Розірвати закодований круг навколо земель Слобожанського нацпарку!

Відкрите звернення Начальнику Харківського управління лісового та мисливського господарства

Шановний панове!

Одним з найбільш турбуючих природоохоронну громадськість питань є охорона заповідних лісів. В цьому до себе особливу увагу привертають об’єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення – саме вони є осередками розвитку заповідної справи. На Харківщині одним з таких цінних охоронних об’єктів є національний природний парк (НПП) “Слобожанський” – створений Указом Президента України № 1047/2009 від 11 грудня 2009 р. Основними його завданнями є збереження цінних лісових комплексів, проведення наукових досліджень, екологічна освіта та розвиток зеленого туризму.
Проте, через відсутність державного акту на 5244 гектарів земель, що, згідно з Указом Президента України № 1047/2009 від 11 грудня 2009 р., повинні були перейти йому у користування, виконувати ці завдання національний парк не має можливості. В цьому становищі “Слобожанський” опинився через непорозуміння з теперішнім користувачем цих земель – державним підприємством “Гутянське лісове господарство” (http://www.greenkit.net/Members/Pe4eneg/Slobozh/image_view_fullscreen).

Щоб розібратися в цій ситуації, нами було направлено ряд запитів та звернень – до Кабінету Міністрів України, Державного агентства земельних ресурсів та Державного агентства лісових ресурсів, Міністерства екології та природних ресурсів, а також власне до адміністрації національного парку та Гутянського лісгоспу (http://pechenegy.org.ua/ru/node/764).
Адміністрація “Слобожанського” повідомила нам, що на даний час вона не може подати клопотання для отримання дозволу на розробку проекту землеустрою через відсутність документа, передбаченого процедурою отримання земель у користування; а саме — нотаріально завіреної згоди на вилучення земель від їх нинішнього користувача — ДП “Гутянське лісове господарство”. Воно вказаний документ відмовилося надати, посилаючись на відсутність відповідного рішення керівництва — Держлісагентства України, та стверджуючи, що передача земель з лісового фонду до природно-заповідного повинна погоджуватися Кабінетом Міністрів.
Окрім цього лісгосп посилається на Постанову Харківського окружного адміністративного суду № 2а-4389/12/2070, якою той зобов’язує ДП “Гутянське лісове господарство” повторно розглянути запит НПП “Слобожанський” щодо надання вказаної згоди. В листі до адміністрації національного парку лісгосп також заявив, що Державне агентство лісових ресурсів відмовляє у наданні згоди, керуючись невизначеністю підпорядкування нацпарку (що є абсурдним, оскільки підпорядкування останнього більше року тому визначено Наказом Мінприроди № 362 від 30.09.11 “Про затвердження Положення про національний природний парк “Слобожанський””).

За нашим запитом Кабінет Міністрів України доручив Державному агентству земельних ресурсів роз’яснити процедуру погодження передачі лісових земель до природно-заповідного фонду. В своїй відповіді воно повідомило нам, що для даного випадку Земельним Кодексом України (ч. 2 ст. 123) передбачається “отримання згоди на вилучення земель, завіреної нотаріально, особою, що має отримати землі в користування”.
Тож, для отримання дозволу Кабінету Міністрів України на передачу земельних ділянок, національний природний парк “Слобожанський” спочатку має отримати від нинішнього користувача земель нотаріально завірену згоду на вилучення їх у нього.

Держлісагентство листом від 22.11.2012 повідомило нам, що воно проти передачі 5244 га гутянських земель в користування НПП “Слобожанский” не заперечує, та вже повідомило про це Харківське обласне управління лісового та мисливського господарства.
ДП “Гутянське лісове господарство”, не зважаючи на те, що й чинне законодавство України, й керівництво зобов’язують його надати нотаріально завірену згоду, все одно відмовляється це зробити – посилаючись на відсутність відповідного рішення Кабінету Міністрів – див., наприклад, його лист від 25.09.2012 р. (http://www.greenkit.net/Members/Pe4eneg/Slobozhzh/Gut25_09_12/).

Дійсно рішення про передачу лісових земель для нелісогосподарських потреб (природоохоронних) приймає Кабінет Міністрів України (ч.9 ст.149 Земельного кодексу України) на підставі клопотання юридичної особи, зацікавленої в отриманні земельної ділянки (в даному випадку такою є НПП “Слобожанський”), а саме, порядок подання клопотання, що визначений ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України передбачає, що в разі вилучення земельної ділянки, одним з необхідних додатків до клопотання є нотаріально засвідчена письмова згода землекористувача. Саме на цю норму законодавства при наданні свого роз’яснення і опирався Держкомзем України.
Відповідно до пункту 4.7 Положення про обласні управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, “Обласні управління координують діяльність підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства України на території області”. Тому вирішення цього питання в повному обсязі залежить від вас.

Зважаючи на вищевказане, ми вимагаємо:
1. Негайно дати розпорядження державному підприємству “Гутянське лісове господарство” надати адміністрації НПП “Слобожанський” нотаріально завірену згоду на вилучення земель з лісогосподарського користування у природно-заповідний фонд, відповідно до норми п.2 ст. 123 “Земельного кодексу України”.
2. Проконтролювати виконання держпідприємством “Гутянське лісове господарство” законодавчих норм, необхідних для виконання Указу Президента України № 1047/2009 “Про створення національного природного парку “Слобожанський””, та розпорядження Держлісагентства, щодо негайного вирішення земельного питання НПП “Слобожанський”.

За вчинення самовільних, всупереч установленому законом порядку, дій, що призвели до шкоди державним та громадським інтересам притягнути до відповідальності директора ДП “Гутянське лісове господарство”.

З повагою,
Голова ЕкГ “Печеніги” С. Шапаренко
*
____________________

КОНТАКТ:
Сергій Шапаренко, ЕкГ “Печеніги”: тел. (066) 387-46-81, pechenegy[at]rambler.ru

Підготовлено ЕкГ “Печеніги”, членом Міжнародного Соціально-екологічного Союзу.
При використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.