Нагорода за прочитання роману «Холодний Яр» – безкоштовна поїздка

Холодний Яр 2012 229Холодний Яр – одне з тих святих для кожного свідомого українця місць, де треба побувати хоча б один раз.

Холодний Яр – урочище в Чигиринському районі Черкащини, яке за кількістю унікальних археологічних, історичних та наукових об’єктів (їх тут понад 150) займає перше місце в Україні. Тут зберігся старовинний Мотрин монастир, де колись вінчався Хмельницький, росте 1100-літній дуб, під яким спочивали Максим Залізняк, Андрій Журба, Северин Наливайко, Богдан Хмельнийцький, Тарас Шевченко.

20-21 квітня ц.р. в Холодному Яру відбудуться щорічні урочистості з ушанування борців за волю України різних епох – Гетьмана України Богдана Хмельницького, керівника гайдамацького повстання 1768 року Максима Залізняка та отамана полку гайдамаків Холодного Яру Василя Чучупаки. Урочистості відбудуться в Медведівці, Івківцях, Мельниках та на хуторі Буда. Головний організатор – історичний клуб «Холодний Яр», президентом якого є відомий письменнник та історик Роман Коваль, чия книга «Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею» цього року висувалася на здобуття Шевченківської премії.

20 квітня у с.Медведівка о 9.15 розпочнуться спортивні змагання дітей та юнацтва: фінальний матч футбольного турніру ім. Василя Чучупака, теніс, крос, змагання з гирьового спорту на кубок Максима Залізняка, перетягування канату юнацьких та дівочих команд. Відбудуться показові виступи козацької школи бойових мистецтв “Спас” з Києво-Могилянської академії.

О 12.00 у Медведівці почнеться марш козацьких одностроїв та вишиванок, який завершиться покладанням квітів до пам’ятника Максимові Залізняку.

Після маршу козацьких одностроїв та вишиванок – мандрівка в родинне село Максима Залізняка Івківці та покладання квітів до його пам’ятника (скульптор Іван Макарович Гончар), а також підняття на гору Семидубову, де за однією з версій, поховано Гетьмана України Богдана Хмельницького. На горі Семидубовій будуть висаджені сім дубів – на пам’ять про великого гетьмана, його старшин та козацтво.

Холодний Яр 2012 257Відбудеться екскурсія до старовинного млина (побудований в Івківцях 1907 року).

Пообідньої пори – демонстрація двосерійного документального фільму Валерія Тетерятника про Визвольну боротьбу в Холодному Яру “Вони боролись до загину” та прем’єра двосерійного документального фільму Романа Коваля “Стеком і шаблею” (оператор і режисер обох фільмів – Володимир Бондаренко).

У вечірній програмі – виступ кобзарів, показові виступи козацьких шкіл бойового мистецтва “Спас” і “Хорс”, козацький бій лава на лаву, конкурс на найкращу вишиванку, конкурс на найдовший козацький чуб, конкурс на найдовшу дівочу косу та вручення нагород.

Упродовж дня діти, юнаки та юначки зможуть безкоштовно проїхатися на конях Медведівкою.

Від 10.00 до 18.00 в Медведівці відбудеться книжковий ярмарок “Гайдамацький край”, під час якої відбудуться автограф-сесії Василя Шкляра, Романа Коваля та інших письменників.

О 19.00 розпочнеться концерт лідера гурту “Мандри” Сергія Фоменка (“Фоми”), лідера гурту “Тінь Сонця” Сергія Василюка та інших видатних українських виконавців.

Завершить день Вогнедарове вогнище у Медведівці (кобзарський супровід Тараса Силенка).

21 квітня 2013 р., у неділю, в Холодному Яру відбудуться традиційні вшанування Головного отамана Холодного Яру Василя Чучупака, козаків та старшин полку гайдамаків Холодного Яру.

Меморіальний мітинг у центрі села Мельники, біля пам’ятників холодноярцям та Юрію Горлісу-Горському розпочнеться о 10.00, а освячення зброї – о 13.00 на хуторі Буда біля храму великомученика Калнишевського.

Після поминальної трапези відбудеться концерт за участю видатних митців, які виконають пісні Визвольної боротьби.

Багато українців з різних куточків України  щороку приїздять до Холодного Яру. Просто скидаються у складщину й орендують автобуси.

Полтавці теж уже не один рік навесні організовують поїздки на Черкащину.

Втім, цього року є одна цікава особливість:  для студентів полтавських вузів, які до від’їзду прочитають «Холодний Яр» Юрія Горліса-Горського або «Чорний Ворон» Василя Шкляра – одноденна поїздка комфортабельним автобусом до Холодного Яру – безкоштовно. Таку ініціативу зпочаткував народний депутат Юрій Бублик.

Станом на сьогодні понад 150 студентів засвідчили, що прочитали ці два знакових романи – хто в паперовому варіанті, хто в Інтернеті, хто скачав аудіо-версію.  І заявки подовжують надходити.

Людмила Кучеренко

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут