, Хмельницького, Волочиська та, навіть, українці з Польщі. Громада села зайняла місце біля самої могили. Розпочався мітинг-реквієм з виступу координатора «Героїки» Павла Подобєда, який розповів про історію поховання та зусилля, які були докладені для його відновлення.

Пам’ятник освятило духівництво УАПЦ: протоієрей Василь (парох с. Холодець), протоієрей Олександр (парох с. Попівці) та митрофорний протоієрей Володимир (парох с. Порохня). За загиблими сірожупанниками відправили панахиду. Під час виконання державного гімну почесна варта віддала сальву над могилою полеглих. До присутніх промовляли жертводавці і представники сільської ради. Останні пообіцяли завжди дбати за могилою бійців, які знайшли свій останній прихисток у селі Холодець.

Завершенням меморіальних заходів став перегляд фільму «Українська революція». Стрічка режисера Івана Канівця зібрала повну залу сільського клубу. Попри відсутність якісної кіно-проектної та звукової апаратури, фільм не залиш глядачів байдужими. Аплодували стоячі.