Німецькі композитори у Києві: шуми це музика

Фортепіано, віолончель, кларнет і… звуки київського метро. Флейта, гобой і… велосипедний дзвінок. Для німецьких композиторів-експериментаторів, що нині відвідують Київ, це – музика.

У київському метро майже завжди людно, але водночас ніхто не шумить й голосно не розмовляє – така обставина видалась цікавою для німецької композиторки Кароли Баукгольт. Вона каже, що її слух відкритий до всього й відчуває спрагу почути щось нове. Композиторка розповіла Deutsche Welle, що часто має при собі диктофон. На нього вона й хоче записати звучання київського метро. Сподобались їй і звукові оголошення на ескалаторі: коли піднімаєшся чи спускаєшся, тоді звук мандрує – вгору, вниз.

Шум як комплексне музичне явище, яке вимагає нового розуміння. Шум як комплексне музичне явище, яке вимагає нового розуміння.

Карола Баукгольт є однією з трьох відомих композиторів, які викладають під час “Київських міжнародних майстер-класів нової музики”. Семінари відбуваються в рамках міжнародного форуму “Музика молодих”, української бієнале нової музики, який зараз проходить у Києві та Льові. Сама Карола походить з західнонімецького міста Крефельд, живе і працює в Кельні. Її композиторські праці мають багато відзнак і нагород.

Почути в шумі музиці непросто

У Києві, окрім роботи з молодими композиторами-слухачами майстер-класів, Баукгольт прочитала й у Ґете-Інституті лекцію про сприйняття й розуміння шумів і музики. Композиторка поділилась, що особливо любить шуми. Водночас вона ділиться, що почути в шумі музику – дуже цікаво. “Важко знайти якийсь алгоритм шумів, визначити структуру, це не лиш ритм, це незбагненне й комплексне музичне явище, яке вимагає нового розуміння”, – каже вона.

У своїх творах Баукгольт використовує не лише традиційні інструменти, але й найрізноманітніші побутові об’єкти. У представлених нею роботах можна було почути й скреготіння ножа, яким водять по склу, звук, який виникає при відкорковуванні пляшки вина, але також гупотіння коней, шарудіння й дзюрчання. Композиторка наголошує, що мистецтво, музика – теж дослідження, яке вивчає різні підходи, знаходить нові взаємозв’язки.

На побутові об'єкти композиторка Баукгольт дивиться як на потенційні музичні інструменти На побутові об’єкти композиторка Баукгольт дивиться як на потенційні музичні інструменти

Говорячи на загал про “нову музику” Баукгольт нарікає, що в Європі люблять слухати музику романтичного періоду, класику, бароко: “Але ж ми не ходимо в одязі тих епох, а носимо свій, сучасний”.

Безплатні концерти і спритні музиканти

Під час форуму-бієнале проходить 15 концертів нової музики. На них представлять цілу низку творів українських та європейських композиторів. Те, що вхід на заходи вільний, – є доброю нагодою зробити нову музику доступнішою, можливо заохотити слухачів, які за гроші не прийшли б на концерт. У цьому упевнений один зі слухачів майстер-класів, молодий німецький композитор Бенйамін Шоєр. Для нього стало приємним сюрпризом, що в Україні викладатиме знана композиторка Карола Баукгольт, з якою він, як каже, відчуває мистецьку спорідненість.

Шоєр представив у Києві свою нову роботу під назвою “Колони”. Щоправда, одному з музикантів київського колективу Ensemble Nostri Temporis довелось проявити неабияку спритність під час виконання твору молодого композитора з Німеччини: він водночас грав на гобої, гармоніці, однією ногою натискав на електричний привід для велосипедного гудка, а іншою – на педаль, за допомогою якої вмикав запис на комп’ютері.

Бієнале нової музики триватиме до 30 березня. Заключний концерт відбудеться в Києві у філармонії. На ньому виступить німецький колектив Ensemble musikFabrik.