Олександр Северин: Гріх “розпусти”

Джерело: Критика

Останнім майданним періодом медіа-простір почали засмічувати злоякісною мислебацилою про те, що Янукович нібито може за власним бажанням розпустити Верховну Раду – така собі жахалочка Банкової для не надто лояльних та не надто сміливих депутатів.

Класична українська комбінація з часу і натхнення наразі потрібніша для чого іншого, а не для написання довгих текстів, та і взагалі для актуальної публіцистики настали дні як не білого аркушу так аркушу зі стислим написом “права людини – понад усе” без занадтих “наворотів” та оздоблень. Тому, не забираючи вашого часу, стисло про  те, чому та теза про “розпусту” – суть маячня.

1. Згідно з частиною другою ст.90 Конституції України “Президент України може достроково припинити повноваження Верховної Ради України , якщо протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися“.

2. Особливо “вумні” представники старої влади та їхні трубадури та чірлідери наголошують на відсутности у вищенаведеній нормі слова “лише” і далі звертаються до норми частини другої ст.77 Конституції, де записано, що “позачергові вибори до Верховної Ради України призначаються Президентом України і проводяться в період шістдесяти днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України“. З чого робиться висновок про те, що достроково припинити верховнорадянські повноваження гарант, мовляв, може коли йому заманеться.

Проте (або “але є але“, як той казав):

3. Повноваження Президента визначено у ст.106 Конституції, де можливому припиненню гарантом повноважень Верхоради присвячено лише один пункт восьмий частини першої: “[президент] припиняє повноваження Верховної Ради України, якщо протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися“, що повністю відповідає вищецитованій нормі ст.90.  Жодних інших варіантів ропуску президентом Верхоради у його прописаних у Конституції повноваженнях нема.

4. При тому відповідно до частини другої ст.19 Конституції України “органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України“, а відповідно до Рішення Конституційного Суду України №7-рп від 10.04.13 “повноваження Президента України вичерпно визначені Конституцією України“. Вичерпно. Ніяких дискреційних повноважень. Крапка.

Так що регіональним ентузіастам – “розпусникам” не варто вкладати у і без того заклопотану голову Януковича дурниці, які у подальшому, при денному світлі, можуть бути справедливо названі узурпацією.

Олександр Северин, к.ю.н.,

ІЦ “Майдан Моніторинг”

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут