Прес-реліз: Національний екзит-пол’2012

28 жовтня  2012 року, у день виборів Верховної Ради України, Консорціум «Національний екзит-пол’2012», до якого входять Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, Київський міжнародний інститут соціології та Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, проведуть Національний екзит-пол’2012.

Управління проектом,  фінансовий і медійний менеджмент екзит-полу  здійснюватиме  Фонд «Демократичні ініціативи». Опитування виборців проводитимуть Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) і Центр Разумкова,  наукове керівництво, розробку вибірки та координацію робіт з опитування  виконуватиме  КМІС.

 

Вибірка

Генеральна сукупність екзит-полу – виборці, які проголосували на виборчих дільницях на території України (крім спеціальних дільниць – лікарні, тюрми, військові частини, закордонні дільниці). Вибірка буде репрезентативною  для України в цілому й для її 4 регіонів (Захід,  Центр, Схід, Південь).

Вибірка є двоступеневою кластерною, на першій ступені з кожної області, пропорційно кількості дільниць у цій області, відбираються виборчі дільниці з рівною ймовірністю, на другій ступені проводиться систематичний (покроковий відбір) виборців на виборчій дільниці. Використовуватиметься постійний крок відбору протягом дня проведення виборів.

Результати опитування будуть представлені в загальнонаціональному масштабі та в розрізі чотирьох регіонів:

Західний регіонЗакарпатська, Волинська, Рівненська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька та Хмельницька області;

Центральний регіон — Житомирська, Вінницька, Кіровоградська, Черкаська, Полтавська, Сумська, Чернігівська, Київська області та місто Київ;

Південний регіон — АР Крим, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька і Дніпропетровська області;

Східний регіон — Харківська, Донецька і Луганська області.

Кількість виборчих дільниць – 400 (по 200 для кожної дослідницької компанії).

Обсяг вибірки – близько 17 000 респондентів (залежно від явки).

Кількість інтерв’юерів – на кожній виборчій дільниці  працюватиме 2–3 особи, усього буде задіяно близько 1000 інтерв’юерів, які пройдуть спеціальне навчання.

Похибка вибірки

Статистична  похибка вибірки з врахуванням дизайн-ефекту не перевищуватиме 1.3%, але є ще систематичні похибки, які залежать від різних факторів. Виходячи з досвіду попередніх екзит-полів, що були проведені за такою самою методологією, ми припускаємо, що помилка вибірки не перевищить 2.5% для лідерів і буде в межах 0.5–1% для інших партій і блоків.  У дочасних парламентських виборах 2007 року максимальна помилка вибірки для всіх партій не перевищувала 1.1%.

Метод збору даних і опитувальник

Застосовуватиметься методика «таємного голосування», оскільки вона зменшує кількість відмов і суттєво підвищує надійність даних екзит-полу. Суть методики полягає в тому, що під час проведення опитування замість прямого запитання «Скажіть, за кого Ви проголосували?», респондент сам заповнює анкету, що починається із цього запитання.  Крім цього, анкета міститиме запитання  про стать, вікову групу, освіту, а також час прийняття рішення, за кого голосувати.  При цьому респондента проситимуть заповнити демографічні питання, але зазначать, що це не обов’язково.

 

Головна мета проекту — забезпечити ефективний громадський контроль за чесністю виборчої процедури, а також отримати інформацію про соціально-демографічну структуру електорату партій.

В Україні вже склалася традиція проведення екзит-полів, яку  започаткував Фонд «Демократичні ініціативи»,  вперше організувавши екзит-пол і телешоу «Ніч виборів» під час виборів парламенту 1998 року. Відтоді учасники проекту набули  значного досвіду в організації і здійсненні опитувань на виході з виборчої дільниці.
Фонд «Демократичні ініціативи» організовував екзит-поли під час парламентських виборів 1998, 2002, 2006 та 2007 років, двох турів виборів Президента 1999 року,  трьох турів виборів Президента України у 2004 році та двох турів президентських виборів у 2010 р.  В усіх цих екзит-полах з 1999 р. брав участь Київський міжнародний інститут соціології, а з 2004 р. – Центр ім. Разумкова.  Цього року це вже буде 12-й екзит-пол, що його організовує Фонд «Демократичні ініціативи». 10-й національний екзит-пол, що його проводить КМІС і 8-й екзит-пол, що його проводить Центр ім. Разумкова (було проведено також декілька місцевих  екзит-полів – у Мукачевому та Києві).

Презентація даних

28 жовтня буде проведено три прес-конференції:

14.00 – прес-конференція, присвячена  поточному звітуванню про перебіг процесу опитування респондентів,  ймовірні проблеми та складності, що можуть виникнути у інтерв’юерів під час збору даних.

19.45 – початок прес-конференції.

            – 20.01 – оприлюднення на прес-конференції попередніх результатів відразу по закритті виборчих дільниць, на основі даних, що були зібрані за дві години до закінчення голосування і продиктовані телефоном.

23.00 – прес-конференція за три години після закриття дільниць з оприлюдненням оновлених даних, зібраних на дільницях, де робота тривала до закриття дільниць (теж продиктованих телефоном).

Деталізований звіт  за результатами екзит-полу буде оприлюднено через 10 днів після одержання паперових анкет.

Окрім того, Фонд «Демократичні  ініціативи» імені Ілька Кучеріва планує опублікувати  книжку за результатами екзит-полу (як і після кожних виборів).

«Національний екзит-пол’2012» фінансово підтриманий  міжнародними  донорами:  Міжнародним Фондом «Відродження»,  програмою Matra Посольства Королівства Нідерландів в Україні, Національним Фондом підтримки демократії (США),  PACT, проект UNITER, Європейським  Союзом.

Реалізація проекту перебуватиме під контролем Наглядової Ради, до якої увійшли лідери громадських організацій, провідні українські журналісти, вітчизняні та зарубіжні експерти. Консультувати та контролювати проведення Національного екзит-полу будуть такі міжнародні експерти, як:

–         Єлизавета Дюк, експерт-консультант, Левада – Центр (Росія).

–         Олексій Левінсон, експерт-консультант, Левада – Центр (Росія).

–         Йоанна Конєчна – Саламатін, експерт Інституту громадських справ, працівник Інституту соціології Варшавського університету (Польща).

–         Пітер Лінн, професор – дослідник Університету Ессекс (Велика Британія).

За  оприлюдненням результатів Національного екзит-полу’2012 можна буде стежити на таких інтернет-ресурсах:

  1. Сайт «Національний екзит-пол’2012»

http://dif-exitpoll.org.ua

  1. Сайт Фонду «Демократичні ініціативи» ім..Ілька Кучеріва – http://dif.org.ua/

  1. Сторінка Фонду «Демократичні ініціативи» у мережі      Facebook        – https://www.facebook.com/pages/Democratic-Initiatives-Foundation-Фонд-Демократичні-Ініціативи/104606432904082?ref=hl

 

  1. Сайт Київського міжнародного інституту соціології – www.kiis.com.ua

 

Інформація синхронно оприлюднюватиметься  українською та англійською мовами. Окрім вище зазначених інтернет-ресурсів,  інформація поширюватиметься за допомогою сервера електронної пошти.