Громадські експерти розкрили причини втаємничення генпланів

В Україні досі немає чітко визначених процедур формування переліків відомостей службової інформації.

Такого висновку дійшли експерти Східноукраїнського центру громадських ініціатив у своїй книзі «Як втаємничуються генеральні плани міст і які наслідки це має для суспільства». Це видання щойно вийшло у світ. Книга присвячена проблемі обмеженого доступу громадян до генеральних планів міст і складається з двох частин. Перша частина видання – це матеріали громадської експертизи діяльності Мінрегіону України у сфері формування переліку відомостей, які становлять службову інформацію. Друга частина містить експертні статті, що розповідають про вплив втаємничення генеральних планів міст на різні сфери суспільного життя. У дослідженні громадські експерти показують весь ланцюг втаємничення інформації, що має наслідком втаємничення містобудівної документації.

«У дослідженні ми дійшли висновку про те, що процедура накладення грифу «Для службового користування» є безконтрольною та методологічно слабкою. Переліки службової інформації різних міністерств суперечать один одному. Де-факто ніхто не контролює доцільність включення до них тієї чи іншої інформації. Наслідком такого стану речей стають недоступні для громадян генплани, розквіт корупції у землекористуванні та будівництві», – так описує результати дослідження Володимир Щербаченко, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив.

Книга доступна в інтернет. Вона стане у нагоді представникам органів державної влади та місцевого самоврядування, науковцям, громадським активістам, всім тим, хто цікавляться проблемами містобудування та доступу громадян до публічної інформації.

Нагадаємо, що громадська експертиза, за результатами якої було створено видання, проводилася Східноукраїнським центром громадських ініціатив з жовтня 2011 по липень 2012 років. За результатами громадської експертизи органам державної влади були направлені рекомендації. В Мінрегіоні України до них поставилися досить критично і до сьогодні не поспішають виконувати. Іншою була реакція Кабінету Міністрів. Перший віце-прем’єр України дав доручення ряду міністерств «провести консультації з громадськістю щодо процедури доступу до містобудівної документації» і завершити процедуру громадської експертизи. В результаті справа зрушила з місця. Зараз вчені, що підпорядковуються Міністерству оборони, вивчають можливість зняття грифу «Для службового користування» із карт, які використовуються при створенні генеральних планів. Вже влітку цього року громадськість дізнається від військових чи стануть нарешті генеральні плани доступними громадянам.

***

Створення даного видання стало можливим завдяки фінансовій підтримці програми «Верховенство права» Міжнародного Фонду «Відродження» рамках проекту «Через доступ до генеральних планів – до містобудування без корупції», що реалізується Східноукраїнським центром громадських ініціатив.

 

Контакти:

Бондар Аліна,

Східноукраїнський центр громадських ініціатив

http://totalaction.org.ua/

http://cityplan.in.ua

тел. 099 932 36 73

e-mail: bondar.alina21@gmail.com