Право на мирні зібрання: Совок крокує Донбасом

Під час здйснюваного “Майдан Моніторингом” щорічного дослідження свободи мирних зібрань в Україні ми продовжуємо виявляти численні випадки самочинного повернення органами місцевого самоврядування у Совецький Союз, коли “самоврядувальники” прямо чи між рядків оголошують чинним нечинний (принаймні з дня набрання чинности Конституцією України) совковий “указ”. А також – випадки не менш самочинного затвердження місцевими радами чи то їх виконавчими комітетами власних “порядків” та “положень” з питань реалізації права на мирні зібрання.

А в таких “порядках” чи то “положеннях”, зазвичай – і визначення строку завчасного сповіщення про мирне зібрання (що за рішенням Конституційного Суду України є предметом законодавчого регулювання), і встановлення для організаторів і учасників зібрань якихось обов’язків, не передбачених законодавством, і свавільне визначення території проведення зібрань, і навіть “право” органу місцевого самоврядування без суду, в адміністративному порядку, обмежити право на мирні зібрання. Для прикладу:

А от аналогічний “Порядок” з Краматорська. Не згадуючи формально той совецький “указ”, “самоврядувальники” теж відверто надихаються ним у своєму “Порядку”. У цьому випадку, як бачимо, навіть прокуратура обурилася тим, що міськрада приписала собі право “забороняти” і змусила змінити відповідний пункт.

Аналогічні вісті наспіли і з донбаської ж Великої Новосілки:

А от на батьківщині чинного гаранта, хоча теж, попри відсутність на те законних повноважень, прийняли місцеве “положення”, змішавши у преамбулі все, що можна і що не можна – від Конституції до того нещасного совкового “указу”, все ж постидалися прямо встановлювати строк попереднього повідомлення про проведення зібрань, процитувавши (п.3.1.) натомість відповідні тези рішення КСУ №4-рп2001

Як би там не було у конкретних випадках “совєтизації” міст і містечок “самоврядувальниками” та прийняття місцевих “положень” і “порядків” – все це є позаправовою самодіяльністю владців, себто є незаконним. І, безперечно, зайвий раз демонструє необхідність законодавчого врегулювання правовідносин з реалізації права на мирні зібрання.

Олександр Северин, к.ю.н.

Інформаційний цент “Майдан Моніторинг”

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут