Чи варто грати з шулерами за їх правилами ?

В нашій країні тривалий час діяла негласна угода — визнання корупційної влади в обмін на те, що в майбутньому ситуація зміниться. Так, у нас погані дороги, у нас кримінальники при владі, нечесні суди та проблеми з мовою, але ж країна рухається у євроінтеграційному напрямку, тож рано чи пізно ці проблеми будуть вирішені еволюційно.
В листопаді минулого року влада в односторонньому порядку розірвала цю угоду, вектор інтеграції розвернений на 180 градусів. Політична система, яку нам нав’язують в рамках цього процесу, отримала назву “керована демократія”. Вона трохи відрізняється від тоталітарної радянської однопартійної системи і більш схожа на деякі режими так званої “народної демократії”, які панували у країнах Східної Європи під протекторатом Радянського союзу.

За “керованої демократії” допускається існування певних політичних партій, можуть відбуватись якісь виборчі компанії, але їх результат завжди “керований” і він навіть теоретично не може підкосити монополію влади. Режим буде відтворювати некомпетентність і корупцію аж до повної деградації країни. Перші вибори за такою системою ми вже бачили 15 грудня, коли на 4 з 5 дільниць перемогли провладні кандидати, не дивлячись на масові протести по всій країні. Очевидно, що і президентські вибори 2015 року пройдуть за такою самою схемою, якщо громадськість і надалі буде сподіватись тільки на політичні партії. Справа в тім, що для певних партійних функціонерів система “керованої демократії” є великою спокусою, можна безпечно критикувати владу, отримуючи всі преференції парламентського життя. (яскравий приклад- Жириновський) Безперечно, у всіх опозиційних парламентських партіях є чесні люди, які щиро хочуть замінити систему і не будуть просто імітувати боротьбу. Задачею громадськості є виділення та гуртування всіх здорових елементів політичної системи.

Досвід країн Східної Європи, в яких відбулись оксамитові і не дуже революції доводить, що зміні режиму “керованої демократії” передували переговори з режимом про умови проведення виборів. Для цього обов”язково необхідно визначитись з єдиним кандидатом в президенти або з лідерами протестних рухів від громадськості, які займуть консолідовану позицію. Не так принципово, хто буде цим єдиним кандидатом — опозиційний кандидат, чи митець, чи електрик, питання тільки в готовності взяти на себе відповідальність за мирне перезавантаження влади в країні. Якщо це буде розкручений політик, перезавантаження може розпочатись швидше, якщо справу очолять громадські лідери, зміни можуть бути глибшими, не суть важливо. Головне — з єдиним кандидатом потрібно визначитись вже зараз. Сподівання на перший тур виборів 2015 року більш ілюзорні, ніж надії виграти на вулиці у наперсточників. Єдиний спосіб виграти – схопити за руку і відібрати кульку самостійно.

Павло Гомонай

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут

2 Comments on "Чи варто грати з шулерами за їх правилами ?"

  1. banderovetz | 17-01-2014 11:00 at 11:00 |

    Павло, все вже закінчилось. Не буде ніяких виборів і ніякої “керованої демократії”. ДИКТАТУРА – ось що нам запропонував Янукович. Або повстання, або смерть на копанках Ахмєтова чи Клюєва – от і вся ділемма.

Comments are closed.