Націоналізм та українофобія на трибунах «Донбас Арени» (ФОТО, ВІДЕО)

Матч «Шахтар» – «Динамо» викликав не лише спортивне зацікавлення, а й соціально-політичне. Дії фанатів обох команд стали приводом для активного обговорення.

Так, кілька десятків київських вболівальників потрапили до відділку міліції через агресивну поведінку в парку «Донбас Арени». Донецькі ж ультрас «засвітилися» через велику кількість піротехніки, викрикування «Дави хохлов!» та червоно-чорні прапори, пронесені попри заборону.

За словами донецьких вболівальників-ультрас існує непублічна заборона з боку «Донбас Арени» на ряд символіки та зарядів. Так, на стадіон не можна проносити червоно-чорні прапори, бо це можуть розцінити проявом політичних інсинуацій. Також фанатам не дозволяють викрикувати заряди з пейоративною лексикою. За порушення цих правил обіцяють «банити»  на всі домашні матчі команди «Шахтар» – не пускати на стадіон навіть за наявності квитка чи абонемента.

Резонанс та шквал емоцій викликав відеоролик, де ультрас «гірників» по колу перегукуються з усіма присутніми вболівальниками на стадіоні, вигукуючи: «Дави хохлов!». Цей вислів виривають з футбольного контексту та намагаються представити українофобською позицією донецьких ультрас, що не відповідає дійсності.


У фанатських колах у кожної команди та їх вболівальників є прізвисько. У «Шахтаря» – кроти, у «Динамо» – хохли, у «Карпат» – леви, у «Металіста» – «харькі» тощо. Найчастіше, традиція таких прізвиськ тягнеться ще з радянських часів. У межах футбольних протистоянь подібні назви не є образливими для жодної з команд та їх вболівальниками. Проте, вже не вперше подібну ситуацію «витягають» з контексту футбольних та навколофутбольних протистоянь й виводять на політичний рівень

Так, наприклад, розкрученим у медіасфері без прив’язки до контексту став заряд київських фанатів «Спасибо жителям Донбасса…». Цей інцидент відбувся в серпні 2011 року на матчі з львівськими «Карпатами», коли працівники стадіону намагалися зірвати з «динамівської» трибуни банер з Шухевичем. Цього ж разу, українофобами намагаються зобразити ультрас-фанатів «Шахтаря». Донецькі ультрас вважають себе патріотами України, приходять на матчі у вишиванках, співають гімн України та проносять на стадіон попри заборону націоналістичні червоно-чорні та холодноярські прапори.

Подібні звинувачення донеччан у фобії до всього українського та відчуженні від спільних проблем виглядають дуже однобічно. Адже, не зважаючи на одвічне футбольне й навколофутбольне протистояння донеччан та киян, є питання, які викликають солідарну позицію обох сторін. У першому таймі ультрас «гірників» та «динамівців» перегукувались зарядом:«Свободу чесним! Свободу Павліченкам!».

Нагадаємо, вчора, 4 серпня, на «Донбас Арені» відбувся матч між донецьким «Шахтарем» та київським «Динамо». Донеччани перемогли своїх одвічних супротивників з рахунком 3:1.

Катерина Жемчужникова
http://www.ngo.donetsk.ua/news/nacionalizm-ta-ukrayinofobiya-na-tribunah-donbas-areni-foto-video

About Nataliya Zubar 2351 Articles
Nataliya Zubar, Maidan Monitoring Information Center, Chair