Пєсєц, який підкрався до горлянки кожного, – от що таке криміналізація наклепу! Захистіть себе!

Ми про це писали вже, але ми  бачимо, що до широких мас не доходить. Люди думають – це не про мене. «Я ж не пишу про владу, мені взагалі пох політика, хай їм грець тим журналістам чи політикам, так їм і треба.»

Розказуємо, як за новим законом (у разі, якщо дозволити цьому законопроекту стати законом) “Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію людини” дістануть навіть таких людей. У всіх є вороги, недоброзичливці, бувші кохані, і таке інше. Психи, нарешті, з зудом сутяжничества (воно ж – сутяжний брєд) теж є.  Те, про що ми пишемо – реальні судові справи, вся різниця в тому, що за це зараз ще не можна посадити. А за новим законом можна отримати штраф до 3 тисяч доларів або позбавлення волі до 3 років.

Справа номер 1. “Нотаріально завірений” скріншот поста на форумі.

Є сайт з форумом. Таких сайтів є сотні тисяч, і ви ніколи не дізнаєтеся, що в якомусь селі, наприклад, Фонтанка під Одесою, хтось зареєструвався під вашим іменем на місцевому форумі. І написав щось неприємне про фірму чи особу, про існування якої ви і не здогадуєтеся.

Ображений подає в суд за наклеп. Далі ваша причетність до форумного посту встановлюється просто. Ображений приносить в суд цілу бамажку з … Волгограда, так званий «нотаріально завірений скріншот»(клікніть на фото справа), який і встановлює вашу особу. Ось приклад такого, він вже був використаний в українському суді (!) і людині, яка заперечувала свою причетність до згаданих постів на форумі, присудили доволі немалий штраф. Ніяких інших доказів авторства формного посту ОКРІМ цієї ну дуже авторитетної бамажки, надано не було.

Та, до речі. В бамажці вказана адреса сайту, якого взагалі ніколи не існувало (помилка в написанні). Суд не взяв до уваги факт відсутності такого сайту взагалі. Так що в принципі можна і не заморочуватися з реєстрацією на форумі. Достатньо мати знайомого нотаріуса, а краще,– за кордоном, а ще краще у Росії.

Це все не жахалка, а реальна судова справа, з матеріалами якої ви можете ознайомитися тут.

Звинувачені в наклепі подали на апеляцію, але фірма, яку вони нібито оклєвєталі, подала зустрічний позов на 160.000 гривень. Справа триває.

Справа номер 2. Зелений Фронт і Шерлок Холмс

Ви можете у власному блозі з необережності десь щось написати про улюблених літературних героїв. Знайдеться людина, яка сприйме це на свій рахунок і подасть на вас за наклеп.

Так вже трапилося в Харкові, коли на автора фейлетону про Шерлока Холмса і Доктора Ватсона, в якому  взагалі не згадували прізвища «постраждалого», і на громадську організацію, якій належить сайт, поданий позов на відшкодування 158.688 гривень. Деталі справи тут.

Так, цей блог був про «політику», оскільки навіть природоохоронна діяльність в головах багатьох людей вже стала політикою. Але… з точки зору процедури, яка взагалі різниця про що він? Головне, що комусь захотілося вас покарати, а привід знайдеться.

Знаєте як це робиться на практиці? Замовляється експертиза, яка засвідчує, що від прочитання вашого блогу про … котів … в постраждалого попсувалося здоров’я і виникла алергія на котів. І на лікування треба точно 158.688 гривень. І все.

Справа номер 3. Заборона на професію

До 2001 року в Україні існувала стаття Кримінального кодексу, що передбачала позбавлення волі до 5 років за наклеп. Притягали до відповідальності журналістів, які критикували дії органи влади і чиновників. Жодного разу не було доведено умисел у діях журналістів, але декого все одно посадили.

В 1993 році редактор харківської газети Олександр Волосов був засуджений на 2,5 роки позбавлення волі і на цей же час йому було заборонено займатися журналістикою. Детально про підстави тут. А зовсім вже докладно про справу Волосова можна прочитати тут (в кінці файлу).

Нардеп Журавський

Крім штрафів і ув’язнення, законопроект Журавського  знову передбачає заборону на професію. Причому неважливо яку. Вам не обов’язково бути журналістом при цьому.

Якщо саджатимуть журналістів, то ви ніколи не дізнаєтеся, що насправді відбувається в країні.

Згідно зі статистикою Міністерства юстиції, у 1998 році 123 особи було визнано винними за кримінальний наклеп. З них сім справ закінчились вироком позбавлення волі. За інформацією Союзу журналістів України, журналісти тоді програвали у суді кожні дві справи з трьох, у яких вони звинувачувалися.

Була історія, коли посадили на рік літню сільську жінку, яка розповідала односельчанам, що суддя, який живе поруч – хабарник, бо вона сама бачила, як йому несуть кур, яйця, мед тощо. Суддя подав заяву про наклеп і її посадили. Не журналістка, взагалі без публікації. А ще були випадки, коли засуджували за наклеп за те, що прочитали публічно вирок суду, який потім був скасований вищою інстанцією! І в цьому проекті є те ж саме – отой пасаж про слідчих, суддів та прокурорів. Навіть про це подбали!

Ось в якому вигляді перебуває законопроект після першого читання.


«Стаття 145-1. Наклеп

1. Наклеп, тобто умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають її ділову репутацію, якщо такі дії спричинили тяжкі наслідки, –

карається штрафом в розмірі від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі до двох років.

2. Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене шляхом публічного демонстрування у творах або засобах масової інформації, або вчинене слідчим, прокурором чи суддею –

карається штрафом в розмірі від п’ятисот до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

3. Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, поєднане з обвинуваченням особи у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, –

карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Примітка. Тяжкими наслідками у цій статті,  якщо  вони полягають у заподіянні матеріальних збитків, вважаються такі наслідки, які у п’ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.».


Особливо розчулює примітка. Нагадуємо, що неоподатковуваний мінімум доходів громадян зараз дорівнює 17 гривням. Тобто за збиток  (наприклад,  на послуги знайомих психіатрів) в розмірі 850 гривень можна сісти на два роки.

Хто пам’ятає, що таке «закон про 5 колосків» – це воно, але в царині свободи висловлювань. Хто не пам’ятає – це просто пєсєц, який може підкрастися до вас тільки тому, що комусь так захочеться.

Що робити? Гучно сказати Я ПРОТИ.

Просто підписуйтеся в коментах або через фейсбук або листом на admin@maidan.org.ua .

Ми, як завжди, перешлемо наш протест офіційно, як звернення громадян. Воно звучатиме просто і коротко

«Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!»

Це зобов’язуватиме владу до офіційної відповіді. За максимумом – врахувати наші вимоги. За мінімумом – відкрити личко.

Хто за нами пильно слідкує, той знає, що наші звернення інколи мають успіх. Долучайтеся! І поширюйте цей текст!

Євген Захаров, директор Харківської Правозахисної Групи

Наталка Зубар, виконавчий директор ГІМЦ «Всесвіт»

Віктор Гарбар, ВГО «Альянс Майдан»

Олександр Северин, кандидат юридичних наук, «Майдан-Моніторинг»

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут

26 Comments on "Пєсєц, який підкрався до горлянки кожного, – от що таке криміналізація наклепу! Захистіть себе!"

 1. Konstantin Nawrocki | 22-09-2012 22:38 at 22:38 |

  я проти законопроекту №11013

 2. Людмила Прищепа | 22-09-2012 22:42 at 22:42 |

  Я проти законопроекту №11013.

 3. К сожалению, при нашей “независимой” правовой системе любое высказывание о власть имущих и о людях с большими связями и/или деньгами, а так-же о их родственниках (мажорах) может трактоваться как клевета.

 4. Андрій Шостак | 22-09-2012 23:09 at 23:09 |

  Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!

 5. Додаю підписи з мила

  «Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!»

  Олександр Шуба
  Дмитро Геращенко
  Слава Кузьменко
  Василь Федюк, безробітний, с. Старі Кути Косівського району Івано-Франківської області
  Євген Борисенко
  Микола Козирев, голова правління Громадського комітету захисту прав людини, Луганськ
  Пришляк Роман Євгенович, м. Львів
  Геннадій Монастирський
  Остап Бендар
  Анна Чуприна
  Рипка Михайло Андрійович.
  Белый Антон Анатольевич

 6. Задранівська О.В. | 23-09-2012 00:34 at 00:34 |

  Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!

 7. Зборовський Ю.А. | 23-09-2012 02:09 at 02:09 |

  +

 8. «Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!»

 9. Олексій Яковенко | 23-09-2012 11:19 at 11:19 |

  Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!

 10. Наталія Крюковська | 23-09-2012 14:04 at 14:04 |

  Я проти законопроекту №11013. Dимагаю зняти його з розгляду!

 11. Леонід Дмитренко | 23-09-2012 16:05 at 16:05 |

  Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!

 12. Дмитро Атасов | 23-09-2012 17:23 at 17:23 |

  «Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!»

 13. Аркадий Бущенко | 23-09-2012 20:17 at 20:17 |

  «Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!»

 14. Кравченко Маргарита | 24-09-2012 08:38 at 08:38 |

  «Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!»

 15. Я проти законопроекту №11013. Вимагаю зняти його з розгляду
  Віталій Матяш, журналіст,
  24.09.2012 at 22:30

 16. Natalka Babin | 24-09-2012 23:11 at 23:11 |

  Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!

 17. Віталій Набитович | 25-09-2012 09:59 at 09:59 |

  «Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!»

 18. «Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!

 19. Леонід Пономаренко. Манчестерський університет, Великобританія. | 25-09-2012 16:24 at 16:24 |

  Я проти законопроекту №11013. “Ні” закону про наклеп!

 20. Натали | 26-09-2012 16:44 at 16:44 |

  «Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!»

 21. Натали | 26-09-2012 17:17 at 17:17 |

  Подробная информация на сельском сайте села Фонтанка в этой теме:
  http://fontanka-inform.com/forum/105

 22. Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!

 23. Руководство, работники и волонтеры Общественной организации “Еаропейский выбор” против ЗУ про НАКЛЕП!!!!
  Журавський больше не ДРУГ Животовского! Журналистов ! И всех порядочных людей Украины!!!

 24. Натали | 29-09-2012 01:04 at 01:04 |

  О ДП “МакКенли” первоисточник тут:
  http://fontanka-inform.com/forum/105

 25. Я проти законопроекту №11013. І вимагаю зняти його з розгляду!

Comments are closed.