Післявиборчий процес в Україні заплямовано серйозними проблемами

Канадські спостерігачі документують підозрілі затримки, фальсифікації та хаос 

КИЇВ, 6 листопада 2012 року  – хаотичний підрахунок результатів голосування підриває  чесність післявиборчого процесу  в Україні і викликає занепокоєння з приводу серйозності порушень у значній кількості  округів.

Ці порушення  у підрахунку голосів у процесі встановлення результатів голосування та передачі бюлетенів до Центральної виборчої комісії  (ЦВК ) відбуваються  слідом  за  тими тривалішими проблемами, на які Mission Canada уже звертала увагу.

У період після дня голосування, Mission Canada задокументувала велику кількість випадків,  коли перерахунок голосів в Окружних виборчих комісіях (ОВК) неочікувано припинявся,  постійно затримувався або, судячи з усього, відбувався під керівництвом не уповноважених на це осіб.  Сфальсифікована електронна передача даних про результати  з ОВК до ЦВК продовжує викликати занепокоєння.

На сьогодні чимало проблем виникають  в одномандатних виборчих округах з невеликим розривом голосів. Спостерігачі повідомляють про розбіжності між даними протоколів, заповнених на дільничних виборчих комісіях (ДВК) та результатами, опублікованими на вебсайті  ЦВК. У відповідності до рішення ЦВК,  доступ спостерігачів  та журналістів до кімнат, в яких відбувається підрахунок голосів заборонено,  а, відтак, процес встановлення результатів голосування не є прозорим. Також викликають занепокоєння  зміни в особистому складі ОВК під час підрахунку голосів у процесі встановлення результатів голосування , як, наприклад, це відбулося  в ОВК 223.

У кількох округах спостерігалися особливо кричущі випадки. Наприклад, в ОВК 197, серйозні проблеми відбувалися у процесі підрахунку голосів у процесі встановлення результатів голосування, коли результати мінялись  і коли було схоже на те, що протоколи були сфальшовані.

Рішення  ОВК  94  оголосити недійсними результати голосування на 28 виборчих дільницях базувалося на рішенні суду, яке не підкріплювалося  чітким обґрунтуванням. Це рішення, яке було прийнято одним пакетом  для всіх 28 округів, приймалося без необхідного обговорення або розгляду, і не містило пояснення підстав. Це рішення позбавило права голосу  25  тис. виборців  і  вплинуло на загальні результати по округу на користь представника правлячої партії.

У п’яти  округах (ОВК  94, 132, 194, 197, 223) порушення виявилися наскільки серйозними, що ЦВК  прийняла рішення про те, що вона не може встановити результати голосування, і запропонувала  Верховній Раді  провести  в цих округах повторні вибори, попри те, що ЦВК сама  уповноважена приймати постанови про необхідність призначення проведення повторних виборів.

Чотириста двадцять два підготовлені та неупереджені спостерігачі перебували в областях на всій території України. Це була найбільша в історії Канадського уряду місія спостереження. Спостерігачі Mission Canada продовжують і надалі здійснювати моніторинг завершення підрахунку голосів,  відправлення судочинства  та процесу оскарження.

Mission Canada здійснюється за фінансової підтримки Уряду Канади через Канадську агенцію міжнародного розвитку та Міністерство зовнішніх справ та міжнародної торгівлі. Виконавець Проекту  –  неурядова організація CANADEM. 

Контактна особа:

Михайло Боцюрків

+380-66-467-9083/+1-310-954-9604;

Michael.Bociurkiw@canadem.ca
www.canademmissions.ca/ukraine/

Twitter: @CANADEM_Mission