Суспільно-політична ситуація в Україні грудень 2013

Згідно з результатами дослідження, проведеного у грудні 2013 року Центром соціальних та маркетингових досліджень «СОЦИС» та Соціологічною групою «РЕЙТИНГ», 49,1% опитаних проголосували б на референдумі за приєднання України до Європейського Союзу, проти проголосували б 29,6%. Ще 21,3% – не визначились або не готові прийняти участь у такому референдумі. Серед тих хто визначився число прихильників ЄС становить 62,4 %.

Якби найближчим часом відбувався референдум щодо вступу України у Митний Союз, то 32,5% громадян України підтримали б такий союз, 41,9% – проголосували б проти. Ще 25,6% – не визначились або не готові прийняти участь у такому референдумі.

На питання вибору одного з двох основних векторів в зовнішній політиці України («Уявіть, будь ласка, що зараз відбувається референдум з питання про те, куди вступати Україні – до Європейського Союзу чи до Митного Союзу з Росією, Білоруссю і Казахстаном. Який Ваш вибір?») респонденти відповіли наступним чином:46,9% підтримали б вступ до ЄС, а 28,9% проголосували б за вступ до Митного Союзу. Ще 24,2% – не визначились або не готові прийняти участь у такому референдумі.

Після того, як у кінці листопада Україна не підписала Угоду про Асоціацію з ЄС ставлення до Президента України В.Януковича погіршилось у 45,7% опитаних. У свою чергу, серед 15,7% респондентів ставлення до Президента покращилось. Не змінилось ставлення у 36,4%. Ще 3,1% не визначились зі своєю відповіддю.

Лише 1,8% опитаних оцінюють нинішню політичну ситуацію в Україні як «стабільну». Водночас, 46,1% оцінюють як «напружену», а 49,4% – як «вибухонебезпечну».

Половина українців (49,7%) у разі значного погіршення умов життя готові вийти на вулицю з протестом. У свою чергу, 28,5% – готові терпіти матеріальні і інші труднощі, заради збереження порядку в країні. Ще 21,8% не визначились з своєю відповіддю на це запитання.

На думку більшості опитаних громадянська активність населення (Майдан) може вплинути на ситуацію, що склалася зараз в Україні. При цьому 41,3% вважають, що значною мірою і 29,8% – незначною мірою. Водночас, майже кожен п’ятий опитаний (18%) вважає, що громадянська активність населення зовсім не вплине на ситуацію в державі. Ще 11% – не визначилися з даного питання.

42% опитаних позитивно ставляться до того, що в Києві та в багатьох містах України після не підписання Договору про Асоціацію з ЄС люди вийшли на вулиці та організували мітинги. 35,6% опитаних мають негативне ставлення до цього, 15,4% – нейтрально. Ще 7% не визначились зі своєю відповіддю або їм байдуже до цього.

44,7% опитаних негативно ставляться до того, що в ході цих протестів блокуються/блокувались адміністративні споруди (Адміністрація Президента, Верховна Рада, Кабінет Міністрів, КМДА та ін.). позитивно ставляться 24,9% опитаних, нейтрально – 15,4%. Ще 11,8% не визначились зі своєю відповіддю або їм байдуже до цього.

Разом з тим, переважна більшість опитаних (73,6%) негативно ставляться до розгону мітингу у Києві спецпідрозділом «Беркут» в ніч на 30 листопада. Позитивно ставляться до цього лише 9%, нейтрально – 11,2%. Ще 6,2% не визначились зі своєю відповіддю або їм байдуже до цього.

У заходах на підтримку діючої влади на момент проведення опитування брали участь 0,5% опитаних, ще 3,5% були готові прийняти в них участь. Також 12% опитаних зазначили, що підтримують мітинги на підтримку влади, але не готові в них приймати участь. Натомість, 75,8% опитаних – не підтримують такі заходи. Ще 8,1% не визначились зі своєю відповіддю.

З іншого боку, в заходах, які спрямовані проти чинної влади на момент проведення опитування приймали участь 5,7% респондентів. Ще 17,5% були готові взяти участь у таких мітингах та демонстраціях. Кожен п’ятий опитаний (21,6%) – підтримує такі мітинги, але не готовий приймати в них участь. Разом з тим, майже половина опитаних (47,6%) не підтримують ці заходи. Ще 7,7% не визначились зі своєю відповіддю.

Ставлення респондентів до основних вимог опозиції та Євромайдану до чинної влади – є переважно позитивним. Так,
– Відставку міністра внутрішніх справ України В.Захарченка підтримують 53,3% опитаних, не підтримують – 30,8%. Не визначились – 15,9%.
– Відставку нинішнього уряду на чолі з М.Азаровим підтримують 50,9% опитаних, не підтримують – 37,9%. Не визначились – 11,3%.
– Проведення дострокових виборів Президента України підтримують 46% опитаних, не підтримують – 42%. Не визначились – 12%.
– Проведення дострокових виборів Верховної Ради України підтримують 46,1% опитаних, не підтримують – 40,8%. Не визначились – 13,2%.

Відповідальність за вирішення наявної політичної кризи в Україні опитані покладають, перш за все, на Президента (41,5%), громадянське суспільство (32,6%) та опозицiйнi партії (29,3%). Ще 19,1% вказали, що головною рушійною силою для подолання політичної кризи повинні бути нові лідери, 17,3% – Верховна Рада України і 7% – журналісти, представники ЗМІ. Не визначилися з цього питання 10,4% опитаних.

Переважна більшість опитаних (72,6%) підтримують ідею кругло столу та проведення переговорів між владою та опозицією задля вирішення протиріч та політичної кризи в Україні. Не підтримують ідею переговорного процесу – 13,9%. Ще 13,4% – не визначились.

Джерело

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут