У Раді зареєстровано законопроект про свободу мирних зібрань

У Верховній Раді зареєстрували законопроект “Про свободу мирних зібрань”, який, за словами розробників, має гарантувати право українців на мирний протест. Під законопроектом поставили підписи 8 представників фракцій влади та опозиції –Андрій Шевченко, Юрій Мірошниченко, Григорій Немиря, Сергій Тігіпко, Iштван Гайдош, Мустафа Джемілєв, Iрина Луценко, Василь Самойленко.

 Законопроект №2508А деталізує зафіксоване у Конституції право на мирні збори і вносить зміни до 9 існуючих законів – зокрема, вилучає з Кодексу про адміністративні правопорушення статті про покарання організаторів та учасників акцій протесту. За текстом, організатори зібрань мають попереджати про свої плани органи влади за 48 годин, водночас законопроект гарантує право на спонтанні зібрання.

 “В Україні дедалі частіше порушується право на мирний протест, – пояснює Андрій Шевченко, голова робочої групи із супроводу законопроекту. – Уже в цьому році маємо сотні судових заборон на вуличні акції, місцева влада на свій розсуд обмежує мирних зібрання – ігнорувати це не маємо права. Ми віримо, що наш закон розширить територію свободи.”

 За словами авторів, законопроект узгоджений як з представниками влади (Адміністрація Президента, Мін’юст, МВС), так і з представниками громадянського суспільства. Документ містить ряд позицій, які включені за наполяганням громадських активістів, – він гарантує право на контрзібрання, передбачає заборону на проведення зборів виключно через суд і в обмеженій кільості випадків, скасовує дію Указу Президії Верховної Ради СРСР “Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних і походів і демонстрацій”.

 “Наша ціль – закріпити громадянські права і свободи, які визначені Конституцією, – додає Юрій Мірошниченко, представник Президента у парламенті. – Це ще один крок на зустріч громадськості. Ми розраховуємо отримати закон європейської якості, який об’єднає парламент незалежно від політичних поглядів.”

 Законопроект був розроблений спільно з представниками громадських організацій. До розробки залучалися експерти Міжнародного фонду “Відродження”, Харківської правозахисної групи, УНЦПД, Центру політико-правових реформ.

 “Цей закон має захистити громадянина від свавілля репресивної держави, – каже Максим Лациба з Українського незалежного центру політичних досліджень. – Він має змусити суддів, міліцію, місцевих чиновників працювати в інтересах громади. Партнерство громадських організацій “За свободу мирних зібрань” буде пильно стежити за долею цього законопроекту. Ми віримо, що зможемо вийти на якісний європейський закон”.

 11 травня Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі “Вєренцов проти України” зобов’язав Україну законодавчо закріпити право на мирні збори. Сьогодні спеціального закону про мирні збори в Україні немає. Значна кількість органів місцевого самоврядування ухвалила власні рішення про правила проведень вуличних акцій або керується Указом Президії Верховної Ради СРСР “Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних і походів і демонстрацій”, прийнятим у 1988 році.

*****

10 агументів на користь закону “Про свободу мирних зібрань”

1.    Законопроект є пакетним рішенням – це не лише новий спеціальний закон, а і зміни до 9 існуючих законів, зокрема, до Кодексу адміністртивного судочинства, Кодексу про адміністративні правопорушення, Закону “Про міліцію”.
2.    Ухвалення закону буде виконанням рішення Європейського суду з прав людини у справі “Вєренцов проти України” від 11.05.2013.
3.    Проект скасовує відповідальність за ст. 185-1 та 185-2 Кодексу про адмінправопорушення, які сьогодні застосовують для штрафу або арештуорганізаторів мирних зборів.
4.    Закон встановлює чіткий і вичерпний перелік підстав для обмеження мирних зібрань, що має покласти край необг’рунтованим судовим заборонам.
5.    Закон передбачає, що неповідомлення чи несвоєчасне повідомлення про мирні збори не є підставою для їх заборони.
6.    Проект передбачає можливість спонтанних зібрань відповідно до європейських стандартів.
7.    Закон гарантує право на контрзібрання.
8.    Проект покладає на владу “позитивні зобов’язання” сприяти безпечному проведенню мирних зібрань.
9.    Закон передбачає окрему статтю про гарантії для роботи журналістів під час проведення мирних зібрань.
10.    Закон виключає можливість застосовувати для заборони мирних зборів Указу Президії Верховної Ради СРСР  “Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних і походів і демонстрацій”, прийнятого у 1988 та актів місцевого самоврядування.

***

Щорічний Меморандум Інформаційного Центру “Майдан Моніторинг” щодо свободи мирних зібрань в Україні (2012р) – ТУТ

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут