Катуванням не місце в українській міліції

12912971181Amnesty_International_TamilnationalСьогодні, у Міжнародний день на підтримку жертв катувань, активісти Amnesty International  в Україні провели акцію проти тортур та безкарності в українській міліції.

У центрі міста, біля станції метро «Хрещатик», було встановлено магнітний пазл із силуетом міліціонера, що замахується кийком. Кожен бажаючий підписати петицію проти катувань забирав фрагмент пазлу та відкривав частину схованого малюнку. Коли останній пазл було знято, з’явився підготовлений активістами колаж з текстівками, які описують їх бачення ідеальної міліції – «підзвітна, професійна, неупереджена, відкрита, добре оплачувана, некорумпована, здатна допомогти». (фото з акції)


«Сьогоднішня акція демонструє бажання українців мати дійсно ефективну правоохоронну систему, де міліціонери охороняли б  їх безпеку, а не порушували права людини, особливо в такій грубій формі як катування» – сказала Тетяна Мазур, виконавчий директор
Amnesty International в Україні.

 «Факти катувань людей міліціонерами є злочинами зі сторони представників держави, за які винні занадто часто залишаються непокараними. Влада має щонайшвидше створити Державне бюро розслідувань та наділити його функціями незалежного механізму з розслідування злочинів, скоєних працівниками правоохоронних органів»

 Положення про Державне бюро розслідувань міститься у новому Кримінальному процесуальному кодексі, що вступив в силу у листопаді 2012 року. Також згідно з новим Кодексом, явка з повинною більше не враховується при розгляді справи у суді – це зменшує один зі стимулів для міліції застосовувати  тортури щодо підозрюваних. Однак Amnesty International продовжує документувати випадки вмотивовані бажанням міліціонерів покарати осіб без суду, у відповідь на скарги щодо посадових осіб, або з метою вимагання грошей.

 «Це демонструє, що міліціонери не припинять катування тільки через те, що мають менше стимулів до таких дій. Вони мають чітко розуміти, що порушення прав людини призведуть до судового переслідування та ув’язнення.” – сказала Мазур.

 До акції долучилися представники інших правозахисних організацій. За словами, Андрія Діденко, представника Української Гельсінської спілки з прав людини та Харківської правозахисної групи, катування в міліції це системне явище.

 «Дослідження, які щороку проводять Харківський інститут соціальних досліджень спільно з Харківською правозахисною групою свідчать, що майже кожні сорок секунд в підрозділах міліції відбувається акт незаконного насилля.» – сказав Діденко.  

 Найголовнішою причиною безкарності міліціонерів є неефективність прокуратури у розслідувані справ міліцейського свавілля. Через тісний контакт міліціонерів та прокурорів, які разом працюють над звичайними справами, прокурори не в змозі належним чином розслідувати злочини, вчинені міліціонерами.

 Занепокоєння щодо ефективності Генеральної прокуратури висловив і єврокомісар з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефан Фюле після закінчення засідання Ради зі співробітництва Україна-ЄС 24 червня, заявивши, що «Київ повинен взяти до уваги нещодавній висновок Венеціанської комісії “для вирішення інших реформ, що залишилися, зокрема, реформи функціонування офісу Генеральної прокуратури”.»

 «Виконуючи свої зобов’язання перед Європейським Союзом напередодні Саміту у Вільнюсі,  перш за все українська влада має орієнтуватися на реалізацію основоположних прав людини, що закріплені у Європейській конвенції з прав людини та Європейській конвенції про запобігання катуванням. » – сказала Тетяна Мазур.

 Для отримання додаткової інформації, будь ласка, звертайтеся до Богдана Овчарука, Спеціаліста з роботи зі ЗМІ та комунікацій Amnesty International в Україні за телефонами +38 (044) 272 28 42, +38 (067) 551 69 44 або за e-mail: b.ovcharuk[at]amnesty.org.ua.

 

Інформаційна довідка. Amnesty International — всесвітній рух, що об’єднує понад 3 мільйони людей із більш ніж 150 країн і регіонів, які виступають за припинення грубих порушень прав людини. Amnesty International прагне забезпечити кожній людині можливість користуватися всіми правами, проголошеними у Загальній декларації прав людини та інших міжнародних правозахисних документах. Amnesty International в Україні проводить кампанії проти тортур та безкарності міліції в Україні, за скасування смертної кари в Білорусі та за припинення дискримінації в Європі.

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут