Річниця несправедливості: рівно стільки часу провів за ґратами нігерійський студент, що захищався від нападу п’ятьох відморозків

Рік тому, в ніч на 5 листопада 2011 р. п’ятеро п’яних луганчан в під’їзді будинку № 7 на кварталі Героїв Брестської Фортеці напали на двох молодих нігерійців, студентів місцевих університетів. На адресу африканців спочатку звучали расистські образи і погрози, потім обох збили з ніг і стали бити. Один з нігерійців втратив свідомість після першого удару, а другому вдалося піднятися і озброїтися шийкою пляшки, що розбилася при падінні. Захищаючись, Олаолу Фемі наосліп розмахував осколком і завдав нападникам кілька порізів і ударів. Вже через 12 годин він був затриманий у дворі будинку, де знімав квартиру, за підозрою в скоєнні особливо тяжкого злочину – заздалегідь спланованого замаху на вбивство – і до цього дня так і не вийшов на свободу. За чутками, нападники вирішили таким чином покарати африканця, який мав сміливість дати їм відсіч, і скористалися для цього своїми зв’язками в органах слідства.

У понеділок 5 листопада 2012 відбудеться «ювілейне» засідання у справі Фемі. В останні тижні, процес розгляду істотно прискорився. Якщо до цього засідання тривали в середньому близько півгодини і проходили з періодичністю раз на місяць, то тепер їх тривалість збільшилася до 3-6 годин і перерви – не більше 3 днів. Найімовірніше, цей поспіх пов’язаний і з широким суспільним резонансом – справа вийшла далеко за межі країни – і з майбутнім вступом в силу нового кримінально-процесуального кодексу. обвинуваченню важливо, щоб вирок був оприлюднений до 20 листопада. Рятуючи репутацію прокуратури, суд, швидше за все, винесе обвинувальний вирок, хоча і за менш тяжкою статтею.

Судове слідство ясно показало, що обвинувальний висновок, підготовлений прокуратурою, «ґрунтується ні на чому» – докази, розглянуті в ході судового слідства, повністю суперечать висновкам обвинувачення. Обвинувачення ганебно розвалюється на очах журналістів і спостерігачів. Однак, не дивлячись на це, 2 листопада суд в черговий раз відхилив клопотання адвокатів Фемі про зміну запобіжного заходу на підписку про невиїзд. Всупереч справедливості і здоровому глузду двадцятишестирічний нігерієць залишається за ґратами ще на невизначений час.

Схоже, що слідчі, які писали обвинувальний висновок, розраховували виключно на непублічність процесу, яка дозволила б уникнути глибокого вивчення доказів. Цей план з тріском провалився. Але навіть це не є гарантією справедливого судового рішення – політична доцільність, міркування збереження честі міліцейсько-прокурорських мундирів і в цей раз можуть взяти верх.

Підбиваючи невтішні підсумки минулого року, пропонуємо вам аналіз подій, що відбулися з точки зору законності та дотримання прав людини.